< Strona Główna< Na służbie < Archiwum 2011 r.


Strażacka WIGILIA.

Większość ludzi wigilię i święta spędza w rodzinnym gronie. Aby w tym czasie czuć się bezpiecznie, ktoś inny musi pełnić służbę. Mam tu na myśli między innymi strażaków, policjantów i służbę zdrowia. Strażacy pełniący służbę w Jednostce Ratowniczo-Gaśniczej w Otwocku postanowili stworzyć namiastkę rodzinnej atmosfery i cieszyć się z tego, że do wigilijnej wieczerzy usiądą z kolegami, z którymi na co dzień uczestniczą w działaniach ratowniczych.
Pomiędzy obowiązkami służbowymi i akcjami gaśniczymi ratownicy przygotowywali samodzielnie potrawy. Na wigilijnym stole nie zabrakło pierogów, ryb przygotowanych na różne sposoby, kompotu z suszu, barszczu, bigosu itd.
Do uroczystej kolacji, strażacy zasiedli w towarzystwie Komendanta Powiatowego PSP w Otwocku st.bryg. Mariusza Zabrockiego, który w ten symboliczny sposób pokazał, że strażacy to jedna rodzina. Podniosła atmosfera, podzielenie się opłatkiem na pewno wzmacnia więzi, które w codziennej służbie strażaka są bardzo potrzebne, aby jeszcze lepiej wypełniać misję niesienia pomocy innym. W czasie trwania uroczystej kolacji, nie doszło do żadnych zdarzeń w których interwencja strażaków byłaby niezbędna.

Otwock 27.12.2011 | Tekst: Piotr Tabencki, Foto: Piotr TabenckiKłęby dymu na basenie w Józefowie.

12 grudnia, tuż przed godziną jedenastą, przed budynkiem Integracyjnego Centrum Sportu i Rekreacji w Jozefowie na ulicy Długiej pojawiły się samochody strażackie. W hali basenu, na korytarzach i pomieszczeniach znajdujących się w sąsiedztwie hali basenowej panowało duże zadymienie. Ratownicy z Państwowej Straży Pożarnej w Otwocku i druhowie z Ochotniczej Straży Pożarnej w Józefowie przystąpili do ewakuacji osób znajdujących się w budynku Centrum i jednoczesnego poszukiwania źródła dymu. Okazało się to skomplikowanym zadaniem, ponieważ coraz większe zadymienie wypełniało równocześnie wszystkie pomieszczenia. Do działań ratowniczo-gaśniczych strażacy użyli kamery termowizyjnej, która jednoznacznie określiła miejsce powstania pożaru. Okazało się, że pożar wybuchł w pomieszczeniu wentylatorowi i przez kanały wentylacyjne dym rozprzestrzeniał się po całym obiekcie. W sąsiednim pomieszczeniu strażacy znaleźli nieprzytomnego pracownika technicznego, który jako pierwszy poszukiwał źródła pożaru. Ratownicy ewakuowali poszkodowanego i udzielili mu pierwszej pomocy przedmedycznej, i opiekowali się nim do momentu przyjazdu Pogotowia Ratunkowego. Ewakuowane osoby zostały przeprowadzone do sąsiedniego budynku Gimnazjum i tam oczekiwały na zakończenie działań służb ratowniczych.
Do usunięcia dymu z pomieszczeń, strażacy użyli wentylatorów dzięki którym - zastosowali wariant wentylacji nadciśnieniowej i szybko pozbyli się zadymienia. Tak wyglądały ćwiczenia zorganizowane przez otwockich strażaków i dyrekcję Integracyjnego Centrum Sportu i Rekreacji w Jozefowie. Oprócz działań polegających na usunięciu zagrożenia, ratownicy zapoznali się z rozkładem pomieszczeń w Centrum i zagrożeniami z jakimi mogą się spotkać podczas prowadzenia rzeczywistych działań ratowniczo-gaśniczych w tym obiekcie.

Otwock 13.12.2011 | Tekst: Piotr Tabencki, Foto: Piotr TabenckiPożar w Mlądzu.

29 listopada około godziny 17.10 otwoccy strażacy zostali wezwani do pożaru budynków gospodarczych w otwockiej dzielnicy –Mlądz. Pożarem były objęte budynki i wiaty, które znajdowały się wzdłuż ogrodzenia na jednej z posesji przy ulicy Laskowej. Ratownicy w sprzęcie ochrony dróg oddechowych weszli do wewnątrz budynku z linią gaśniczą, a pozostali strażacy starali się nie dopuścić do rozprzestrzenienia się ognia na kolejne obiekty. Na miejsce działań zostały zadysponowane dodatkowe jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu powiatu otwockiego. Po opanowaniu sytuacji pożarowej ratownicy przystąpili do prac rozbiórkowych. Większość ścian była wykonana z elementów blaszanych, które ograniczały możliwości prowadzenia działań gaśniczych.
Spaleniu uległa 1/3 budynku gospodarczego i kilka wiat znajdujących się wzdłuż ogrodzenia. Na miejsce działań przybył Oficer Operacyjny Powiatu bryg. Krzysztof Tuszowski oraz Grupa Operacyjna Wojewódzkiego Stanowiska Koordynacji Ratownictwa z Warszawy. W akcji, która trwała prawie pięć godzin, zaangażowanych było pięćdziesięciu pięciu ratowników.

Otwock 30.11.2011 | Tekst: Piotr Tabencki, Foto: Piotr Tabencki11.XI.2011 - Narodowe Święto Niepodległości

11 listopada w całym kraju odbyły się manifestacje patriotyczne, wystawy, koncerty okolicznościowe, uroczyste msze święte, oficjalne uroczystości z udziałem grup rekonstrukcyjnych, a także cieszące się coraz większym zainteresowaniem biegi Niepodległościowe.
Otwockie obchody rocznicy odzyskania niepodległości rozpoczęły się od uroczystej mszy świętej odprawionej w intencji ojczyzny, w kościele parafialnym pw. Św. Wincentego a Paulo. Podczas mszy, proboszcz parafii ks. Bogusław Kowalski wraz z harcmistrzem Januszem Komorowskim, odsłonili tablicę pamięci Szarych Szeregów. Po mszy świętej, przedstawiciele instytucji, organizacji pozarządowych, związków zawodowych i partii politycznych oraz placówek oświatowych, poczty sztandarowe, harcerze, przedstawiciele władz samorządowych, władze miasta, delegacja miasta bliźniaczego Lennestadt, oraz mieszkańcy przemaszerowali ulicą Kościelną pod obelisk Marszałka Józefa Piłsudskiego. Tam zostały wygłoszone okolicznościowe przemówienia i zostały złożone wiązanki kwiatów. Podczas uroczystości, Komendę Powiatową Państwowej Straży Pożarnej w Otwocku reprezentował: Komendant Powiatowy st.bryg. Mariusz Zabrocki w asyście ratowników z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Otwocku. W uroczystości również udział wzięli członkowie Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu Otwocka.

Otwock 12.11.2011 | Tekst: Piotr Tabencki, Foto: Izabela TuszowskaPoszukiwania starszej kobiety i pożar.

W dniu 7 listopada strażacy z powiatu otwockiego (z Państwowej Straży Pożarnej i Ochotniczych Straży Pożarnych) prowadzili równocześnie dwie akcje.
O godzinie 18.25 ratownicy zostali zaangażowani do akcji poszukiwawczej prowadzonej przez otwocką Policję. Działania polegały na przeczesaniu terenu w Otwocku pomiędzy ulicami: Ługi, Kraszewskiego, Batorego, Miziołka oraz pasu zieleni wzdłuż ulicy Tysiąclecia. Strażacy, policjanci oraz najbliższa rodzina poszukiwali starszej kobiety w wieku 82 lat, która zaginęła w tym rejonie. W działaniach poszukiwawczych wzięło udział 31 strażaków i 34 policjantów. Tuż przed godziną dwudziestą trzecią akcja poszukiwawcza została przerwana. Następnego dnia we wczesnych godzinach porannych zaginiona kobieta się odnalazła.
W tym samym czasie inne zastępy strażaków uczestniczyły w akcji gaśniczej, która była prowadzona w Otwocku przy ulicy Kreciej. Kwadrans po godzinie dziewiętnastej otwoccy strażacy otrzymali zgłoszenie o pożarze budynków gospodarczych w Otwocku (dzielnica Mlądz). Pożarem objęty był dach budynku i jego wnętrze. Od właściciela nieruchomości strażacy otrzymali informacje, że wewnątrz budynku znajdują się butle z gazem propan-butan. Ratownicy podali trzy prądy gaśnicze na płonący budynek i po opanowaniu sytuacji pożarowej, strażacy ewakuowali z pomieszczeń butle z gazem. Na miejsce pożaru przybył dowódca Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Otwocku bryg. Tomasz Dąbrowski, który przejął dowodzenie. W drugiej fazie działań ratowniczych - została rozebrana nadpalona konstrukcja dachu i strop. Akcja trwała ponad trzy godziny i uczestniczyło w niej dwudziestu pięciu ratowników.

