< Strona Główna< Na służbie < Archiwum 2012 r.


Strażacka Wigilia.

Wieczór wigilijny w tradycji polskiej, jest najbardziej podniosłym i wzruszającym wieczorem w roku. Podczas wieczerzy wigilijnej, do stołu przykrytego białym obrusem zasiadają wspólnie członkowie rodziny. Niestety, nie wszyscy w tym dniu mogą usiąść do uroczystej kolacji ze swoimi najbliższymi. Aby w tym czasie czuć się bezpiecznie, ktoś musi pełnić służbę. Mam tu na myśli między innymi: strażaków, policjantów i służbę zdrowia.
Strażacy z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Otwocku pełniący dyżur w wigilijny wieczór , postanowili stworzyć namiastkę rodzinnego klimatu i cieszyć się z tego, że do wigilijnej wieczerzy usiądą z kolegami, z którymi na co dzień uczestniczą w działaniach ratowniczych.
Aby stworzyć atmosferę zbliżona do tej, którą pamiętamy z domu, strażacy postanowili , w tym dniu przygotować wigilijne potrawy samodzielnie.
Pomiędzy obowiązkami służbowymi i akcjami gaśniczymi ratownicy starali się sprawdzić w roli kucharza. Na wigilijnym stole nie zabrakło pierogów, ryb przygotowanych na różne sposoby, kompotu z suszu, barszczu, bigosu itd.
Strażacy do uroczystej kolacji zasiedli, jak tradycja nakazuje po sygnale, że pierwsza gwiazdka już świeci. Z powodu dużego zamglenia, nikt gwiazdki nie potrafił wypatrzeć, dlatego ratownicy musieli zaufać informacją dziennikarskim.
W czasie trwania uroczystej kolacji, nie doszło do żadnych zdarzeń , w których interwencja strażaków byłaby niezbędna.

Otwock 25.12.2012 | Tekst: Piotr Tabencki | Foto: Piotr TabenckiNie dla czadu – oczami dziecka.

W ramach tegorocznej akcji „NIE dla czadu” Komenda Głównej PSP i fundacja „Dzieci – Dzieciom” zainicjowała projekt edukacyjny, polegający na tym, aby dzieci przygotowały dla dzieci bajkę, w której będą ostrzegać przed tlenkiem węgla.
Do tego projektu została włączona Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Otwocku. 20 grudnia 2012 r. karczewskie przedszkole „Tęczowa Kraina” odwiedziła bajkowa postać o imieniu Leonardo. Leonardo pojawił się w towarzystwie kominiarza i strażaka. Trzej panowie spotkali się z grupą przedszkolaków, aby w przystępny sposób przybliżyć im tematykę związaną z zagrożeniem jakim jest czad. Podczas tego spotkania dzieci bawiły się i jednocześnie uruchamiały wyobraźnię, tworząc bajkę, w której bohaterowie spotykają się z groźnym gazem. Postacie z bajki, były mieszkańcami świata, jaki stworzyła dziecięca wyobraźnia. Podczas tego edukacyjnego przedsięwzięcia, dzieci ostrzegały przed gazem, który jak mówiły : jest „bezwęchny i zabija na śmierć”.
Pięcio- i sześciolatkowie z Karczewa stworzyli bajkę, która według założenia ma być inspiracją dla dzieci z całej Polski do twórczej zabawy i jednoczesnego poznawania zagrożeń z jakimi mogą spotkać się w swoim życiu. Właściwe zachowanie dzieci, oraz podstawowa wiedza , mogą być szansą na zmniejszenie ilości zdarzeń, do których strażacy wyjeżdżają każdego roku. Działania karczewskich przedszkolaków, Leonarda, kominiarza i strażaka obserwowała telewizyjna kamera. Być może z tego edukacyjno-bajkowego projektu powstanie krótki spot, w którym dzieci będą ostrzegać dzieci przed czadem.

Otwock 21.12.2012 | Opracowanie: Piotr Tabencki | Foto: Katarzyna BoguszewskaUwaga na słaby i kruchy lód

Mroźna aura sprawiła, że na akwenach pojawił się pierwszy w tym roku lód. Pamiętajmy, że lodowa tafla nie jest jeszcze jednak najmocniejsza. Zamarznięte jezioro czy rzeka zachęca do wejścia przede wszystkim najmłodszych.
Załamanie pokrywy lodowej kończy się zazwyczaj tragicznie. Pamiętajmy, że szczególnie jeziora zamarzają i odmarzają od brzegów. Na środku woda zamarza później, więc lód w tym miejscu jest cieńszy niż przy brzegu. Najbezpieczniejsza zabawa jest na lodowiskach nadzorowanych. Jeżeli jednak takiego nie ma w okolicy, korzystając z naturalnych zbiorników wodnych, pamiętajmy:
Lód musi być wcześniej sprawdzony przez osoby dorosłe pod względem jego grubości, pęknięć, ubytków. Uważajmy, bo pod śniegiem mogą znajdować się zdradliwe przeręble.
Lód powinien mieć co najmniej 15 cm grubości. Także temperatura otoczenia musi być ujemna. Przestrzegajmy dzieci, aby bez opieki dorosłych nie wchodziły na zamarznięte stawy, rzeki i jeziora. Nie wchodźmy na lód, jeśli w pobliżu nikogo nie ma. Do tej zasady winni stosować się szczególnie wędkarze. Jeśli usłyszymy, że lód pęka, nie zatrzymujmy się, ale natychmiast zawróćmy w kierunku brzegu. Szczególnie niebezpieczne są miejsca w pobliżu tam, jazów, mostów, przy ujścia rzek i kanałów.

Uwaga!

Gdy załamie się lód:
Jeśli widzisz, że pod kimś załamał się lód, w miarę możliwości przed rozpoczęciem akcji ratunkowej wezwij pomoc dzwoniąc na telefon alarmowy: 998 lub 112.

Należy zachować spokój i nie wpadać w panikę. Jeśli na miejscu są inne osoby zapewnij sobie ich pomoc.

Ratując osobę, pod którą załamał się lód najlepiej jest podczołgać się do niej. Nie biegnijmy, gdyż może to spowodować dalsze załamywanie się lodu.

Osoba tonąca nie powinna wykonywać gwałtownych ruchów. Najlepiej w takim przypadku położyć się płasko, rozłożyć szeroko ręce i starać się wsunąć na lód. Jeżeli to się udało, to dalej należy poruszać się w kierunku brzegu leżąc cały czas na lodzie. Jeżeli na miejscu są osoby ratujące należy stosować się do ich wskazówek.

Do ratowania wykorzystajmy rzeczy będące w zasięgu ręki, np. długi szalik czy gałąź. Ostrożnie podajmy poszkodowanemu drugi koniec i bezpiecznie wyciągnijmy na lód.

Pamiętajmy, że człowiek w lodowatej wodzie może przeżyć tylko kilka minut. Uratowanego należy natychmiast przenieść do suchego i ciepłego pomieszczenia. Najlepiej zmienić mu ubranie i okryć kocami. Należy również ocenić jego stan i wezwać lekarza.

Otwock 19.12.2012 | KP PSP OtwockPodziękowania dla KP PSP OtwockOtwock 16.12.2012Nie wpuszczajmy cichego zabójcy do naszego domu. Zadbajmy o bezpieczeństwo naszych bliskich !!!

Tlenek węgla (CO),
zwany potocznie czadem, jest gazem silnie trującym, bezbarwnym i bezwonnym, nieco lżejszym od powietrza, co powoduje, że łatwo się z nim miesza i w nim rozprzestrzenia. Łączy się w sposób trwały z hemoglobiną krwi, blokując jej funkcje jako nośnika tlenu. Ten gaz w sezonie grzewczym 2011-2012 spowodował śmierć 108 osób, a prawie 1 800 osób z objawami podtrucia trafiło do szpitali. Dlatego tlenek węgla często nazywany jest cichym zabójcą. Pojawia się w najmniej spodziewanych momentach. Do zatruć czadem dochodzi w łazience, sypialni, garażu czy nawet w kuchni.
Problem związany z czadem wzrasta szczególnie w okresie jesienno-zimowym, chociaż do akcji ratowniczych związanych z tlenkiem węgla strażacy wyjeżdżają w ciągu całego roku.

Skąd się bierze czad, jakie mogą być źródła powstawania tlenku węgla?
Czad może pojawić się w naszych domach(mieszkaniach) w których mamy własne źródła ciepła. Mam tu na myśli piece (węglowe, olejowe, gazowe, itp.), kominki, gazowe podgrzewacze wody. Tlenek węgla może powstać przy niepełnym spalaniu każdego z paliw.
Najczęściej źródłami czadu są niesprawne lub źle zainstalowane: instalacje grzewcze, podgrzewacze gazowe oraz nieszczelne lub niedrożne przewody kominowe, wentylacyjne i nawiewne. Urządzenia zamontowane w małych pomieszczeniach (np. łazience), bez sprawnego przewodu kominowego, mogą w ciągu minuty wyprodukować śmiertelną dawkę tlenku węgla. Proces spalania musi odbywać się w warunkach ciągłego przepływu powietrza i spalin. Stały przepływ powietrza musi być zapewniony przez dopływ powietrza (tlenu) z zewnątrz.

Jak chronić się przed czadem?
Do zatrucia tlenkiem węgla najczęściej dochodzi z powodu niewłaściwej eksploatacji budynku i zainstalowanych w nim urządzeń i instalacji grzewczych. Aby uchronić się przed zatruciem tlenkiem węgla trzeba przestrzegać następujących zasad:

• Należy wyposażyć mieszkanie w czujkę i tlenku węgla i czujnik dymu. Detektor tlenku węgla zasygnalizuje pojawienie się czadu. Jest to jedyny i skuteczny sposób na wykrycie tego groźnego gazu.
• Już na etapie budowy należy zadbać o prawidłowe wykonanie komina i dobór zgodny z rodzajem urządzenia grzewczego.
• W pomieszczeniach, w których znajdują się urządzenia grzewcze, należy zapewnić odpowiednią wentylację: grawitacyjną i nawiewną.
• Nie wolno zatykać przewodów wentylacyjnych i kratek wentylacyjnych, np. w drzwiach do łazienki.
• Niezbędne są regularne przeglądy przewodów wentylacyjnych i spalinowych. Istotne jest także ich czyszczenie. Wszystkie prace związane z konserwacją czy modernizacją urządzeń grzewczych muszą być wykonywane przez osoby wykwalifikowane i mające odpowiednie uprawnienia.
• Zakazane jest stosowanie mechanicznej wentylacji wyciągowej (okapy kuchenne) w pomieszczeniach z kominkami i kotłami z otwartą komorą spalania i grawitacyjnym odprowadzaniem spalin (może to doprowadzić do zasysania spalin oraz odwrócenia ciągu w przewodach wentylacji grawitacyjnej)

Otwock 11.11.2012 | Opracowanie: Piotr Tabencki | Krzysztof JacakSześć osób poszkodowanych na trasie K50.

4 listopada, tuż przed godziną dwudziestą drugą, do otwockich strażaków wpłynęło zgłoszenie o groźnym wypadku samochodowy. Do zdarzenia doszło na drodze krajowej nr 50 w pobliżu mostu na Wiśle pomiędzy Sobiekurskiem, a Górą Kalwarią na wysokości wsi Ostrówek.
W wypadku, udział brały dwa samochody osobowe. W sumie zostało poszkodowanych sześć osób w tym dwójka dzieci. Jak ustalili Policjanci, kierujący samochodem marki Renault nie ustąpił pierwszeństwa przejazdu i uderzył w prawidłowo jadącą Mazdę.
Po przyjeździe ratowników Państwowej Straży Pożarnej przystąpiono do działań ratowniczych polegających między innymi na wydostaniu uwięzionego, nieprzytomnego kierowcy samochodu Renault. Ratownicy musieli użyć specjalistycznych narzędzi hydraulicznych w celu usunięcia elementów karoserii pojazdu .
Przybyli na miejsce wypadku ratownicy Pogotowia Ratunkowego monitorowali stan osób poszkodowanych i decydowali w jakiej kolejności ranni zostaną przewiezieni do szpitali. Do najciężej rannego mężczyzny został zadysponowany śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Strażacy wyznaczyli i odpowiednio zabezpieczyli miejsce lądowania helikoptera. Następnie ratownicy zneutralizowali rozlane płyny eksploatacyjne i użyczyli policyjnej grupie dochodzeniowo-śledczej oświetlenia.
W czasie ostatniego długiego weekendu otwoccy policjanci odnotowali 16 zdarzeń drogowych w tym 11 kolizji i 5 wypadków, w których rannych zostało 11 osób.

Otwock 05.11.2012 | Tekst: Piotr Tabencki, Foto: Dariusz SkolimowskiPodziękowania dla strażakówOtwock 18.10.2012Pożar w Warszawicach.

12 października około godziny 22.00 doszło do pożaru budynku gospodarczego w Warszawicach. Przybyli na miejsce pożaru ratownicy stwierdzili, że wnętrze palącego się budynku wypełnione jest słomą. W rozległym budynku znajdowało się również poddasze. Ratownicy prowadzący akcję gaśniczą sprawdzili cały budynek w poszukiwaniu ludzi i zwierząt inwentarskich. Działania gaśnicze były utrudnione ponieważ prowadzone były w dużym zadymieniu oraz konieczne było wyrzucenia na zewnątrz budynku całej zmagazynowanej tam słomy. W działaniach gaśniczych zaangażowanych było 37 ratowników (z PSP i OSP) oraz ściągnięta na miejsce działań (prze urząd gminy Sobienie) koparka. Akcja gaśnicza trwała dziewięć godzin

Otwock 13.10.2012 | Tekst: Piotr Tabencki, Foto: JRG OtwockSekcyjny Mark Książek na Mistrzostwach Polski Strażaków Państwowej Straży Pożarnej w Rakoniewicach.

7 października 2012 r. w Rakoniewicach odbyły się XVIII Indywidualne i Drużynowe Mistrzostwa Polski Strażaków Państwowej Straży Pożarnej w Biegu na 10 km
Na tak ważnych zawodach sportowych nie mogło zabraknąć sekcyjnego Marka Książka z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Otwocku.
Marek bierze udział w większości zawodów organizowanych w ramach Pucharu Polski Strażaków w Biegach o Puchar Komendanta Głównego PSP.
Ostatnie w tym roku zawody zostały rozegrane w ramach drugiej edycji biegu pod nazwą „Dycha Drzymały”. Na stracie wstawiło się około tysiąca zawodników, a wśród nich stu trzydziestu strażaków PSP. Zawodnicy mieli do pokonania atestowaną trasę, wyznaczoną uliczkami Rakoniewic. Mistrzostwa Polski były jednocześnie zawodami kończącymi rywalizację w Pucharze Polski Strażaków w Biegach o Puchar Komendanta Głównego PSP.
Zwycięzcy w poszczególnych kategoriach otrzymali puchary, medale i dyplomy, a ich wręczenia dokonali st. bryg.Tomasz Naczas - zastępca dyrektora Biura Szkolenia KG PSP oraz bryg. Adam Langner - zastępca wielkopolskiego komendanta wojewódzkiego PSP w Poznaniu. W klasyfikacji końcowej w swojej kategorii wiekowej sekcyjny Marek Książek zajął trzecie miejsce. Jest to wielki sukces Marka, który został wywalczony w barwach Komendy Powiatowej PSP w Otwocku. W imieniu Komendanta Powiatowego PSP w Otwocku st. bryg. Mariusza Zabrockiego, d-cy JRG bryg. Tomasza Dąbrowskiego oraz wszystkich funkcjonariuszy KP PSP w Otwocku składamy Markowi gratulacje i życzymy powtórzenia takich wyników w przyszłorocznej edycji.

Klasyfikacja końcowa:
Kategoria mężczyzn „B” (30-39 lat):
1. Dariusz Szrama – KP PSP Oborniki,
2. Maciej Dawidziuk – KM PSP Jelenia Góra,
3. Marek Książek – KP PSP Otwock.

Otwock 08.10.2012 | Tekst: Piotr Tabencki, Foto: st. kpt. Szymon Ławecki – KG PSP, K. Rzepa – KP PSP Grodzisk Wlkp.Pożar w Józefowie i Otwocku.

7 października, około godziny 22.00 w nieznanych okolicznościach doszło do pożaru samochodu dostawczego w Józefowie. Na miejsce pożaru zostali zadysponowani ratownicy PSP z Otwocka i OSP z Józefowa. Aby dotrzeć do palącego się samochodu strażacy musieli przeciąć kłódkę w bramie ogrodzenia. W tym samym czasie gdy strażacy gasili samochód w Józefowie, dyżurny Powiatowego Stanowiska Kierowania otrzymał zgłoszenie o pożarze drewnianego budynku w Otwocku. Po dotarciu pierwszych zastępów straży pożarnej okazało się, że budynek jest niezamieszkały, a pożar trawi poddasze i część elewacji. Natychmiast ratownicy przystąpili do działań gaśniczych i jednocześnie do sprawdzenia, czy wewnątrz budynku na pewno nikogo nie ma. Konstrukcja budynku wykonana była z łatwopalnych elementów co sprzyjało szybkiemu rozprzestrzenianiu się ognia. Po opanowaniu sytuacji pożarowej ratownicy rozpoczęli żmudną pracę polegającą na rozbieraniu nadpalonych elementów i dokładnemu sprawdzanie, czy wszystkie zarzewia ognia zostały ugaszone.
W tej akcji, która trwała 4 godziny - zaangażowanych było 16 ratowników z Państwowej Straży Pożarnej i 21 druhów z Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu powiatu otwockiego.