Otwock 08.11.2011 | Tekst: Piotr Tabencki, Foto: Piotr TabenckiWypadek na obwodnicy Karczewa.

W czwartek 27 października, w miejscowości Karczew - na drodze wojewódzkiej nr 801, doszło do tragicznego w skutkach wypadku. Ratownicy, którzy zostali zadysponowani do wypadku dwóch samochodów zastali następującą sytuację.
Ciągnik siodłowy Volvo z naczepą przewożącą olej napędowy uderzył w tył samochodu osobowego marki Opel Astra, który leżał na dachu, na skarpie obwodnicy Karczewa. Trzech poszkodowanych mężczyzn, którzy podróżowali Oplem znajdowało się w pobliżu samochodu (jena osoba była nieprzytomna), a wewnątrz pojazdu znajdował się uwięziony czwarty pasażer. W pierwszej kolejności strażacy przystąpili do próby przywrócenia czynności życiowych u poszkodowanego, który leżał obok samochodu i równocześnie do ewakuacji poszkodowanego znajdującego się wewnątrz samochodu. Przy pomocy narzędzi hydraulicznych ratownicy wycinali fragmenty karoserii, aby wydobyć mężczyznę. Sytuacja była skomplikowana, ponieważ samochód znajdował się na dachu, a poszkodowany był uwięziony na tylnym siedzeniu. Samochód po wypadku miał bardzo odkształcony tył. Po wydobyciu, pasażer został przekazana załodze Pogotowia Ratunkowego, która podjęła reanimację. Niestety lekarz stwierdził zgon. U poszkodowanego, który znajdował się obok samochodu również przerwano resuscytację, ponieważ i w tym przypadku lekarz stwierdził zgon.
Pozostali dwaj pasażerowie zostali przetransportowani do szpitala. Jednego poszkodowanego zabrał śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.
Po zakończeniu działań ratowniczych, przystąpiono o usunięcia z jezdni płynów eksploatacyjnych. Działania trwały ponad cztery godziny i uczestniczyło w nich osiemnastu ratowników (PSP Otwock i OSP Karczew)

Otwock 29.10.2011 | Tekst: Piotr Tabencki, Foto:Śmierć w płomieniach.

22 października o godzinie drugiej w nocy otwoccy strażacy interweniowali w Józefowie. Doszło tam do wypadku samochodu osobowego marki Nissan, który uderzył w słup energetyczny. Podczas tego wypadku samochód się zapalił. Przybyli na miejsce ratownicy od razu przystąpili do działań gaśniczych. Przed przyjazdem strażaków, osoby postronne wydobyły z samochodu jedną osobę, która została przekazana zespołowi Pogotowia Ratunkowego. Po przygaszeniu samochodu okazało się, że wewnątrz auta znajdują się zwłoki drugiej osoby. Strażacy podczas działań gaśniczych musieli zachować szczególne środki ostrożności, ponieważ wokół rozbitego samochodu znajdowały się przewody elektryczne, które pochodziły z przewróconego słupa energetycznego.
Przybyłe na miejsce wypadku Pogotowie Energetyczne odłączyło napięcie w sieci co pozwoliło strażakom dokładnie dogasić samochód. W akcji uczestniczyło 10 ratowników /PSP Otwock i OSP Józefów/

Otwock 23.10.2011 | Tekst: Piotr Tabencki, Foto: Piotr OrnatĆwiczenia pogłębiają wiedzę i zaufanie.

Na każdej zmianie służbowej realizowane są różnego rodzaje zagadnienia, które podnoszą kwalifikacje ratowników. Są to zajęcia teoretyczne i praktyczne mające na celu dogłębne poznanie warsztatu pracy, jakim posługuje się w codziennej służbie strażak. Równie ważnym aspektem ćwiczeń praktycznych oprócz odpowiedniego wykorzystywania sprzętu ratowniczego jest pogłębianie zaufania do swoich kolegów. Służba strażaka opiera się na pracy w zespole, dlatego ćwiczenia praktyczne pozwalają lepiej się przygotować do sytuacji kryzysowych. Obecnie w Jednostce Ratowniczo-Gaśniczej w Otwocku służy dużo młodych strażaków (zarówno wiekiem jak i stażem), dlatego dowództwo jednostki przykłada dużą wagę do ćwiczeń praktycznych. 12 października, pierwsza zmiana służbowa przeprowadziła zajęcia praktyczne, które miały na celu przećwiczenie i doskonalenie umiejętności posługiwania się sprzętem ochrony dróg oddechowych. Doskonałym poligonem okazały się pomieszczenia piwniczne, w których ratownicy realizowali różne warianty. Odpowiednio użyte środki pozoracji sprawiły, że na terenie ćwiczeń panowały warunki zbliżone do takich, z jakimi strażacy spotykają się podczas rzeczywistych akcji.
Podczas większości ćwiczeń strażacy realizują wariant, który przewiduje udzielenie pomocy przedmedycznej. Tym razem ratownicy ćwiczyli transport osób poszkodowanych z użyciem własnoręcznie wykonanego manekina i udzielanie pomocy poszkodowanym ratownikom.

Inne ćwiczenia realizowane w tym roku:
Ćwiczenia z zakresu ratownictwa lodowego
Ćwiczenia z ratownictwa technicznego
Ćwiczenia na obiektach sakralnych
Ćwiczenia doskonalące obsługę pomp pływających, pomp szlamowych i przenośnego działka wodno-pianowegoOtwock 13.10.2011 | Tekst: Piotr Tabencki, Foto: JRG Otwock


Mistrzostwa Polski Strażaków PSP w biegu na 10 km.

9 października w Rakoniewicach (woj. Wielkopolskie)odbyły się XVII Indywidualne  i Drużynowe Mistrzostwa Polski Strażaków Państwowej Straży Pożarnej w biegu na 10 km. Zawody rozegrane zostały w ramach biegu pod nazwą „Dycha Drzymały”, który na starcie zgromadził ponad 800 zawodników, wśród których było ponad 100 strażaków. Komendę Powiatową Państwowej Straży Pożarnej w Otwocku reprezentował sekcyjny Marek Książek, który również wszedł w skład reprezentacji województwa mazowieckiego. Sekcyjny Książek, dystans 10 kilometrów przebieg w czasie : 36 minut i 53 sekundy. Ten wynik pozwolił mu zająć 15 miejsce w Indywidualnych Mistrzostwach Polski Strażaków PSP, a w kategorii drużynowej- reprezentacja województwa mazowieckiego zdobyła szóste miejsce ( sekc. Książek był liderem tej drużyny).

Otwock 10.10.2011 | Tekst: Piotr Tabencki, Foto: zapożyczone z www.maratonypolskie.plPowiedzieli „TAK”.

7 września nasz kolega mł.kpt. Mariusz Owczarek zawarł związek małżeński z Eweliną Litwicką. Uroczystość zaślubin odbyła się w Kościele p.w. św. Antoniego Prawdy w Prostkach (powiat ełcki). Delegacja otwockich strażaków pokonała odległość prawie 230 kilometrów, aby uczestniczyć w tej uroczystości.

1 października kpt. Maciej Aptacy zawarł związek małżeński z Edytą Ładno. Sakramentalne „TAK” młoda para wypowiedziała w kościele św. Wawrzyńca w Gliniance. I tym razem na uroczystość zaślubin przybyli strażacy z Komendy Powiatowej PSP w Otwocku. Rodzina strażacka uczestniczy w najważniejszych wydarzeniach w naszym życiu.
Młodym parom życzymy wszystkiego najlepszego na nowej drodze życia:)

Otwock 02.10.2011 | Tekst: Piotr Tabencki, Foto: JRG OtwockPożar autokaru.

25 września około godziny 17.30 oficer dyżurny Powiatowego Stanowiska Kierowania otwockiej Straży Pożarnej, przyjął zgłoszenie, o pożarze autokaru, do którego doszło na trasie Otwock – Celestynów w okolicach Pogorzeli Warszawskiej.
Na miejsce pożaru, zostały zadysponowane trzy samochody gaśnicze. W chwili przyjazdu ratowników, płomieniami objęty był tył autokaru (przedział silnikowy i tylna część pasażerska). Na szczęście kilka minut przed wybuchem pożaru ostatni pasażerowie opuścili pojazd. W momencie powstania pożaru wewnątrz autokaru znajdował się tylko kierowca, który podjął próbę ugaszenia pożaru przy pomocy gaśnic. Działania otwockich strażaków polegały na podaniu dwóch prądów gaśniczych na palący się autokar. Po opanowaniu sytuacji pożarowej, wprowadzono jeden prąd gaśniczy do wewnątrz pojazdu. Przybyłe na miejsce Pogotowie Ratunkowe przewiozło kierowcę na obserwację do szpitala. Pod koniec działań gaśniczych, prowadzonych w Pogrzeli Warszawskiej, Dyżurny PSK zadysponował zastępy alarmowo do pożaru budynków gospodarczych Otwocku przy ulicy Majowej.