Otwock 08.10.2012 | Tekst: Piotr Tabencki, Foto: Piotr Tabencki, Wojciech BedyńskiPożar w kościele w Sobieniach Jeziory.

28 września, około godziny 10 przed południem, oficer dyżurny Powiatowego Stanowiska Kierowania Państwowej Straży Pożarnej w Otwocku przyjął zgłoszenie o wydobywających się kłębach dymu z piwnicy kościoła w Sobieniach Jeziory.
Natychmiast zostały tam skierowane zastępy Państwowej Straży Pożarnej oraz druhowie z OSP Sobienie Jeziory. Po dokonaniu rozpoznania, okazało się, że w pomieszczeniu kotłowni doszło do pożaru, a osoba wykonująca prace w piwnicy nie wyszła z niej. Ratownicy przystąpili do przeszukania pomieszczeń piwnicznych w poszukiwaniu zaginionej osoby i jednocześnie w poszukiwaniu źródła ognia. Podczas ewakuacji odnalezionego pracownika, zasłabł jeden z ratowników, co znacznie utrudniło prowadzenie działań gaśniczych.
Na szczęście opisywana akcja to tylko scenariusz ćwiczeń w których ratownicy PSP i OSP uczestniczyli pod okiem d-cy JRG w Otwocku bryg. Tomasza Dąbrowskiego i księdza proboszcza Andrzeja Jaczewskiego. Po zakończeniu części bojowej ćwiczeń, ratownicy zapoznali się z historią budynku, z układem ciągów komunikacyjnych i rozmieszczeniem pomieszczeń oraz instalacjami i mediami znajdującymi się w obiekcie.

Więcej zdjęć w galerii foto..

Otwock 29.09.2012 | Tekst: Piotr Tabencki, Foto: Piotr TabenckiWypadek kolejki wąskotorowej w Piasecznie.

25 września, ratownicy z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Otwocku zostali zaangażowani w ćwiczenia „ITER 2012”, które zostały zorganizowane na terenie Piaseczna.
Scenariusz ćwiczeń zakładał wypadek dwóch samochodów i kolejki wąskotorowej. W wyniku zderzenia rannych było 58 osób, a dwie osoby straciły życie.
Przy tak dużej ilości osób poszkodowanych ratownicy z powiatu piaseczyńskiego ( w ramach Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego) poprosili o wsparcie sąsiednią Komendę Powiatową Państwowej Straży Pożarnej w Otwocku. Na miejsce działań został zadysponowany samochód ratowniczy z załogą i specjalistyczną przyczepą, w której znajdują się dwa namioty pneumatyczne. Namioty ratownicze z Otwocka zostały wykorzystane jako punkty w których umieszczano rannych. Po przeprowadzeniu wstępnej segregacji, do namiotów trafiały osoby lżej ranne, które pod opieką ratowników PSP i ratowników medycznych oczekiwały na transport do szpitala.
Tego typu ćwiczenia mają za zadanie wypracowanie wspólnych procedur postępowania i zasad współpracy z wszystkimi podmiotami zaangażowanymi w ratowanie ludzkiego życia i mienia.
W tej symulacji udział wzięło 11 zastępów Straży Pożarnej (8 PSP, 3 OSP), 5 karetek pogotowia, ratownicy medyczni z Czerwonego Krzyża i Harcerskiej Grupy Ratowniczo- Medycznej. W działania byli zaangażowani również policjanci, prokurator, straż miejska, przedstawiciele Urzędu Transportu Kolejowego, a także przedstawiciele Wydziału Zarządzania Kryzysowego z Piaseczna i Otwocka.

Otwock 26.09.2012 | Tekst: Piotr Tabencki, Foto: Tomasz DąbrowskiStrażackie święto na Stadionie Narodowym.

25 sierpnia na Stadionie Narodowym w Warszawie odbył się strażacki festyn zorganizowana z okazji dwudziestej rocznicy powołania Państwowej Straży Pożarnej oraz XIII-ego Zjazdu Krajowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej.
Do wzięcia udziału w tej imprezie zostali zaproszeni funkcjonariusze i druhowie z całego kraju. Na Stadionie Narodowym nie zabrakło braci strażackiej z terenu powiatu otwockiego. W śród ponad czterdziesto tysięcznej publiczności można było spotkać otwockich ratowników i ich rodziny.
Organizatorzy festynu przygotowali dla strażaków między innymi:
- koncert i musztrę paradną orkiestr OSP,
-pokazy TFA "najtwardszego strażaka",
-pokazy grupy ratownictwa wysokościowego i grupy poszukiwawczo-ratowniczej połączony z pokazem tresury psów poszukiwawczych,
-pokazy Stihl Timbersport,
-prezentację filmów (z okazji jubileuszu 20 – lecia PSP, oraz dokumentalnych z akcji ratowniczo-gaśniczych),
- wystawę fotografii pt. „STRAŻAK PSP W OBIEKTYWIE”, na której były prezentowane zdjęcia wykonane m.in. przez st.asp. Piotra Tabenckiego,
- dużo atrakcji dla najmłodszych :(ścianki wspinaczkowe, możliwość budowania piramidy z plastikowych skrzynek , stanowiska do skoków na poduszki ratownicze (skokochron),nauka udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.
-wystawę sprzętu strażackiego ( używanego dawniej i tego najnowocześniejszego)
-koncert zespołów: Horyzont, Blue Cafe i Budka Suflera
W trakcie festynu , do jego uczestników zwrócił się Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej gen.brygadier Wiesław Leśniakiewicz , który podkreślał, że wszyscy strażacy ( zarówno PSP i OSP) wspólnie działają na rzecz bezpieczeństwa kraju. Zaznaczył, że strażacki festyn jest formą podziękowań dla wszystkich strażaków, ale także – a może przede wszystkim – dla ich rodzin, które oferują wsparcie zarówno w radosnych, jak i w smutnych chwilach.
Wśród uczestników imprezy przeważała opinia, że dzisiejszy festyn to bardzo dobra inicjatywa, ponieważ można było wspólnie z całą rodziną spędzić miło, i po strażacku- sobotnie popołudnie.

Otwock 26.08.2012 | Tekst: Piotr Tabencki, Foto: Piotr Ratajczyk, Piotr TabenckiWypadek na trasie K-17.

15 sierpnia w godzinach porannych strażacy interweniowali na trasie K-17 w pobliżu ronda w Kołbieli. W tym miejscu doszło do wypadku, w którym uczestniczyły dwa samochody osobowe. Aby wydostać kierowcę samochodu marki Audi ratownicy musieli użyć narzędzi hydraulicznych. Drugi samochód, który brał udział w wypadku znajdował się w przydrożnym rowie na dachu. Pogotowie Ratunkowe przetransportowało do szpitala dwie osoby, które wymagały specjalistycznej opieki medycznej. Utrudnienie w ruchu na tym odcinku trasy łączącej Warszawę z Lublinem trwały ponad trzy godziny.
W działaniach uczestniczyli ratownicy z JRG w Otwocku i OSP Kołbiel.

Otwock 16.08.2012 | Tekst: Piotr Tabencki, Foto: Piotr TabenckiWszyscy jesteśmy pielgrzymami.

5 sierpnia z Sanktuarium Matki Boskiej Ostrobramskiej w Warszawie wyruszyła do Częstochowy 29-ta Piesza Praska Pielgrzymka Rodzin. Od kilku lat razem z praską pielgrzymką pątniczy szlak przemierzają strażacy idąc w Ogólnopolskiej Pieszej Pielgrzymce Strażaków. W tej grupie strażackich- pątników pielgrzymują również otwoccy funkcjonariusze. W pierwszym dniu pielgrzymowania trasa wiedzie ze stolicy do wsi Glinki (gmina Karczew), gdzie pątnicy mają nocleg. Po drodze grupa ponad 450 pielgrzymów przechodziła obok siedziby otwockich strażaków. Ratownicy wiedząc o tym, przygotowali dla pielgrzymów napoje regenerujące, które w większości samodzielnie przygotowali. Pielgrzymi po krótkim postoju, podziękowali otwockim strażakom za gościnę i śpiewając religijne pieśni poszli w dalszą drogę.
Akcja utrwala około 15 minut i uczestniczył w niej jeden zastęp ratowników.

Otwock 05.08.2012 | Tekst: Piotr Tabencki, Foto: Piotr TabenckiStrażacy uratowali psa.