Otwock 26.09.2011 | Tekst: Piotr Tabencki, Foto: Piotr TabenckiSpotkanie z Harcerskim Klubem Ratowniczym.

W dniu 17 września otwoccy strażacy uczestniczyli w spotkaniu z młodzieżą zrzeszoną w Harcerskim Klubie Ratowniczym OTWOCK. Spotkanie odbyło się w Ośrodku Wychowawczym im. K.Lisieckiego „Dziadka” w Świdrze. Ratownicy z Państwowej Straży Pożarnej zaprezentowali sprzęt i procedury, jakich, na co dzień używają podczas działań ratowniczo-gaśniczych w przypadkach, kiedy zachodzi potrzeba ratowania ludzkiego życia. Po zakończeniu wymiany doświadczeń odnośnie ratownictwa medycznego, harcerze obejrzeli pozostały sprzęt znajdujący się na wyposażeniu samochodu strażackiego.

Otwock 18.09.2011 | Tekst: Piotr Tabencki, Foto: Harcerski Klub Ratowniczy OtwockWypadek na ulicy Żeromskiego.

8 września około godziny 12, oficer dyżurny Powiatowego Stanowiska Kierowania Państwowej Straży Pożarnej w Otwocku, otrzymał informację o wypadku, do którego doszło w Otwocku na ulicy Żeromskiego.
Na miejsce wypadku zostali zadysponowani ratownicy PSP z Otwocka i druhowie z OSP Wólka Mlądzka. Działania ratowników polegały na pomocy w wydostaniu poszkodowanego z jednego z rozbitych samochodów, pomocy przy przetransportowaniu osób poszkodowanych do karetek i usunięciu z jezdni rozlanych płynów eksploatacyjnych. W wyniku wypadku rozbite zostały dwa samochody osobowe, jedna osoba zginęła, a dwie zostały ranne.

Otwock 09.09.2011 | Tekst: Piotr Tabencki, Foto: JRG OtwockPobiegli ulicami Otwocka

W dniu 4 września o godzinie 11.30 około 200 biegaczy wystartowało na dystansie 5700 m w VI integracyjnym biegu ulicznym o Puchar Prezydenta Miasta Otwocka i Prezesa Głównego TKKF-u. Organizatorzy postawili sobie za zadanie popularyzację imprez sportowych, w których mogą wystartować wszyscy, którym aktywna forma spędzania wolnego czasu sprawia satysfakcję. W tegorocznym biegu wystartowała reprezentacja otwockich strażaków, w składzie:

mł. bryg. Rafał Szostak
st. asp. Piotr Tabencki
sekc. Marek Książek
sekc. Łukasz Stefan
st. str. Sergiusz Wysocki

Najlepszy wynik osiągnął sekc. Marek Książek, który z czasem 18.53.2 zajął 7 miejsce, W przyszłorocznej edycji tej sportowej imprezy udział swój również zapowiedzieli funkcjonariusze Państwowej Straży Pożarnej z Otwocka.

Otwock 05.09.2011 | Tekst: Piotr Tabencki, Foto: bryg. Tomasz DąbrowskiStrażacy na nowej drodze życia.

27 sierpnia strażacy z Otwocka uczestniczyli w dwóch uroczystościach zawarcia związku małżeńskiego. Pierwsza ceremonia odbyła się w kościele pod wezwaniem św. Wojciecha w Wiązownie. Nasz kolega Sebastian Jackiewicz zawarł związek małżeński z Joanną Molak. Wśród zaproszonych gości nie zabrakło delegacji z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Otwocku oraz druhów z Ochotniczej Straży Pożarnej w Wólce Mlądzkiej. Druga delegacja otwockich strażaków udał się do Lublina, gdzie Łukasz Banaszek zawarł związek małżeński z Karoliną Koniczyńską. Młodym parom życzymy wszystkiego najlepszego na nowej drodze życia:)

Otwock 27.08.2011 | Tekst: Piotr Tabencki, Foto: Piotr TabenckiZwłoki mężczyzny w rzece Świder.

23 sierpnia około godziny 11 ratownicy z Otwocka zostali wezwani do akcji, którą prowadzili otwoccy policjanci nad rzeką Świder w Józefowie. Otwoccy strażacy mieli za zadanie wydostać z rzeki zwłoki mężczyzny (w wieku około 80 lat), które znajdowały się w nurcie Świdra. Po wydostaniu zwłok, ciało zostało przekazane policjantom, którzy ustalają jak doszło do tej tragedii.

Otwock 23.08.2011 | Tekst: Piotr Tabencki, Foto: Wojtek SiergiejukNowa pompa wysokiej wydajności w OSP Malcanów.

Gmina Wiązowna pozyskała fundusze na zakup pompy wysokiej wydajności, która już jest na wyposażeniu Ochotniczej Straży Pożarnej w Malcanowie. Pieniądze na zakup pompy przekazali między innymi : Gmina Wiązowna, OSP Malcanów, Marszałek Województwa Mazowieckiego i Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Agregat pompowy z silnikiem spalinowym oparty o samozasysającą pompę odśrodkową przeznaczony do pompowania zróżnicowanych mediów kosztował 48 tysięcy złotych.
Pompy tego typu są niezastąpione podczas wypompowywania wody czystej i zanieczyszczonej. Pompy wysokiej wydajności to podstawowe urządzenie wykorzystywane podczas prowadzenia akcji ratowniczych i usuwania skutków powodzi. Wydajność takiej pompy to 320 m3 wody na godzinę.
Podczas tegorocznych podtopień do których doszło na terenie powiatu otwockiego Gmina Wiązowna ucierpiała w znacznym stopniu. Tego typu sprzęt podniesie gotowość bojową strażaków z terenu gminy Wiązowna i podniesie bezpieczeństwo mieszkańców, których domostwa znajdują się na terenach, które zostały zalane podczas tegorocznych podtopień.

Otwock 17.08.2011 | Tekst: Piotr Tabencki, Foto: OSP MalcanówDeszczowy lipiec i podtopienia na terenie powiatu otwockiego.

Tegoroczny miesiąc lipiec obfitował w opady deszczu. Długotrwałe i intensywne opady spowodowały, że w wielu rejonach powiatu otwockiego była konieczna interwencja strażaków. Ratownicy Państwowej Straży Pożarnej i druhowie z Ochotniczych Straży Pożarnych wiele dni spędzili na działaniach polegających na wypompowywaniu wody z domów, piwnic, garaży i budynków produkcyjno-magazynowych. Ratownicy nie tylko wypompowywali wodę, ale również ewakuowali mieszkańców, mienie i prowadzili działania polegające na ograniczeniu skutków gwałtownych opadów. Przy pomocy worków z piaskiem budowano prowizoryczne wały, strażacy udrażniali kanały i eliminowali przeszkody, które ograniczały przepływ wody w kanałach i rowach melioracyjnych.

Otwoccy strażacy w trakcie usuwania skutków podtopień po raz pierwszy korzystali z urządzenia, które 20 maja podczas obchodów dnia strażaka zaprezentował władzą samorządowym Komendant Powiatowy PSP w Otwocku st.bryg. Mariusz Zabrocki. Komendant demonstrując nowo zakupioną ładowarkę worków z podajnikiem nie zdawał sobie sprawy z tego jak szybko to urządzenie zostanie wykorzystane podczas działań ratowniczych.

Do najpoważniejszych podstopień doszło po opadach deszczu w dniach 14 lipca i 26 lipca. Po opadach w dniu 14 lipca strażacy interweniowali ponad 100 razy. Najwięcej akcji strażacy przeprowadzili na terenie gmin Celestynów i Wiązowna. Po opadach w dniu 26 lipca strażacy interweniowali ponad 50 razy. Najwięcej akcji ratownicy przeprowadzili na terenie gminy Wiązowna i w Otwocku. Niektóre akcje trwały kilka dni i polegały na przepompowywaniu wody z zalanych zamieszkałych terenów do rowów melioracyjnych. Do tych działań wykorzystywano pompy wysokiej wydajności. Działania ratowników z powiatu otwockiego wspierali strażacy z Nowego Dworu Mazowieckiego, Mławy, Płocka i Warszawy.

Otwock 06.08.2011 | Tekst: Piotr Tabencki, Foto: Piotr Tabencki, Piotr OrnatTragiczny wypadek podczas spływu kajakowego.

24 lipca około godziny 10.00 otwoccy strażacy zostali wezwani do wypadku, który wydarzył się w Woli Karczewskiej na rzece Świder. Ratownicy Państwowej Straży Pożarnej mieli za zadanie wydostać z rzeki kajakarzy, którzy wypadli z kajaków i walczyli z wirami i silnym nurtem rzeki Świder. Oficer Dyżurny PSP w Otwocku zadecydował, że na miejsce wypadku zadysponuje również jednostkę Ochotniczej Straży Pożarnej z Glinianki, która będzie miała najkrótszą drogę dojazdu do Woli Karczewskiej. Po dotarciu na miejsce zdarzenia okazało się, że osoby postronne i pozostali uczestnicy spływu próbowali wydostać trzy nieprzytomne osoby na brzeg rzeki. Na miejscu wypadku działali druhowie z OSP Glinianka, ratownicy Pogotowia Ratunkowego, załoga Policji i strażacy z Otwocka. Wspólnymi siłami poszkodowanych (jedna kobieta i dwóch mężczyzn) wyniesiono na brzeg i podjęto próbę przywrócenia im czynności życiowych. Ustalono, że w spływie brało udział osiem osób w czterech kajakach. Ratownicy PSP i OSP zaangażowali się w prowadzenie reanimacji i wspomagali w tych działaniach ratowników medycznych. Do Woli Karczewskiej został zadysponowany śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, który przetransportował poszkodowaną (która najlepiej rokowała) do warszawskiego szpitala. Po ponad półgodzinnej reanimacji u dwóch mężczyzn lekarz stwierdził zgon. U innej uczestniczki spływu ratownicy założyli opatrunek na rozciętą stopę. Pozostałym uczestnikom spływu, strażacy udzielali wsparcia psychicznego i zabezpieczono ich kocami termoizolacyjnymi przed utratą ciepła. Na prośbę Policji, strażacy wydobyli na brzeg dwa kajaki, pozostałych dwóch kajaków nie udało się odnaleźć.

Zobacz również reportaż przygotowany przez portal www.otwocktv.pl

Otwock 25.07.2011 | Tekst: Piotr Tabencki, Foto: Dominik KomorowskiIII Zawody Sportowo-Pożarnicze.

11 czerwca w Otwocku Wielkim odbyły się III Zawody Sportowo-Pożarnicze Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych z powiatu otwockiego. Do udziału w zawodach zgłosiły się drużyny żeńskie i męskie w różnych kategoriach wiekowych, ogółem 16 drużyn. Po oficjalnej odprawie, Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Otwocku st. bryg. Mariusz Zabrocki przywitał drużyny i zachęcał młodych ratowników do sportowej rywalizacji. Wśród kibiców pojawił się gość specjalny Pan Jarosław Wojtowicz – Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Otwarcie zawodów uatrakcyjnił koncert orkiestry strażackiej z Karczewa. Zawody zostały rozegrane w konkurencji – ćwiczenie bojowe. Zmaganiom strażackiego narybku towarzyszyła piękna pogoda, miła atmosfera, duch sportowej rywalizacji i grochówka przygotowana przez strażaków z Józefowa. Miejmy nadzieję, ze tego typu imprezy przyciągną młodzież do aktywnego uczestnictwa w życiu lokalnych, strażackich społeczności. Być może to właśnie Ci młodzi strażacy już niedługo będą brali czynny udział w akcjach ratowniczo-gaśniczych na terenie naszego powiatu.

Dzięki uprzejmości Telewizji Regionalnej Pixel TV prezentujemy poniżej
link do filmu z III Zawodów Sportowo-Pożarniczych MDP Film z zawodów

KLASYFIKACJA GENERALNA :
Kategoria - dziewczęta od 12 do 15 lat:
1 miejsce OSP JABŁONNA czas 58,05 sek.

Kategoria - chłopcy od 12 do 15 lat:
1 miejsce OSP JABŁONNA II czas 40,42 sek.
2 miejsce OSP Gadka czas 40,53 sek.
3 miejsce OSP Wólka Mlądzka czas 45,26 sek.
4 miejsce OSP Jabłonna I czas 1,10,09 sek.

Kategoria dziewcząt od 16 do 18 lat:
1 miejsce OSP Wólka Mlądzka czas 44,25 sek.
2 miejsce OSP Karczew czas 44,31 sek.
3 miejsce OSP Gadka czas 1,13,12 sek.

Kategoria chłopcy od 16 do 18 lat:
1 miejsce OSP Regut czas 31,78 sek.
2 miejsce OSP Glinianka czas 31,96 sek.
3 miejsce Malcanów czas 32,96 sek.
4 miejsce Kołbiel czas 36,16 sek.
5 miejsce OSP Karczew czas 38,57 sek.
6 miejsce OSP Gadka czas 42,53 sek.
7 miejsce OSP Rudzienko czas 46,72 sek.
8 miejsce OSP Łukówiec czas 51,82 sek.

Otwock 12.06.2011 | Tekst: Piotr Tabencki, Foto: Krzysztof TuszowskiStrażackie Targi EDURA 2011.

W dniach 9-11 czerwca br. w Kielcach odbyły się Międzynarodowe Targi EDURA. EDURA to specjalistyczna wystawa podczas której prezentowane są urządzenia, sprzęt i technologie dla służb ratowniczych oraz ochrony przeciwpożarowej obiektów. Celem wystaw EDURA jest prezentowanie przedstawicielom władz państwowych, samorządowych, oraz środowisku pożarniczemu najnowszych osiągnięć techniki stosowanej do zabezpieczenia przeciwpożarowego obiektów, ratownictwa i likwidacji skutków klęsk żywiołowych. Podczas tegorocznych Tagów wystawiło się ponad 150 wystawców z Polski, Niemiec, Finlandii, Austrii, Francji, Włoch, Hiszpanii, Francji, Wielkiej Brytanii. Wystawa zajmowała na terenie kieleckich Targów powierzchnię blisko 8000 metrów kwadratowych.  Na tegorocznej edycji strażackich targów nie zabrakło akcentów otwockich. Na stoisku firmy Stolarczyk był prezentowany między innymi samochód GCBA 9,5/65 MAN z zastosowanymi najnowszymi nowinkami technicznymi. Ten samochód od września 2010 roku znajduje się w rękach otwockich strażaków. Wielu ratowników z zazdrością spoglądało w kierunku naszego samochodu i marzyło, aby przy pomocy takiego nowoczesnego sprzętu walczyć z zagrożeniami. Wśród zwiedzających wystawę nie zabrakło Komendanta Powiatowego PSP w Otwocku st.bryg. Mariusza Zabrockiego, sekcję logistyczną otwockich strażaków reprezentowała Pani sekc. Izabela Tuszowska, wśród wystawców widziałem również druhów z OSP Świdry Małe i OSP Sobienie Jeziory. Na uwagę zasługuje fakt, że na wystawę przybyli także strażacy z Otwocka, którzy znajdują się już na zaopatrzeniu emerytalnym. Kolejne targi pożarnicze odbędą się za dwa lata.

Otwock 12.06.2011 | Tekst: Piotr Tabencki, Foto: Piotr TabenckiZawody pożarnicze w Dwuboju Pożarniczym - Węgrów 2011

W dniu 24 maja w Węgrowie odbyły się zawody strefowe IV strefy do XII mistrzostw województwa w sporcie pożarniczym dla jednostek organizacyjnych Państwowej Straży Pożarnej woj. mazowieckiego. W zawodach udział wzięli strażacy z Sokołowa Podlaskiego, Garwolina, Węgrowa, Siedlec, Łosic, Warszawy, Mińska Mazowieckiego, Pruszkowa, Piaseczna i Otwocka. W sumie 100 ratowników. Podczas zawodów zostały rozegrane dwie konkurencje: -pożarniczy tor przeszkód, - wspinanie przy użyciu drabiny hakowej na trzecie piętro wspinalni. Reprezentacja otwockich strażaków w klasyfikacji generalnej zajęła 9 miejsce. Trzeba przyznać, że poziom zawodów był wyrównany i różnice czasowe pomiędzy poszczególnymi miejscami były niewielkie. Zawody strefowe wygrała drużyna strażaków z Sokołowa Podlaskiego.

Otwock 25.05.2011 | Tekst: Piotr Tabencki, Foto: JRG OtwockŚwięto otwockich strażaków.