Drugiego sierpnia, w godzinach wieczornych do otwockiej Straży Pożarnej zadzwonił spacerowicz, który zauważył pomiędzy przęsłami ogrodzenia unieruchomionego psa.
Po przyjeździe strażaków pod wskazany adres okazało się, że pies rasy pekińczyk zakleszczył się podczas przechodzenia przez płot. Dodatkowo jeden z elementów ogrodzenia wbijał mu się w podbrzusze. Ratownicy starali się uspokoić mocno wystraszonego pieska,  następnie lekko rozgięli elementy ogrodzenia i pies został uwolniony.
Akcja utrwala około 15 minut i uczestniczył w niej jeden zastęp ratowników.

Otwock 05.08.2012 | Tekst: Piotr Tabencki, Foto: Piotr TabenckiEURO 2012.

Podczas turnieju piłkarskiego UEFA EURO 2012 o bezpieczeństwo zawodników i kibiców, zarówno tych na stadionach jak i w strefach kibica, jak również na dworcach kolejowych, centrach pobytowych i lotniskach dbali nie tylko policjanci, ale również strażacy.
Każdego dnia mistrzostw, ratownicy Państwowej Straży Pożarnej prowadzili podoperacje mające na celu monitorowanie zagrożeń chemicznych, biologicznych i radiologicznych. Strażacy ze specjalistycznym sprzętem stacjonowali w pobliżu miejsc w których odbywały się najważniejsze wydarzenia turnieju.
Strażacy z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Otwocku również byli zaangażowani w zabezpieczenie największej imprezy sportowej w naszym kraju. Nasi ratownicy działali w pobliżu największej strefy kibica pod Pałacem Kultury i Nauki, stanowili zabezpieczenie dla grupy ratownictwa chemicznego na odcinku dekontaminacji, zabezpieczali dworzec Warszawa Zachodnia i uczestniczyli w pracy Sztabu Komendanta Głównego PSP.
Również w dniach meczowych dyżury pełnili druhowie z wybranych jednostek ochotniczych straży pożarnych z terenu powiatu otwockiego. Strażacy ochotnicy stanowili zabezpieczenie do prowadzenia działań ratowniczych na terenie powiatu i na trasach przemieszczania się kibiców.
Ratownicy PSP i OSP nie skupiali się wyłącznie na kibicowaniu, ale przede wszystkim na zapewnieniu bezpieczeństwa uczestnikom turnieju.

Otwock 04.07.2012 | Tekst: Piotr Tabencki, Foto: Piotr TabenckiŚwidermajer w ogniu.

Trzeciego czerwca, tuż przed północą otwoccy strażacy zostali powiadomieni o pożarze budynku wielorodzinnego o konstrukcji drewnianej położonego w Otwocku przy ulicy Kościuszki.
W chwili dojazdu pierwszych zastępów strażaków - dach budynku był już prawie całkowicie objęty płomieniami, pożar również trawił werandę i poddasze. Z relacji mieszkańców wynikało, że większość lokatorów już opuściło swoje mieszkania. Ratownicy natychmiast przystąpili do sprawdzenia mieszkań i ewaluowali z nich : dwójkę starszych osób oraz kilka jedenasto kilogramowych butli z gazem propan-butan. Jednocześni prowadzone były działania gaśnicze.
Drewniana konstrukcja budynku, ocieplenie wykonane z kolek sosnowych oraz kilkanaście warstw papy na dachu powodowało, że pożar bardzo szybko się rozprzestrzeniał.
Na miejsce pożaru zostały zadysponowane dwa podnośniki hydrauliczne (jeden z JRG w Otwocku, drugi z JRG 15 w Warszawie, które były wykorzystywane do działań gaśniczych dachu i prac rozbiórkowych. Ratownicy ewakuowali z mieszkań sprzęt elektroniczny, ubrania i inne elementy wyposażenia, które była możliwość wyniesienia w bezpieczne miejsce.
Na miejsce działań przybył d-ca JRG w Otwocku bryg. Tomasz Dąbrowski oraz oficer operacyjny Wojewódzkiego Stanowiska Koordynacji Ratownictwa bryg. Jacek Lech. Akcja trwała ponad sześć godzin i uczestniczyło w niej szesnaście zastępów ratowniczych.

Otwock 04.06.2012 | Tekst: Piotr Tabencki, Foto: Piotr Tabencki, Dominik KomorowskiZawody strażackie w Siedlcach.

Tegoroczne eliminacje strefowe do XII Mistrzostw Województwa Mazowieckiego w Sporcie Pożarniczym zostały rozegrane w Siedlcach.
W skład reprezentacji Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Otwocku weszli: Jackiewicz Leszek, Belkiewicz Marcin, Goźliński Arkadiusz, Zawadka Karol, Matosek Grzegorz, Korab Łukasz, Ciosek Sebastian, Wielgołaski Jarosław, Pietryka Radosław, Kaliński Marcin i kierownik drużyny: Michał Dziubak.
W zawodach udział wzięło 11 drużyn. W konkurencjach indywidualnych wystartowało 93 zawodników reprezentujących: Garwolin, Łosice, Mińsk Mazowiecki, Otwock, Piaseczno, Siedlce, Sokołów Podlaski, Płońsk, Pruszków, Węgrów i Żuromin.
Zawody zostały rozegrane w dwóch konkurencjach:
-pożarniczy tor przeszkód o długości 100 metrów, oraz
-wspinanie przy użyciu drabiny hakowej na 3 piętro wspinalni.
Tegoroczne eliminacje wygrała bezkonkurencyjna drużyna z Sokołowa Podlaskiego, następne miejsce zajęli strażacy z Płońska, trzecią lokatę zdobyli ratownicy z Garwolina. Nasza drużyna zajęła ósme miejsce, a zawodnikiem, który zdobył najwięcej punktów był Arkadiusz Goźliński.

Otwock 29.05.2012 | Tekst: Piotr Tabencki, Foto: Tomasz Dąbrowski, Michał DziubakPożar dachu.

Do kolejnego pożaru doszło w miejscowości Glina. W budynku jednorodzinnym, na strychu prawdopodobnie w wyniku zwarcia w instalacji elektrycznej zapaliło się ocieplenie w przestrzeni pomiędzy połacią dachu, a ścianami i sufitem. Na szczęście pożar został szybko zauważony i dzięki temu strażacy pojawili pod wskazanym adresem zanim pożar zdążył się rozprzestrzenić.
I tym razem na miejsce pożaru został zadysponowany podnośnik hydrauliczny. Ratownicy prowadzili równocześnie działania od wewnątrz budynku i od zewnątrz. Niezbędne okazało się zdjęcie fragmentu dachu i usunięcie ocieplenia. Po dokonaniu pomiaru przy pomocy kamery termowizyjnej ratownicy mieli pewność, że pożar został całkowicie ugaszony.
Akcja gaśnicza trwała dwie godziny.

Otwock 29.05.2012 | Tekst: Piotr Tabencki, Foto: Piotr TabenckiWypadek w Józefowie.

Około godziny 14.45 na skrzyżowaniu ulic Wyszyńskiego i Świderskiej w Józefowie doszło do groźnie wyglądającego wypadku samochodowego. W wyniku zderzenia jeden samochód (Opel) znajdował się na boku, drugi (Toyota) z rozbitym przodem znajdował się na pasie jezdni. W sumie samochodami podróżowało pięć osób. Osobami poszkodowanymi zajęli się ratownicy z Państwowej Straży Pożarnej i Pogotowia Ratunkowego. Aby rozładować korek na ulicy Wyszyńskiego konieczne było poprowadzenie ruchu wahadłowego, czym zajęli się druhowie z OSP Józefów.
Po zabezpieczeniu pojazdów, odłączeniu akumulatorów i ograniczeniu wycieków płynów eksploatacyjnych czynności dochodzeniowe prowadzili policjanci.
Akcja trwała ponad dwie godziny i uczestniczyło w niej szesnastu ratowników.

Film:
Auto po zderzeniu stanęło na dwóch kołach i wbiło się w bramę

Otwock 29.05.2012 | Tekst: Piotr Tabencki, Foto: Piotr TabenckiPożar w opuszczonym budynku Domu Wypoczynkowego „ NIESPODZIANKA”.

28 maja, około godziny 3.40 (nad ranem) Dyżurny Powiatowego Stanowiska Kierowania Państwowej Straży Pożarnej w Otwocku przyjął zgłoszenie o pożarze opuszczonego budynku Domu Wypoczynkowego „NIESPODZIANKA” w Śródborowie. Z relacji osoby zgłaszającej pożar wynikało, że cały budynek objęty jest płomieniami. Na miejsce pożaru zostali zadysponowani ratownicy z PSP i OSP.
Strażacy zastali budynek trzy kondygnacyjny o konstrukcji drewniano- murowanej w którym z każdego okna wydobywały się płomienie. Nie był to pierwszy pożar w tym obiekcie. Ze względu na duże prawdopodobieństwo, że budynek może się zawalić, działania strażaków były prowadzone na zewnątrz i przy użyciu podnośnika hydraulicznego. Po kilku minutach prowadzonych działań jedna ze ścian budynku się zawaliła. Dalsze prace rozbiórkowe były prowadzone przy użyciu koparki. Akcja gaśnicza trwała siedem godzin i uczestniczyło w niej czterdziestu ratowników.