W jednym miejscu: strażacy ubrani w wyjściowe mundury, lśniące w promieniach słonecznych czerwone samochody i osoby reprezentujące najważniejsze instytucje powiatu otwockiego – to znak, że w siedzibie otwockich strażaków musiało się wydarzyć coś ważnego. 20 maja w takiej scenerii odbyły się uroczystości z okazji Dnia Strażaka. Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Otwocku st.bryg. Mariusz Zabrocki w asyście przedstawiciela Komendy Wojewódzkiej PSP w Warszawie mł.bryg. Piotra Równickiego, wręczył zasłużonym funkcjonariuszom odznaczenia państwowe, resortowe oraz akty mianowania na wyższe stopnie służbowe. Dodatkowe wyróżnienie spotkało dwóch ratowników z Otwocka, którzy poza służbą wykazali się postawą godną naśladowania. Funkcjonariusze: mł.kpt. Wiącek Karol i st.str. Matosek Grzegorz jadąc samochodem byli świadkami wypadku drogowego. Otwoccy strażacy zareagowali tak jak powinni i w dużym stopniu dzięki ich ofiarnej postawie wszyscy uczestnicy wypadku przeżyli. Wzorowe zachowanie doceniły władze powiatu i wyróżniły strażaków okolicznościowym medalem, i prezentem.
Uroczystości, którym tradycyjnie patronuje święty Floriana uświetnili swoją obecnością licznie zaproszeni goście, między innymi: Starosta Otwocki Bogumiła Więckowska, Wicestarosta Mirosław Pszonka, Członkowie Zarządu Janusz Budny i Grzegorz Michalczyk, Przewodniczący Rady Tomasz Atłowski, Prezydent Miasta Otwocka Zbigniew Szczepaniak, Wójtowie Gmin: Adam Budyta i Stanisław Wirtek, Wiceprzewodniczący i Dyrektor OCK Jacek Czarnowski, ks. prał. Włodzimierz Jabłonowski – Proboszcz Parafii Matki Bożej Królowej Polski, Komendant KPP w Otwocku Robert Żebrowski, przedstawiciel Komendy Wojewódzkiej PSP w Warszawie, przedstawiciel Centrum Naukowo Badawczego Ochrony Przeciwpożarowej w Józefowie, a także członkowie Zarządu Powiatowego OSP: Jarosław Kozłowski i Ryszard Rzeszotek, Mirosław Krupa - Kierownik Wydziału Zarządzania Kryzysowego Starostwa oraz strażacy znajdujący się na zaopatrzeniu emerytalnym oraz najbliżsi mianowanych strażaków. W czasie uroczystości padło wiele ciepłych słów pod adresem rycerzy św. Floriana. Życzenia składali przedstawiciele władz samorządowych i zaprzyjaźnionych instytucji. Nie zabrakło również przemówienia naszego Komendanta. W swoim przemówieniu Komendant Powiatowy PSP w Otwocku st.bryg. Mariusz Zabrocki podkreślił, że wszyscy, którzy interesują się służbą otwockich strażaków są świadkami historycznego momentu. Na naszych oczach otwoccy strażacy przechodzą z dwudziestego do dwudziestego pierwszego wieku. Niech świadczy o tym nowoczesna siedziba i najnowocześniejszy sprzęt, którym strażacy walczą z różnego rodzaju zagrożeniami. W przemówieniu Komendant podziękował wszystkim ludziom, instytucjom i władzom samorządowym, dzięki którym zaszły te zamiany. Komendant podkreślił, że strażacy odczuwają i doceniają zasadniczą zmianę warunków pełnienia służby. Po zakończeniu oficjalnych obchodów Dnia Strażaka, Komendant zaprosił uczestników uroczystości do zasadzenia drzewa na placu obok siedziby Komendy. Odbył się również pokaz pracy urządzenia, które wspomaga ratowników podczas działań przeciwpowodziowych. Tradycyjnie nie mogło zabraknąć gaszenia pożaru przy użyciu zabytkowej sikawki strażackiej. Dzień Strażaka w pogodnej, ale zarazem podniosłej atmosferze na pewno zapadnie wszystkim uczestnikom tej uroczystości na długo w pamięci.

Awanse w stopniach otrzymali:
Tuszowski Krzysztof (mł. bryg. – bryg.)
Leszczak Marcin (st. kpt. – mł. bryg.)
Dziubak Michał (kpt. – st. kpt.)
Popis Janusz (mł. kpt. – kpt.)
Dziwiszek Dariusz (st. asp. – asp. sztab.)
Gryz Robert (st. asp. – asp. sztab.)
Kurdej Jan (st. asp. – asp. sztab.)
Żelazko Sławomir (asp. – st. asp.)
Tabencki Piotr (asp. – st. asp.)
Smolak Tomasz (st. sekc. – mł. ogn.)
Auguściński Piotr (st. sekc. – mł. ogn.)
Brońka Artur (sekc. – st. sekc.)
Rutkowski Tomasz (sekc. – st. sekc.)
Żołądek Robert (str. – sekc.)
Kubiński Grzegorz (str. – st. str.)
Korab Łukasz (str. – st. str.)
Kurman Arkadiusz (str. – st. str.)
Wytrykus Piotr (str. – st. str.)
Płatek Bartłomiej (str. – st. str.)
Zawadka Karol (str. – st. str.)
Ciosek Sebastian (str. – st. str.)
Cichecki Paweł (str. – st. str.)
Piętka Łukasz (str. – st. str.)
Belkiewicz Marcin (str. – st. str.)

Przyznano również medale: Srebrny Medal za długoletnią Służbę:

kpt. Piotr Ciosek
Wiesław Jęczmieniowski

Brązowy Medal za Długoletnią Służbę:

bryg. Krzysztof Tuszowski
st. asp. Sławomir Żelazko
asp. sztab. Robert Gryz
ogn. Tomasz Uściński

Srebrny Medal za Zasługi Dla Pożarnictwa:

st. kpt. Michał Dziubak
asp. sztab. Dariusz Dziwiszek
asp. sztab. Robert Gryz

Brązowy Medal za Zasługi Dla Pożarnictwa:

kpt. Maciej Aptacy
asp. Maciej Łodygowski
st. ogn. Sławomir Lasocki
mł. ogn. Tomasz Smolak

Dyplom Komendanta Głównego PSP za szczególne zasługi w działaniach ratowniczo-gaśniczych

asp. sztab. Wojciech Lewandowski

Otwock 21.05.2011 | Tekst: Piotr Tabencki, Foto: Izabela TuszowskaOtwockie akcenty podczas odprawy kadry dowódczej w Kręsku.

W dniach 11-12 maja Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Warszawie zorganizowała w miejscowości Kręsk odprawę pionu dowódczego. W odprawie wzięli udział: Mazowiecki Komendant Wojewódzki  nadbryg. Gustaw Mikoałajczyk, oficerowie Wydziału Operacyjnego Komendy Wojewódzkiej oraz 61 dowódców JRG z całego województwa mazowieckiego. Komendę Powiatową PSP w Otwocku reprezentował dowódca Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Otwocku bryg. Tomasz Dąbrowski. Celem odprawy było omówienie kierunków rozwoju Krajowego Systemu Ratowniczo Gaśniczego w naszym województwie,  analiza przygotowań do zabezpieczenia imprez związanych z przewodnictwem Polski w UE i podczas turnieju UEFA EURO 2012. Podczas odprawy zorganizowany został pokaz nowoczesnego sprzętu ratowniczego i gaśniczego.  Zaprezentowano nowinki techniczne z branży ratowniczej np. (bezprzewodowe narzędzia do ratownictwa technicznego, agregaty pianotwórcze). Prezentowano również najnowocześniejsze samochody stosowane przez jednostki ochrony przeciwpożarowej. W tej kategorii kadrze dowódczej z województwa mazowieckiego przedstawiono samochód gaśniczy GCBA 9,5/65 MAN z Komendy PSP w Otwocku. Jest to samochód z unikatowym rozwiązaniem sterowania autopompą i armatura wodną, karosowany przez specjalistyczną firmę „Stolarczyk”. Oprócz oficjalnej części odprawy, kadra dowódcza gratulowała Panu Gustawowi Mikołajczykowi awansu generalskiego. Awans na stopień  nadbrygadiera Komendanta Wojewódzkiego jest także wyróżnieniem dla wszystkich mazowieckich strażaków.

Otwock 13.05.2011 | Tekst: Piotr Tabencki, Foto: JRG OtwockPożar hali magazynowej w Wólce Kosowskiej.

10 maja, około godziny 18.00 w Wojewódzkim Stanowisku Koordynacji Ratownictwa w Warszawie zapadła decyzja o zadysponowaniu specjalistycznego podnośnika hydraulicznego SH-25 D z Otwock do działań gaśniczych w miejscowości Wólka Kosowska (powiat piaseczyński). Strażacy z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Otwocku przez 27 godzin uczestniczyli w gaszeniu pożaru hali magazynowej w , której znajdowała się odzież, tekstylia i obuwie. Wewnątrz hali znajdowały się 102 magazyny o powierzchni 78-150 m kw., odpowiadające ładunkowi od 5 do 10 "okrętowych" kontenerów. Utrudnieniem podczas działań był silny wiatr, ogromna powierzchnia pożaru i bardzo duża ilość magazynowanych tam materiałów palnych. Z ogniem walczyło ponad 40 zastępów straży pożarnej z powiatu piaseczyńskiego i województwa mazowieckiego.