Otwock 29.05.2012 | Tekst: Piotr Tabencki, Foto: Piotr Tabencki, Dominika Komorowski, Maciej AptacyOtwocki Dzień Strażaka.

18 maja, Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Otwocku st.bryg. Mariusz Zabrocki zorganizował uroczyste obchody „Dnia Strażaka”. W tym dniu siedzibę otwockich strażaków odwiedzili zaproszeniu goście, którzy wzięli udział w uroczystości podczas której wręczono zasłużonym strażakom medale i awanse na wyższe stopnie służbowe.
Wśród zaproszonych nie zabrakło przedstawicieli władz gmin z terenu powiatu otwockiego, kierownictwa Starostwa Powiatowego w Otwocku z panią starostą Bogumiłą Więckowską i wicestarostą Mirosławem Pszonką, swą obecnością zaszczycił strażackie święto również Prezydent Otwocka Zbigniew Szczepaniak, przedstawiciele otwockiej policji, Nadleśnictwa Celestynów, oraz druhowie z Ochotniczych Straży Pożarnych.
Po zakończeniu części oficjalnej związanej z awansami, Komendant ogłosił wyniki Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego dla dzieci i młodzieży pod hasłem „20 lat Państwowej Straży Pożarnej – jak nas widzą tak nas malują”. Następnie, jak nakazuje już kilkuletnia tradycja, st.bryg. Mariusz Zabrocki zaprosił wszystkich uczestników uroczystości na podwórko i tam dokonano posadzenia drzewka, które będzie przypominało o kolejnym Dniu Strażaka, który odbył się w obecnej siedzibie otwockich strażaków.
W trakcie części nieoficjalnej można było posilić się grochówką przygotowaną przez druhów z OSP Józefów i usiąść za kierownicą samochodu International Loadstar z 1962 roku z OSP Kąty.
Tradycyjnie, strażacy, którzy awansowali mieli możliwość kąpieli w basenie specjalnie przygotowanym na tą okoliczność.

Wykaz funkcjonariuszy awansowanych na dzień 4 maja 2012 r.

1. Kałowski Radosław ogn. – st. ogn.
2. Pokrywka Edward mł. ogn. – ogn.
3. Jackiewicz Leszek mł. ogn. – ogn.
4. Firląg Radosław st. sekc. – mł. ogn.
5. Majsterek Marcin st. sekc. – mł. ogn.
6. Santorek Damian st. sekc. – mł. ogn.
7. Herubin Marek st. sekc – mł. ogn.
8. Tuszowska Izabela st. sekc – mł. ogn.
9. Mazurek Mariusz sekc. – st. sekc.
10. Jacak Krzysztof sekc. – st. sekc.
11. Marciniak Mariusz str. – st. str.
12. Młynarczyk Jarosław str. – st. str.
13. Pietryka Radosław str. – st. str.
14. Szostak Andrzej str. – st. str.
15. Kaliński Marcin str. – st. str.
16. Ornat Piotr str. – st. str.

„Brązowy Medal za długoletnią służbę” nadany przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego.

1. mł. bryg. Marcin Andrzej Leszczak

„Brązowa Odznaka Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej” nadany przez Ministra Spraw Wewnętrznych.

1. ogn. Jackiewicz Leszek
2. Pszonka Mirosław
3. Kozłowski Jarosław

„Srebrny Medal za Zasługi Dla Pożarnictwa” nadany przez Związek Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej.

1. kpt. Zielińska Anna
2. st. asp. Żelazko Sławomir
3. asp. Ćwiek Roman
4. mł. asp. Makule Janusz
5. st. ogn. Owczarczyk Jarosław
6. ogn. Mróz Sławomir
7. mł. ogn. Strzeżysz Tomasz

„Brązowy Medal za Zasługi Dla Pożarnictwa” nadany przez Związek Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej.

1. asp. Płatek Mariusz
2. mł. ogn. Goźliński Arkadiusz
3. st. sekc. Tuszowska Izabela
4. sekc. Żołądek Robert
5. sekc. Baran Bartłomiej
6. Kociszewska Dorota

Dyplom za działalność na rzecz ochrony przeciwpożarowej i Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego nadany przez Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej.

1. bryg. Tomasz Dąbrowski
2. bryg. Krzysztof Tuszowski
3. kpt. Piotr Ciosek
4. asp. sztab. Dariusz Dziwiszek
5. asp. Sławomir Żelazko
6. asp. Roman Ćwiek
7. st. ogn. Grzegorz Cichecki
8. mł. ogn. Marek Herubin


Więcej zdjęć w galerii foto..

Otwock 25.05.2012 | Tekst: Piotr Tabencki, Foto: Maciej Aptacy, Piotr TabenckiTIR uderzył w rondo.

W nocy z 15 na 16 maja, na drodze krajowej nr 50 w miejscowości Sobiekursk doszło do wypadku. Ciągnik siodłowy z naczepą wypełnioną jabłkami wjechał na nasyp ronda. Podczas uderzenia w rondo naczepa zerwała kabinę ciągnika w której znajdował się kierowca. Szoferka po oderwaniu się od podwozia znajdowała się na dachu.
Na miejsce działań zostali zadysponowani funkcjonariusze PSP z Otwocka i druhowie z OSP Karczew. W chwili przyjazdu ratowników, kierowca znajdował się już w karetce pogotowia.
Działania strażaków polegały na odpowiednim zabezpieczeniu uszkodzonego zestawu, zlokalizowaniu źródeł wycieku płynów eksploatacyjnych pochodzących z samochodu i ograniczeniu wypływu paliwa z uszkodzonego zbiornika. W tym czasie policjanci starali się rozładować tworzący się korek organizując ruch wahadłowy.
Do usunięcia rozbitej ciężarówki konieczny był przyjazd specjalistycznej firmy, która odholowała mocno uszkodzony zestaw. Akcja trwała ponad 6 godzin.

Otwock 16.05.2012 | Tekst: Piotr Tabencki, Foto: Piotr TabenckiPodzielili się wiedzą, która może uratować życie.

14 maja w otwockim magistracie, odbyło się spotkanie podczas którego ratownicy Państwowej Straży Pożarnej z Otwocka szkolili urzędników w udzielaniu pierwszej pomocy przedmedycznej.
Każdy świadomy obywatel zdaje sobie sprawę, że w każdej chwili może być świadkiem zdarzenia, w którym szybkość i umiejętność udzielenia pierwszej pomocy może decydować o życiu i zdrowiu osoby poszkodowanej. Jak w takim przypadku należy się zachować, co zrobić, aby nie zaszkodzić i jak skutecznie pomóc. Wiedzę na ten temat połączoną z praktycznym zastosowaniem odpowiednich procedur starali się przekazać pracownikom urzędu otwoccy strażacy.
Po części teoretycznej, każdy uczestnik szkolenia miał okazję sprawdzić swoje umiejętności wykonując poszczególne elementy reanimacji na specjalistycznym fantomie. Nad prawidłowym przebiegiem tego edukacyjnego spotkania czuwał Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Otwocku st.bryg. Mariusz Zabrocki oraz Dowódca Jednostki Ratowniczo Gaśniczej w Otwocku bryg. Tomasz Dąbrowski.

Otwock 15.05.2012 | Tekst: Piotr Tabencki, Foto: Wojtek SiergiejukStraż pożarna oczami dzieci i młodzieży.

W ramach obchodów 20-tej rocznicy powołania Państwowej Straży Pożarnej został ogłoszony konkurs plastyczny dla dzieci i młodzieży pod hasłem: „20 lat Państwowej Straży Pożarnej – jak nas widzą, tak nas malują”.
Prace plastyczne przysłane na konkurs zostały przydzielone do trzech grup, według kategorii wiekowej.
Komisja konkursowa w składzie :
-przewodnicząca komisji – Danuta Kubańska,
-członek komisji – Marta Orłowska,
- członek komisji – Beata Wyderka,
- członek komisji – Paweł Korepta
wybrała prace, które przedstawiały różnorodność i wszechstronność działań zawodu strażaka podczas pełnienia trudnej i niebezpiecznej służby.

W grupie młodszej (5–8 lat) laureatem została Eliza Matosek,
w grupie średniej (9–12 lat) I miejsce zdobyła Anna Nejman.
W grupie starszej (13–16 lat) autorką najlepszej pracy była Karolina Ogonowska.

Laureaci konkursu otrzymali dyplomy i okolicznościowe statuetki.

Otwock 13.05.2012 | Opracował: Piotr Tabencki20 lat PSP - Piknik strażacki.

5 maja, w samo południe warszawski Trakt Królewski został opanowany przez strażaków. Obecność mundurowych nie miała żadnego związku z działaniami ratowniczymi. W tym dniu odbyły się uroczystości związane z dwudziestą rocznicą powołania Państwowej Straży Pożarnej.
Jedną z głównych atrakcji przygotowanych przez mazowieckich ratowników była strażacka parada, w której wzięły udział pojazdy pożarnicze, obrazujące jak wielki postęp techniczny zaistniał w wyposażeniu pogromców ognia. Paradę otwierała strażacka sikawka parowa z 1908 roku, którą ciągnął zaprzęg pięciu koni. Następnie można było podziwiać nieco nowsze sikawki konne, pierwsze pojazdy napędzane silnikami benzynowymi oraz specjalistyczne samochody ratownicze, które dopiero co opuściły linię produkcyjną. Do udziału w tej niecodziennej uroczystości zostali również zaproszeni strażacy z Otwocka. W trakcie prezentacji strażackich pojazdów pojawiły się dwa otwockie akcenty. W paradzie samochodów zabytkowych wziął udział Mercedes-Benz wyprodukowany w 1969 roku, który stanowi wyposażenie Ochotniczej Straży Pożarnej w Otwocku-Jabłonnie. Samochód mimo swoich 43 lat wciąż prezentuje się świetnie i stanowi powód do dumy.
W kategorii nowoczesnych pojazdów ratowniczych został zaprezentowany poduszkowiec
ANACONDA, będący na wyposażeniu ratowników z Państwowej Straży Pożarnej w Otwocku.
Otwocki zestaw: Nissan Pathfinder + przyczepa z poduszkowcem był wielką atrakcją dla wielbicieli strażaka SAMa. Kolejka dzieci, które chciały choć na chwilę usiąść za sterami poduszkowca była imponująca.
W broszurce wydanej z okazji jubileuszu 20-lecia PSP pokazano między innymi nowoczesny budynek, w którym mieści się siedziba otwockich strażaków. Obiekt ten jest jednym z ośmiu budynków, które powstały na terenie województwa mazowieckiego w ostatnich latach i pokazuje w jakim kierunku idą zmiany w Państwowej Straży Pożarnej.
Po zakończeniu przejazdu strażackiej kolumny warszawskimi ulicami, pojazdy można było podziwiać podczas stacjonarnej wystawy na Placu Marszałka Józefa Piłsudzkiego. Tam odbywał się festyn z udziałem między innymi strażackich orkiestr dętych. Nad przebiegiem tej części imprezy czuwał druh Ryszard Nowaczewski – mieszkaniec powiatu otwockiego i z całą pewnością ekspert w dziedzinie muzyki wydobywającej się z instrumentów dętych.
W rytmie przyjemnych dźwięków można było uczestniczyć w strażackich pokazach i konkursach, które odbywały się w okolicach Grobu Nieznanego Żołnierza. Tak ciekawej i zorganizowanej z tak wielkim rozmachem imprezy strażackiej z pewnością jeszcze nie było, ale jubileusz 20-lecia PSP dał ku temu okazję i zapewne wszyscy (zarówno organizatorzy jak i uczestnicy) byli z jej przebiegu zadowoleni.


Więcej zdjęć w galerii foto..

Otwock 06.05.2012 | Tekst: Piotr Tabencki, Foto: Piotr TabenckiWycieczka dzieci przedszkola do Straży Pożarnej.

25.04.2012r dzieci z Przedszkola Samorządowego w Celestynowie odwiedziły Komendę Powiatową PSP w Otwocku. Na dzieci czekały liczne atrakcję począwszy od oglądania sprzętu, którym pracują strażacy, samochodów znajdujących się w Jednostce Ratowniczo Gaśniczej w Otwocku, poprzez zwiedzania budynku Komendy Powiatowej PSP oraz Powiatowego Stanowiska Kierowania do pokazów przygotowanych przez strażaków związanych z ich pracą oraz próby samodzielnego lania wody z tzw. linii szybkiego natarcia.
Na sam koniec wszystkie dzieci zostały odznaczone pamiątkowym znaczkiem z odwiedzin w Komendzie Powiatowej PSP w Otwocku.
Pomimo iż aura nie sprzyjała zwiedzającym dzieci odjechały do przedszkola zadowolone.


Więcej zdjęć w galerii foto..

Otwock 26.04.2012 | Tekst: Maciej Aptacy, Foto: Maciej AptacyĆwiczenia doskonalące techniki ratownicze.

21 kwietnia jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej w Sobieniach Jeziory zaprosiła strażaków z Ochotniczej Straży Pożarnej z Karczewa do wspólnych ćwiczeń doskonalących techniki ratownicze stosowane podczas wypadków drogowych.
Gmina Sobienie sąsiaduje z gminą Karczew i to powoduje, że ochotnicy często prowadzą wspólnie działania ratownicze. Dlatego pojawił się pomysł, aby przećwiczyli elementy współdziałania z wykorzystaniem sprzętu ratowniczego, który znajduje się na wyposażeniu obydwu OSP. Po zajęciach teoretycznych i ustaleniu schematu postępowania podczas działań ratowniczych, druhowie przystąpili do ćwiczeń praktycznych.
Ochotnicy z Karczewa i Sobień już zapowiedzieli, że nie są to ich ostanie wspólne ćwiczenia.

Otwock 22.04.2012 | Tekst: Piotr Tabencki, Foto: Piotr TabenckiWyróżniony za odwagę i niesienie pomocy.

Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Otwocku st.bryg. Mariusz Zabrocki w towarzystwie prezydenta Otwocka Zbigniewa Szczepaniaka oraz pani Anny Chodań wziął udział w akademii poświęconej wzorowej postawie ucznia gimnazjum nr 21 w Świdrze - Mateusza Przybysza.
Mateusz, w dniu 29 marca podjął próbę ugaszenia pożaru, do którego doszło w budynku wielorodzinnym w Otwocku przy ulicy Zacisznej. Przed przyjazdem jednostek straży pożarnej, gimnazjalista samodzielnie gasił pożar w mieszkaniu swojego sąsiada.
Postawa 16-latka została zauważona przez kierownictwo otwockich strażaków i władze samorządowe. Mateusz został uhonorowany nagrodami rzeczowymi, dyplomami i pamiątkową statuetką.

Otwock 22.04.2012 | Opracował: Piotr Tabencki, Foto: Wojciech SiergiejukWypadek i pożar na trasie K-50.

Do groźnego wypadku doszło 10 kwietnia na trasie K-50 na wysokości wsi Ostrówek (gmina Karczew). Samochód osobowy marki Opel Omega wyjechał z drogi podporządkowanej wprost pod jadącego prawidłowo TIRa. W wyniku zderzenia ranne zostały trzy osoby podróżujące Oplem. Pierwsi na miejsce wypadku dotarli druhowie z OSP Sobienie, którzy kilka minut wcześniej zakończyli akcję gaszenia traw w okolicach wsi Piotrowice. W chwili przyjazdu strażaków, samochód osobowy był objęty płomieniami. Na szczęście osoby postronne wydobyły z rozbitego pojazdu pasażerów, zanim płomienie opanowały cały samochód.
Strażacy przystąpili natychmiast do udzielania poszkodowanym pierwszej pomocy przedmedycznej i gaszenia Opla. Następnie na miejsce działań przybyły kolejne zastępy ratowników.
Na czas prowadzenia działań, konieczne okazało się zablokowanie ruchu samochodowego na odcinku pomiędzy wsią Glinki, a mostem na rzece Wiśle. Lekarz z Pogotowia Ratunkowego zadecydował, że jeden z poszkodowanych kwalifikuje się do przetransportowania do szpitala przez śmigłowiec . Strażacy przygotowali na trasie K-50 lądowisko dla śmigłowca Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.
Akcja trwała ponad dwie godziny i uczestniczyło w niej dwudziestu ratowników.

Otwock 11.04.2012 | Tekst: Piotr Tabencki, Foto: OSP Sobienie JezioryMistrz jest jeden – sekcyjny Marek Książek

4 kwietnia br. w Raduczu (woj. łódzkie)odbyły się Mistrzostwa w Biegu Przełajowym o Puchar Szefa Biura Ochrony Rządu. Do udziału w zawodach, oprócz funkcjonariuszy BOR-u, zostali zaproszeni zawodnicy reprezentujący inne służby, między innymi reprezentacja Państwowej Straży Pożarnej.