Otwock 11.05.2011 | Tekst: Piotr Tabencki, Foto: Piotr TabenckiUlica Warszawska w ogniu

9 maja, tuż przed godziną trzecią nad ranem, Powiatowe Stanowisko Kierowania Otwockiej Straży Pożarnej otrzymało zgłoszenie o pożarze budynku, znajdującego się na ul. Warszawskiej, obok dawnego kina PROMYK. Budynek, w którym wybuchł pożar był niezamieszkały, dwukondygnacyjny wykonany z drewna. W chwili dojazdu pierwszych zastępów straży pożarnej, pożarem objęte było całe piętro budynku oraz jego poddasze. Pożar trawił nie tylko budynek, ale również dwa garaże i kiosk kontenerowy znajdujące się obok. Bezpośrednio zagrożone były również sąsiednie budynki mieszkalne, w których topiły się okna, rynny i lampy oświetleniowe. Strażacy prowadzili jednocześnie działania gaśnicze i działania mające na celu nie rozprzestrzenienie się pożaru na sąsiednie budynki. Biorąc pod uwagę wielkość pożaru, oficer dyżurny, na miejsce zdarzenia zadysponował nie tylko ratowników z Państwowej Straży Pożarnej, ale również zastępy Ochotniczych Straży Pożarnych. W akcji gaśniczej brały udział dwa strażackie podnośniki hydrauliczne (jeden z Otwocka, drugi z Warszawy). Wykorzystanie takiego specjalistycznego sprzętu pomogło szybciej zlokalizować pożar. Na miejsce działań przybył dowódca Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Otwocku bryg. Tomasz Dąbrowski, który podjął decyzję o podzieleniu terenu pożaru na dwa odcinki bojowe. Po opanowaniu pożaru strażacy przystąpili do dogaszania pogorzeliska. Jednocześnie ratownicy prowadzili prace rozbiórkowe, aby dotrzeć do miejsc, które wskazała kamera termowizyjna. Na miejsce pożaru przybyła Grupa Operacyjna Wojewódzkiego Stanowiska Koordynacji Ratownictwa Warszawy. Akcja gaśnicza trwała 6 godzin i uczestniczyło w niej 45 ratowników.

Otwock 10.05.2011 | Tekst: Piotr Tabencki, Foto: Dominik KomorowskiDramatyczny pożar w Józefowie.

30 kwietnia około godziny 11.20 do Powiatowego Stanowiska Kierowania otwockiej Straży Pożarnej wpłynęło zgłoszenie o pożarze budynku mieszkalnego w Józefowie na ulicy Skargi. Po tym co usłyszał oficer dyżurny w słuchawce telefonu, nie miał wątpliwości, że na miejsce pożaru wyśle nie tylko ratowników z Państwowej Straży Pożarnej, ale również druhów z Ochotniczych Straży Pożarnych. Po dotarciu pod wskazany adres strażacy potwierdzili informację o pożarze zamieszkałego drewnianego budynku, oraz przyległych budynków gospodarczych. Pożar obejmował całe budynki i oddziaływał na sąsiednie budynki, na których paliła się elewacja i część dachu. Zastana sytuacja wyglądała bardzo dramatycznie. Ratownicy przystąpili jednocześnie do gaszenia palącego się domu drewnianego, jak i do działań gaśniczych na sąsiednich budynkach. W początkowej fazie pożaru, ze względu na bardzo wysoką temperaturę niemożliwe było wprowadzenie ratowników do wewnątrz budynku, w celu sprawdzenia czy wszyscy domownicy opuścili swoje mieszkanie. Temperatura była tak wysoka, że na sąsiednim domu (oddalonym od miejsca pożaru) deformowały się okna i elewacja zewnętrzna. Po opanowaniu sytuacji pożarowej i sprawdzeniu czy wewnątrz nie znajdują się osoby poszkodowane, ratownicy przystąpili do prac rozbiórkowych. Na miejsce pożaru przybył dowódca Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Otwocku bryg. Tomasz Dąbrowski oraz Grupa Operacyjna Wojewódzkiego Stanowiska Koordynacji Ratownictwa z Warszawy. Akcja trwała prawie 6 godzin i uczestniczyło w niej 33 strażaków oraz Pogotowie Ratunkowe, Pogotowie Energetyczne, Pogotowie Gazowe i Policja.

Otwock 02.05.2011 | Tekst: Piotr Tabencki, Foto: Wojtek Siergiejuk, JRG OtwockPożar w Liceum Ogólnokształcącym im. K.I. Gałczyńskiego w Otwocku.

19 kwietnia około godziny dwunastej w Liceum Ogólnokształcącym im. K.I. Gałczyńskiego w Otwocku wybuchł pożar. Dyrekcja placówki ogłosiła ewakuację uczniów i personelu. Pod budynkiem szkoły pojawiły się samochody strażackie. Dym wydobywał się z okien na pierwszym piętrze. Uczniowie, którzy nie zdołali wydostać się z budynku samodzielnie, byli ewakuowani przez strażaków za pomocą podnośnika hydraulicznego i na noszach. Liczba osób poszkodowanych była coraz większa, w związku z tym zapadła decyzja o ustawieniu przez strażaków namiotu pneumatycznego, w którym powstał Punkt Medyczny. Na miejscu pożaru pojawiły się również inne służby, między innymi: Policja, Pogotowie Ratunkowe, Pogotowie Energetyczne, Pogotowie Wodno-Kanalizacyjne, Pogotowie Gazowe, Straż Miejska.
Podczas gaszenia pożaru ratownicy natrafili na podejrzany pakunek, który przypominał bombę domowej produkcji. Na miejscu działań pojawili się policjanci z rozpoznania minersko-pirotechnicznego. Po potwierdzeniu podejrzenia do działań został skierowany policyjny robot służący do bezpiecznego zneutralizowania zagrożenia. Po wywiezieniu bomby, oddymieniu budynku i potwierdzeniu, że wewnątrz nikt nie został, akcja została zakończona. Opisywane zdarzenie było na szczęście tylko scenariuszem ćwiczeń Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego w Otwocku – „WIOSNA 2011”. Do opracowania ćwiczenia został powołany zespół autorski pod przewodnictwem Starosty Otwockiego – Pani Bogumiły Więckowskiej, w składzie: Wicestarosta – Mirosław Pszonka, Kierownik Wydziału Zarządzania Kryzysowego – Mirosław Krupa, Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Otwocku – st. bryg. Mariusz Zabrocki, Komendant Powiatowy Policji w Otwocku – podinspektor Robert Żebrowski, Inspektor do spraw obronnych – Janusz Borzęcki. Powyższe ćwiczenie zostało pozytywnie oceniane przez Zespół Kontrolny Wojewody Mazowieckiego.

Otwock 20.04 .2011 | Tekst: Piotr Tabencki, Foto: bryg. Krzysztof Tuszowski, Andrzej Kamiński, Wiktor LachMotoserce 2011

W dniu 16 kwietnia br. zastępy gaśnicze Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej PSP w Otwocku brały udział w trzeciej edycji akcji „MOTOSERCE”, która odbyła się w Parku Miejskim. Ideą akcji jest zbieranie tak potrzebnej naszym szpitalom krwi. Kongres Polskich Klubów Motocyklowych, w którym zrzeszony KM „Zryw” z Otwocka zaprosił naszych strażaków celem uatrakcyjnienia tak szczytnej imprezy. Zaprezentowano nasz nowoczesny sprzęt a także strażacy odwiedzali mobilną stację krwiodawstwa. Szczególne zainteresowanie specjalistycznym sprzętem wykazywały dzieci, które mogły przez chwilę poczuć się prawdziwymi strażakami.

Otwock 17.04 .2011 | Tekst: bryg. Tomasz Dąbrowski, Foto: JRG OtwockUnijni Ratownicy.

10 marca do grona ratowników, którzy posiadają przygotowanie do niesienia kwalifikowanej pierwszej pomocy medycznej dołączyło dwadzieścia osób. Są to członkowie Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu powiatu otwockiego (OSP: Wiązowna, Otwock Wielki, Sobienie Jeziory, Glinianka, Świdry Małe, Józefów, Wesoła), którzy uczestniczyli w projekcie pn. „Szkolenie organizowanie przez Komendę Powiatową Państwowej Straży Pożarnej w Otwocku - środkiem aktywnej integracji mieszkańców powiatu otwockiego”. Projekt ten został współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego. Szkolenie ukończyło dziesięć kobiet i dziesięciu mężczyzn, którzy od 12 lutego br. zdobywali wiedzę teoretyczną i praktyczną - jak nieść pierwszą pomoc osobom poszkodowanym. Podczas uroczystości zakończenia szkolenia Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Otwocku st. bryg. Mariusz Zabrocki wspólnie z Główną Księgową otwockich strażaków panią Anielą Niemiec wręczył certyfikaty świadczące o ukończeniu w/w projektu. W tej uroczystości wzięli również udział przedstawiciele lokalnego samorządu pan Janusz Budny Członek Zarządu Rady Powiatu oraz pan Wiesław Miłkowski – Skarbnik Gminy Wiązowna. Komendant Zabrocki podsumowując realizację pierwszego projektu mającego aktywizować i integrować mieszkańców powiatu otwockiego zapewniał, że będzie się starał zorganizować następne projekty, dzięki którym mieszkańcy Naszego powiatu będą czuli się jeszcze bezpieczniej.

Otwock 14.04 .2011 | Tekst: Piotr Tabencki, Foto: Piotr TabenckiStrażacy w Muzeum Wnętrz w Otwocku Wielkim.

W dniach 6,7 i 8 kwietnia otwoccy ratownicy z Państwowej Straży Pożarnej uczestniczyli w ćwiczeniach zorganizowanych wspólnie z Oddziałem Muzeum Narodowego, mieszczącym się w Pałacu rodziny Bielińskich w Otwocku Wielkim. Strażacy mieli okazję poznać historię pałacu, zwiedzić ekspozycje i przede wszystkim zapoznać się ze specyfiką tego miejsca i z zagrożeniami jakie mogą występować w trakcie prowadzenia działań ratowniczo-gaśniczych w tym obiekcie.
Podczas przygotowań do nocnych ćwiczeń strażacy analizowali różne warianty na wypadek wystąpienia zagrożenia w:
- magazynie starych mebli,
- pracowni konserwacji tkanin,
- magazynie ram,
- pomieszczeniach wystawienniczych,
- kotłowni.
Pracownicy muzeum uczulali ratowników, aby podczas akcji gaśniczej zwracali szczególną uwagę na unikalne eksponaty, które znajdują się wewnątrz pałacu. „Cudze chwalicie, swego nie znacie, sami nie wiecie co posiadacie.... „- tak można podsumować wizytę w Muzeum Wnętrz w Otwocku Wielkim. Wielu z nas nie miało pojęcia jak ciekawe eksponaty znajdują się w budynku o jeszcze ciekawszej historii. Dzięki zaangażowaniu kuratora Muzeum Wnętrz w Otwocku Wielkim, Pana Mirosława Budzyńskiego, wiemy o tym miejscu bardzo dużo. Z pewnością niejeden z nas zabierze do Otwocka Wielkiego swoich najbliższych, aby móc jeszcze raz przebywać w przepięknej scenerii przypałacowego parku i wewnątrz późnobarokowego pałacu.

Otwock 08.04 .2011 | Tekst: Piotr Tabencki, Foto: Piotr Tabencki, bryg. Tomasz DąbrowskiPożar domu w Osiecku.

W dniu 1 kwietnia około godziny 17.00 wybuchł pożar w domu jednorodzinnym w Osiecku. Płomienie trawiły konstrukcję dachu i przedmioty zgromadzone na strychu (między innymi materiały mające posłużyć do ocieplenia budynku). Jako pierwsi do pożaru dotarli strażacy z OSP Osieck. W dalszej kolejności do działań gaśniczych dołączyli ratownicy z OSP Pilawa, PSP Garwolin, OSP Pogorzel Osiecka, PSP Otwock i OSP Rudnik. Działania polegały na wprowadzeniu dwóch prądów gaśniczych do wewnątrz budynku (na strych). Po opanowaniu sytuacji pożarowej przystąpiono do wyrzucenia z poddasza wszystkich przedmiotów znajdujących się na strychu. Przelanie wodą tych przedmiotów poza strychem zmniejszyło straty popożarowe. Akcja trwała 3 godziny i uczestniczyło w niej 35 ratowników.

Otwock 02.04 .2011 | Tekst: Piotr Tabencki, Foto: Piotr TabenckiWypadek na drodze krajowej K-50.

26 marca tuż przed godziną 16.00 na drodze krajowej nr 50 w okolicach miejscowości Tabor doszło do wypadku samochodowego. W tym samym czasie strażacy z Państwowej Straży Pożarnej w Otwocku uczestniczyli w gaszeniu pożaru budynku mieszkalnego na ulicy Rysiej w Otwocku. Oficer Dyżurny Powiatowego Stanowiska Kierowania podjął decyzję o wysłaniu na miejsce wypadku druhów z OSP Celestynów i po zwinięciu sprzętu jednego zastępu PSP z Otwocka. Ratownicy z Celestynowa zabezpieczali samochód, który znajdował się w przydrożnym rowie. Załoga Pogotowia Ratunkowego opatrywała ranną w wypadku kobietę. Po przyjeździe zastępu PSP i przeprowadzeniu rozmowy ze świadkami wypadku, okazało się, że kierujący po wypadku wyszedł z samochodu i uciekł w kierunku lasu. Ratownicy rozpoczęli przeczesywanie okolicznych zarośli, gdzie znaleziono kierującego. Lekarz Pogotowia zadecydował, że należy poszkodowanego przetransportować na noszach do karetki. W tym samym czasie stan poszkodowanej uległ pogorszeniu i zapadła decyzja o zadysponowaniu śmigłowca Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.
Na miejsce akcji zostali ściągnięci dodatkowi ratownicy w celu zabezpieczenia lądowiska i zamknięcia ruchu na trasie K-50. Akcja trwała ponad godzinę i uczestniczyło w niej 19 ratowników (PSP Otwock, OSP Celestynów i OSP Regut)

Otwock 27.03.2011 | Tekst: Piotr Tabencki, Foto: Piotr Tabencki20 marzec - Pożar dwóch domów w Świdrze.

Do pierwszego pożaru doszło w nocy z soboty na niedzielę około godziny 4.00 nad ranem. Strażacy otrzymali zgłoszenie o pożarze drewnianego budynku położonego przy ulicy Majowej w Świdrze. Ratownicy z Państwowej Straży Pożarnej w Otwocku, którzy jako pierwsi dotarli do miejsca pożaru zastali palący się budynek drewniany, z którego płomienie wychodziły na zewnątrz. Ogniem objęte były pomieszczenia na parterze i strych. Strażacy przystąpili do gaszenia pożaru i zabezpieczenia sąsiedniego budynku. Ratownicy przeszukali budynek i stwierdzili, że wewnątrz nikogo nie ma. Na miejsce pożaru zostali zadysponowani strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w : Świdrach Małych, Józefowie i Karczewie.
Po zlokalizowaniu pożaru ratownicy rozebrali konstrukcję dachu i poszycie ścian, aby dotrzeć do zarzewi ognia. Akcja trwała ponad 3 godziny i uczestniczyło w niej 35 ratowników. Tego samego dnia, około godziny 19.00 doszło do kolejnego pożaru w Świdrze. Tym razem strażacy zostali poinformowani o pożarze, do którego doszło na ulicy Mickiewicza. W budynku parterowym o konstrukcji drewnianej paliło się poddasze. Całkowicie objęta płomieniami była przyległa komórka. Ratownicy przystąpili do gaszenia strychu i ścian budynku, które stykały się z komórką. Jednocześnie ratownicy w aparatach ochrony dróg oddechowych sprawdzili wszystkie pomieszczenia wewnątrz budynku. Nikogo nie znaleziono, a dom sprawiał wrażenie opuszczonego. Na miejsce pożaru przybyli strażacy z OSP Józefów i OSP Wólka Mlądzka, Pogotowie Energetyczne oraz patrol Policji.
Spaleniu uległa część konstrukcji dachu, ocieplenie stropu oraz komórka. Akcja trwała dwie godziny i uczestniczyło w niej 21 ratowników.
W obydwu przypadkach prawdopodobną przyczyną pożaru mogło być podpalenie. Policjanci prowadzą własne czynności dochodzeniowo-śledcze.

Otwock 21.03.2011 | Tekst: Piotr Tabencki, Foto: Piotr TabenckiPożar budynku mieszkalnego w Glinkach.

12 marca około godziny 12.30 w Powiatowym Stanowisku Kierowania Otwockiej Straży Pożarnej rozdzwoniły się telefony. Dzwoniący zgłaszali pożar budynku mieszkalnego we wsi Glinki - (gmina Karczew). Pod wskazany adres Oficer Dyżurny zadysponował strażaków Państwowej Straży Pożarnej z Otwocka, strażaków z Ochotniczych Straży Pożarnych z Karczewa i Łukówca. Pożar wybuchł w budynku mieszkalnym, parterowym o konstrukcji drewnianej. Płomienie trawiły stropodach, przybudówkę i ocieplenie budynku, które było wykonane z trzciny. Po upewnieniu się, że wewnątrz budynku nie ma nikogo ratownicy przystąpili do działań gaśniczych i prac rozbiórkowych, które umożliwiły dotarcie do źródła ognia. Jednocześnie prowadzono ewakuację mienia. Do działań gaśniczych został zadysponowany również podnośnik hydrauliczny. Strażacy pracując z podnośnika mogli bezpiecznie zlokalizować zarzewia ognia, które znajdowały się pomiędzy sufitem, a poszyciem dachu. Po zakończeniu działań gaśniczych i upewnieniu się przy pomocy kamery termowizyjnej, że pożar został całkowicie ugaszony, ratownicy przekazali pogorzelisko osobie, która zobowiązała się je dozorować. Akcja trwała ponad 5 godzin i uczestniczyło w niej 20 ratowników. Na miejsce pożaru przybył Naczelnik Wydziału Operacyjnego KP PSP w Otwocku mł.bryg. Krzysztof Tuszowski.

Otwock 13.02.2011 | Tekst: Piotr Tabencki, Foto: Piotr TabenckiWspólne ćwiczenia strażaków z Otwocka i Garwolina.