Do reprezentacji PSP zostali powołani:
- sekc. Marek Książek - KP PSP Otwock
- mł.bryg. Witold Łabajczyk - SGSP
- st.kpt. Szymon Ławecki – KG PSP

W biegu o dystansie 10 km, wystartowało ponad 100 zawodników. Ostatni odcinek biegu wiódł przez las, z którego jako pierwszy wybiegł, zachowując dużą przewagę nad pozostałymi zawodnikami, strażak z Otwocka –Marek Książek. Dzięki walecznej postawie i znakomitej formie- mistrzowski tytuł, złoty medal, dyplom i pamiątkowa statuetka trafiła do Otwocka.
Wywalczenie pierwszego miejsca przez strażaka z Otwocka, dało reprezentacja Państwowej Straży Pożarnej drugie miejsce w klasyfikacji drużynowej. Marek Książek zapowiedział, że to nie jest jego ostatni tytuł jaki zdobył w tym roku. Po dniu odpoczynku wraca do treningów i zaczyna przygotowania do kolejnych zawodów.

Otwock 04.04.2012 | Tekst: Piotr Tabencki, Foto: Piotr TabenckiPożar budynku wielorodzinnego w Otwocku na ulicy Zacisznej.

29 marca około godziny 20.30 dyżurny Powiatowego Stanowiska Kierowania Państwowej Straży Pożarnej w Otwocku otrzymał zgłoszenie o pożarze budynku wielorodzinnego położonego w Otwocku przy ulicy Zacisznej. Przybyli na miejsce strażacy potwierdzili zgłoszenie. Płomieniami było objęte pomieszczenie mieszkalne znajdujące się na poddaszu oraz poszycie dachu krytego papą. Pożar wybuchł w budynku wielorodzinnym, trzykondygnacyjnym o konstrukcji drewnianej. Ratownicy natychmiast przystąpili do działań gaśniczych i ewakuacji mieszkańców. Podczas przeszukiwania lokalu na poddaszu strażacy odnaleźli nadpalone zwłoki mężczyzny. Działania w późniejszej fazie polegały na prowadzeniu prac rozbiórkowych nadpalonej konstrukcji i usuwaniu pojedynczych zarzewi ognia. W tym celu pomocny okazał się podnośnik hydrauliczny i kamera termowizyjna. W działaniach gaśniczych, które trwały ponad trzy godziny uczestniczyło 55 ratowników (z PSP i OSP). Na miejsce pożaru przybył Komendant Powiatowy PSP w Otwocku st.bryg. Mariusz Zabrocki, Naczelnik Wydziału Operacyjnego KP PSP w Otwocku bryg. Krzysztof Tuszowski, d-ca Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Otwocku bryg. Tomasz Dąbrowski oraz Prezydent miasta Otwock Zbigniew Szczepaniak.

Otwock 30.03.2012 | Tekst: Piotr Tabencki, Foto: Piotr Tabencki, Mariusz MarczakGroźny pożar traw w okolicach Otwocka Wielkiego.

26 marca telewidzowie w całej Polsce mogli na bieżąco obserwować akcję gaśniczą, którą prowadzili strażacy na terenie nieużytków rolnych pomiędzy miejscowościami Otwock Mały, Otwock Wielki i Nadbrzeż. Ratownikom, którzy gasili trawę na powierzchni około 5 hektarów towarzyszył helikopter z kamerą jednej ze stacji telewizyjnych. W trudno dostępnym (dla samochodów strażackich) terenie ratownicy gasili trawę, krzaki, drzewa i trzcinę używając tłumic, łopat i linii gaśniczych. Priorytetem akcji gaśniczej było nie dopuszczenie aby płomienie dotarły do zabudowań w Otwocku Małym i Otwocku Wielkim.
Teren akcji gaśniczej został podzielony na dwa odcinki (północny od strony miejscowości Otwock Mały i południowy od strony Nadbrzeża).
W działania gaśniczych udział wzięło osiemnaście samochodów strażackich i sześćdziesięciu pięciu ratowników. Podczas gaszenia traw doszło do ugrzęźnięcia w błocie samochodów gaśniczych. Aby je wyciągnąć z błota zadysponowano samochody z napędami terenowymi. Z pomocą przyje jechał również pan Robert Żelazo, który pomagał przy użyciu koparko-ładowarki.
Akcją gaśniczą, która trwała ponad pięć godzin dowodził Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Otwocku st.bryg. Mariusz Zabrocki.
Przypomnijmy, że przed kilkoma dniami policjanci z komisariatu w Karczewie zatrzymali trzech młodych mężczyzn, ujętych przez strażaków z Karczewa. Dwóch 20- latków i 18 latek, mieszkańcy powiatu otwockiego zostali zatrzymani tuż po tym, jak podpalili trawę w pobliżu miejscowości Otwock Mały.  Młodzi mężczyźni zostali przesłuchani i na pewno nie unikną odpowiedzialności za swój czyn. Przypominamy, że wypalanie traw, łąk, pastwisk i innych nieużytków jest w Polsce zabronione. Grozi za to kara grzywny, a w przypadku stworzenia zagrożenia dla zdrowia i życia wielu osób oraz spowodowania dużych strat materialnych – także kara pozbawienia wolności nawet do 10 lat.

Filmy:
Uwaga na pożary traw!
Pożar traw pod Warszawą Chronią budynki i las
Nie zabijajmy skowronków - artykuł

Otwock 27.03.2012 | Tekst: Piotr Tabencki, Foto: Piotr TabenckiPożar na terenie rezerwatu „Torfy Całowanie”.

19 marca otwoccy strażacy otrzymali kolejne zgłoszenie o pożarze traw. Tym razem pożar miał miejsce w miejscowości Podbiel na terenie rezerwatu przyrody „Torfy Całowanie”. Druhowie z Ochotniczej Straży Pożarnej w Podbieli, którzy jako pierwsi dotarli na miejsce pożaru próbowali ugasić pożar przy pomocy tłumic i linii gaśniczej. Wiejący wiatr powodował szybkie rozprzestrzenianie się pożaru i uniemożliwiał opanowanie sytuacji. W miarę przybywania kolejnych jednostek straży pożarnej i podawaniu kolejnych prądów wody udało się ograniczyć rozwój pożaru.
Po ugaszeniu palących się traw okazało się, że w podłożu torfowym (kilkanaście centymetrów pod powierzchnią gruntu) znajdują się zarzewia pożaru. Kolejne podmuchy wiatru powodowały rozpalanie się podłoża torfowego. Ratownicy przystąpili do zalewania wodą ognisk pożaru. Aby wyeliminować wszystkie źródła ognia, strażacy korzystali z kamery termowizyjne, która w precyzyjny sposób lokalizowała podziemne źródła ognia. 20 marca w godzinach porannych do działań został zaangażowany ciągnik z pługiem z Nadleśnictwa Celestynów, który oborał teren pożaru, aby w ten sposób zapobiec ewentualnemu rozprzestrzenieniu się pożaru. W akcji gaśniczej, która trwała ponad 17 godzin uczestniczyło 48 ratowników ( z OSP i PSP). Działania gaśnicze nadzorował Komendant Powiatowy PSP w Otwocku st.bryg. Mariusz Zabrocki oraz Naczelnik Wydziału Operacyjnego KP PSP w Otwocku bryg. Krzysztof Tuszowski.

Otwock 20.03.2012 | Tekst: Piotr Tabencki, Foto: Maciej Aptacy i Piotr TabenckiTurniej piłki siatkowej w Otwocku.

08.03.2012r w otwockiej hali sportowej Otwockiego Klubu Sportowego OKS- START odbyły się Zawody Strefowe X Mistrzostwa Województwa Mazowieckiego Strażaków w Piłce Siatkowej.
Imprezę sportową zorganizowała Komenda Powiatowa PSP w Otwocku we współpracy z OKS START. Zawody po krótkim przemówieniu otworzył Komendant Powiatowy PSP w Otwocku st. bryg. Mariusz Zabrocki. W rywalizacji wzięło udział 6 strażackich drużyn z Komend Powiatowych:

KP PSP Garwolin,
KP PSP Łosice,
KP PSP Mińsk Mazowiecki,
KP PSP Otwock,
KP PSP Siedlce,
KP PSP Wołomin

Odbyło się 15 meczy turniejowych czyli każdy grał z każdym. Wszystkie mecze turnieju były zacięte, każda z drużyn starała się wywalczyć jak najlepszy wynik. Nie brakowało emocji związanych z grą. Po każdym meczu drużyny gratulowały sobie odniesionego zwycięstwa lub porażki. Mecze przebiegały w bardzo przyjaznej atmosferze. Na szczęcie obyło się bez poważnych kontuzji nie licząc poobijanych i pościeranych kolan.
Turniej, który trwał 10 godzin i odbywał się w Dniu Kobiet okazał się szczęśliwy dla drużyn: KP PSP w Mińsku Mazowieckim - niekwestionowany faworyt turnieju, wygrał wszystkie mecze i zajął I miejsce, KP PSP w Wołominie-ulegli tylko faworytom po zaciętym meczu, zajęli II miejsce, KP PSP w Siedlcach -ulegli tylko dwa razy w turnieju, zajęli III miejsce, Strażaccy siatkarze byli w tym dniu bardzo szczęśliwi czego pewnie nie można powiedzieć o małżonkach i ich partnerkach życiowych z powodu czasu trwania turnieju.
Na kolejnych miejscach uplasowały się następujące drużyny:
IV miejsce KP PSP w Otwocku
V miejsce KP PSP w Garwolinie
VI miejsce KP PSP w Łosicach

Turniej zakończył się wręczeniem pamiątkowych pucharów i dyplomów przez Komendanta Powiatowego PSP w Otwocku.