W dniu 10 marca br. odbyły się kolejne ćwiczenia z zakresu ratownictwa lodowego na terenie akwenu wodnego w Osiecku. Zajęcia zaplanowano tym razem z udziałem strażaków  z JRG Garwolin. Instruktorzy z Otwocka i Garwolina wspólnie ćwiczyli jak postępować na lodzie z topielcami. Specyficzne techniki ratowania ludzi z lodowatej wody były realizowane na przemian siłami bratnich komend straży. Sąsiedzi pokazywali jak sprawnie wykorzystują własny sprzęt będący na wyposażeniu ich wozów. Ćwiczenia strażacy zakończyli w dobrych humorach przy ognisku, oprócz aspektu szkoleniowego miały także na celu integrację środowiska.

Otwock 11.03.2011 | Tekst: bryg. Tomasz Dąbrowski, Foto: JRG OtwockĆwiczenia z zakresu ratownictwa lodowego

Dnia 3 marca odbyły się pierwsze ćwiczenia z zakresu ratownictwa lodowego JRG w Otwocku. Zajęcia zaplanowano na malowniczym akwenie w m. Osieck. Tego dnia dopisywała pogoda oraz pokrywa lodowa przekraczała 20 cm. W pierwszym etapie zbadano stan lodu oraz wycięto przerębel. Następnie pod nadzorem instruktora ratownictwa lodowego mł.kpt. Mariusza Owczarka przeprowadzono ćwiczenia z wykorzystaniem skafandrów i sań lodowych oraz doskonalono tzw. techniki zastępcze. Wszyscy strażacy zmiany służbowej III obyli „kąpiel” w przerębu. Doskonalenie technik ratowniczych i sprawdzenie nowoczesnego sprzętu podczas zajęć praktycznych daje ratownikom podstawę do prowadzenia ewentualnych działań ratowniczych na przyszłość.

Otwock 13.02.2011 | Tekst: bryg. Tomasz Dąbrowski, Foto: JRG OtwockĆwiczenia bojowe w Urzędzie Gminy Sobienie-Jeziory

W dniu 25 lutego br. o godzinie 10.30 rozpoczęły się ćwiczenia na budynku Urzędu Gminy Sobienie-Jeziory. W pierwszej fazie pracownicy pod kierownictwem wójta p. Stanisława Wirtka podjęli próbę gaszenia pożaru zbiorników na olej opałowy znajdujący się w piwnicy. Następie sprawnie ewakuowali się na plac przed budynkiem oczekując na przyjazd strażaków. Jednak z powodu dużego zadymienia jedna osoba została uwieziona na I piętrze. Pierwszą jednostką przybyłą do pożaru była miejscowa OSP pod dowództwem druha Krzysztofa Karpisza. Druhowie przeprowadzili rozpoznanie oraz wezwali dodatkowe siły z Otwocka. Następnie wyposażeni w aparaty powietrzne ruszali do pomieszczeń piwnicznych gasić pożar. Po przyjeździe na miejsce akcji zastępów JRG, dowodzenie przejął asp. Maciej Łodygowski . Sprawnie i szybko rozwinięto sprzęt i przystąpiono do odnalezienia uwiezionej osoby oraz gaszenia pożaru rozlanego oleju. Utrudnieniem było przeprowadzanie ewakuacji poszkodowanego za pomocą noszy zamontowanych na podnośniku SH-25D. W końcowej fazie akcji, zgodnie ze scenariuszem ćwiczeń zdarzył się wypadek. Jeden ze strażaków poruszających się po wąskich, stromych schodach upadł łamiąc sobie kość podudzia prawej nogi. Koledzy wynieśli strażaka na własnych rekach , a następnie fachowo zaopatrzyli poszkodowanego do momentu przyjazdu pogotowia ratunkowego. Po zakończeniu działań i zwinięciu sprzętu dowódca JRG bryg. Tomasz Dąbrowski wraz z Wójtem posumowali przeprowadzone działania. Podkreślili rolę jednostki OSP, która jako pierwsza ma podjąć działania ratowniczo-gaśnicze na terenie swojej gminy.

Otwock 26.02.2011 | Tekst: bryg. Tomasz Dąbrowski, Foto: JRG Otwock


Wypadek autobusu i dwóch TIR-ów.

18 lutego około godziny siódmej rano otwoccy strażacy otrzymali zgłoszenie o wypadku autobusu i dwóch TIR-ów. Do wypadku doszło na drodze krajowej nr 50 pomiędzy Górą Kalwarią, a Kołbielą w pobliżu miejscowości Człekówka. Po przyjeździe na miejsce zdarzenia ratowników z Państwowej Straży Pożarnej sytuacja była następująca. Jeden TIR z naczepą znajdował się w przydrożnym rowie, drugi uszkodzony TIR stał w poprzek jezdni, a autobus znajdował się przy przydrożnym słupie. W bardzo groźnie wyglądającym wypadku została ranna tylko jedna osoba. Na szczęście w chwili wypadku w autobusie nie było pasażerów. Strażacy zabezpieczyli miejsce wypadku, odłączyli w rozbitych pojazdach akumulatory i udzielili pomocy przedmedycznej jednemu z kierowców. W drugiej kolejności zajęli się neutralizacją rozlanych płynów eksploatacyjnych. Po zakończeniu czynności dochodzeniowych przeprowadzonych przez Policję, przystąpiono do odblokowania jezdni. Do wyciągnięcia i przetransportowania rozbitych pojazdów użyto dwóch holowników. Ruch na drodze krajowej nr 50 został przywrócony o godz. 10.55. Akcja straży pożarnej trwała ponad cztery godziny i uczestniczyło w niej 21 ratowników - z Państwowej Straży Pożarnej (JRG Otwock) i Ochotniczych Straży Pożarnych (Gatka i Celestynów).

Otwock 18.02.2011 | Tekst: Piotr Tabencki, Foto: Maciej Nikodem


Szkolenia Unijne w Otwocku.

12 lutego o godzinie 9.00 w siedzibie otwockiej Straży Pożarnej rozpoczęto realizację Projektu „Szkolenie organizowanie przez Komendę Powiatową Państwowej Straży Pożarnej w Otwocku - środkiem aktywnej integracji mieszkańców powiatu otwockiego”. Projekt ten został współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Pomysłodawcą i koordynatorem tej inicjatywy jest Główna Księgowa otwockich strażaków pani Aniela Niemiec. Głównym celem Projektu jest aktywizacja i integracja lokalnych społeczności Powiatu Otwockiego. Na pierwszy cykl szkoleń poświęconych „Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy Medycznej” zgłosiło się sześćdziesięciu chętnych, z których wybrano grupę dziesięciu pań i dziesięciu panów. Uczestników Projektu powitał Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Otwocku st. bryg. Mariusz Zabrocki. Komendant podkreślił jak ważna jest znajomość podstawowych procedur medycznych, których zastosowanie być może uratuje życie drugiego człowieka. Na inaugurację Projektu przybyli przedstawiciele władz samorządowych:
Zbigniew Szczepaniak – Prezydent Otwocka
Tomasz Atłowski – Przewodniczący Rady Powiatu
Janusz Budny – Członek Zarządu Rady Powiatu
Wiesław Miłkowski – Skarbnik Gminy Wiązowna
Jarosław Kozłowski – Przewodniczący Komisji Porządku Publicznego i Bezpieczeństwa Obywateli Rady Powiatu, Prezes Zarządu Powiatowego OSP.
Kolejne cykle szkoleniowe będą poświęcone następującym zagadnieniom:
- Szkolenie podstawowe strażaka- ratownika OSP
- Szkolenie kierowców- konserwatorów sprzętu technicznego
- Ratownictwo techniczne dla strażaków- ratowników OSP

Otwock 13.02.2011 | Tekst: Piotr Tabencki, Foto: Piotr Tabencki

Pożar budynku mieszkalnego w Karczewie

9 lutego o godzinie 12.40 Oficer Dyżurny Powiatowego Stanowiska Kierowania otrzymał zgłoszenie o pożarze drewnianego budynku mieszkalnego w miejscowości Karczew. Pod wskazany adres zostały zadysponowane trzy zastępy z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Otwocku i jeden samochód z Ochotniczej Straży Pożarnej w Karczewie. Ratownicy po dotarciu na miejsce zdarzenia bez trudu odnaleźli parterowy budynek, z którego wydobywały się kłęby dymu. Strażacy w aparatach ochrony dróg oddechowych przystąpili do działań gaśniczych. Podczas przeszukania pomieszczeń ratownicy znaleźli mężczyznę, którego ewakuowano na zewnątrz budynku, gdzie został przekazany załodze Pogotowia Ratunkowego. Lekarz stwierdził zgon. Spaleniu uległo łóżko i wyposażenie jednego z pomieszczeń. Po oddymieniu budynku ratownicy przystąpili do rozbiórki fragmentu drewnianej ściany, w której zlokalizowano pojedyncze zarzewia ognia. Na miejscu prowadzonych działań obecny był d-ca JRG bryg. Tomasz Dąbrowski. Akcja trwała 1 godzinę i uczestniczyło w niej 19 ratowników.

Otwock 10.02.2011 | Tekst: Piotr Tabencki, Foto: Piotr Tabencki
Copyright@2007Elpaton