Otwock 09.03.2012 | Tekst: Maciej Aptacy, Foto: Maciej Aptacy, Piotr TabenckiOSP Gadka w KSRG.

Kolejna jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej z terenu powiatu otwockiego spełniła wymagania i została wciągnięta do Krajowego Systemu Ratowniczo Gaśniczego (KSRG).
W tym roku to już druga jednostka OSP z terenu naszego powiatu. Trzeciego marca odbyła się uroczystość podczas której na ręce prezesa OSP Gadka została przekazana decyzja stwierdzająca, że jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej w Gadce należy do Krajowego System Ratowniczo-Gaśniczy, który stanowi integralną część systemu bezpieczeństwa państwa.
W uroczystości udział wzięli Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Otwocku st.bryg Mariusz Zabrocki, Naczelnik Wydziału Operacyjnego KP PSP w Otwocku bryg. Krzysztof Tuszowski, Dowódca JRG bryg. Tomasz Dąbrowski, Prezes Zarządu Powiatowego OSP dh. Jarosław Kozłowski, oraz Zarząd i członkowie OSP Gadka.

Otwock 04.03.2012 | Tekst: Piotr Tabencki, Foto: KP PSP OtwockĆwiczenia ratownicze na akwenie wodnym.

W pierwszym dniu marca strażacy Państwowej Straży Pożarnej z Otwocka oraz druhowie z Otwocka Wielkiego i Wólki Mlądzkiej ćwiczyli na akwenie w Osiecku elementy ratownictwa wodno-lodowego.
Były to pierwsze wspólne ćwiczenia ratowników PSP i OSP podczas których doskonalili techniki ratownicze związane z użyciem i wykorzystaniem specjalistycznego sprzętu używanego podczas akcji na akwenach wodnych. Zajęcia odbyły się pod nadzorem dowódcy JRG bryg. Tomasza Dąbrowskiego i instruktora ratownictwa lodowego mł.kpt. Mariusza Owczarka.
Strażacy z Otwocka Wielkiego zaprezentowali swój nowy sprzęt ratowniczy. Katamaran SYSTEM WODA-LÓD to nowatorskie urządzenie dzięki któremu można dotrzeć w każde, nawet najbardziej niedostępne miejsce, a następnie wyciągnąć i ewakuować poszkodowanego.
Podczas ćwiczeń wykorzystano również sanie lodowe i skafandry dzięki którym „kąpiel” w lodowatej wodzie nie była straszna oraz pneumatyczne namioty, które mogą być wykorzystywane podczas długotrwałych akcji ratowniczych.
Rangę ćwiczeń podniosła wizytacja, której dokonał Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Otwocku st.bryg. Mariusz Zabrocki.

Otwock 01.03.2012 | Tekst: Piotr Tabencki, Foto: Maciej AptacyWypadek w Dziecinowie.

29 lutego, na trasie 801 w pobliżu miejscowości Dziecinów doszło do groźnego wypadku samochodowego. Z niewyjaśnianych przyczyn, kierująca samochodem marki RENAUT zjechała na przeciwny pas ruchu i uderzyła w drzewo. W wyniku wypadku poszkodowane zostały dwie osoby (kierująca i pasażer). Na miejsce wypadku zostali zadysponowani ratownicy z JRG Otwock, OSP Sobienie Jeziory i OSP Karczew. Do zadań ratowników należało kierowanie ruchem, zabezpieczenie miejsca zdarzenia, oraz wydostanie z rozbitego samochodu pasażera. Strażacy musieli użyć sprzętu hydraulicznego, aby zrobić dostęp do osoby uwięzionej wewnątrz samochodu.
Na tym odcinku trasy 801 dochodzi często do groźnych wypadków o czym przypominają krzyże znajdujące się na poboczu jezdni.
Akcja trwał godzinę i uczestniczyło w niej 12 strażaków, dwie karetki pogotowia ratunkowego oraz policjanci z wydziału ruchu drogowego.

Otwock 29.02.2012 | Tekst: Piotr Tabencki, Foto: Piotr TabenckiOSP Malcanów w KSRG.

Kolejna jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej z terenu powiatu otwockiego spełniła wymagania i została wciągnięta do Krajowego Systemu Ratowniczo Gaśniczego (KSRG).
25 lutego odbyła się uroczystość podczas której na ręce prezesa OSP Malcanów została przekazana decyzja stwierdzająca, że jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej w Malcanowie należy do Krajowego System Ratowniczo-Gaśniczy, który stanowi integralną część systemu bezpieczeństwa państwa.
W uroczystości udział wzięli Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Otwocku st.bryg Mariusz Zabrocki, Naczelnik Wydziału Operacyjnego KP PSP w Otwocku bryg. Krzysztof Tuszowski, Prezes Zarządu Powiatowego OSP dh. Jarosław Kozłowski, wójt gminy Wiązowna Anna Bętkowska, oraz Zarząd i członkowie OSP Malcanów.

Otwock 26.02.2012 | Tekst: Piotr Tabencki, Foto: KP PSP OtwockWypadek na drodze krajowej K-17.

16 lutego, około godziny dziewiątej otwoccy strażacy zostali wezwani do wypadku, który wydarzył się na drodze krajowej nr 17 w pobliżu miejscowości Kołbiel. W zdarzeniu udział brały trzy samochody osobowe i jeden dostawczy. Siła zderzenia samochodów była tak ogromna, że z jednego z pojazdów został wyrwany silnik, który wbił się w inny pojazd. Na miejscu działań pracowali ratownicy z Pogotowia Ratunkowego, strażacy (z PSP Otwock i OSP Kołbiel) oraz policjanci, którzy kierowali ruch samochodowy na objazdy.
Strażacy po zabezpieczeniu miejsca wypadku prowadzili działania polegające na udzielaniu pierwszej pomocy przedmedycznej. W tym zdarzeniu poszkodowane zostały cztery osoby. Niezbędne okazało się wezwanie Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, które przetransportowało jedną osobę poszkodowaną do warszawskiego szpitala. Śmigłowiec wylądował na pasie jezdni - w miejscu przygotowanym przez strażaków. Aby helikopter mógł bezpiecznie wylądować , ratownicy musieli dokonać wycinki drzew i gałęzi, w ten sposób poszerzając przestrzeń lądowiska. Ratownicy również zabezpieczyli rozlane na jezdnię płyny eksploatacyjne pochodzące z rozbitych pojazdów. Akcja trwała prawie cztery godziny i uczestniczyło w niej piętnastu strażaków.

Otwock 17.02.2012 | Tekst: Piotr Tabencki, Foto: JRG Otwock, Wojtek SiergiejukApel o pomoc - dla strażaków!

Mirosław Jeremicz, strażak ochotnik z OSP Chojna (powiat gryfiński) podczas wyjazdu do usunięcia plamy oleju z jezdni w miejscowości Lisie Pole został przygnieciony do pojazdu gaśniczego przez przejeżdżający samochód osobowy, który wpadł w poślizg. W wyniku tego wypadku strażak stracił jedną nogę. Lekarze przez ponad miesiąc starali się uratować drugą nogę, której obrażenia niestety były tak rozległe, że również trzeba było ją amputować. Proces rehabilitacji i powrotu do zdrowia poszkodowanego strażaka będzie długotrwały i bardzo kosztowny, niezbędny będzie również zakup protez oraz specjalistycznego sprzętu ortopedycznego. Obecnie żona wraz z rocznym dzieckiem znaleźli się w bardzo ciężkiej sytuacji finansowej, gdyż Mirosław Jeremicz był jedynym żywicielem rodziny. Niezbędna jest pomoc finansowa, aby proces rehabilitacji i powrotu do zdrowa przebiegał bez przeszkód, a rodzina mogła prowadzić normalny tryb życia.

Dobrowolnych wpłat można dokonywać również na konto:
Związek OSP RP Zarząd Oddziału Powiatowego w Gryfinie,
ul. Łużycka 1, 74-100 Gryfino
Nr konta: 90 9377 0000 0000 1094 2000 0001
z dopiskiem: POMOC DLA RANNEGO STRAŻAKAPomaganie innym to nie była tylko praca. To był sens jego życia. Niestety, spiesząc na ratunek konającemu mężczyźnie strażak Sławomir Wilczyński (32 l.) z Kątów Wrocławskich sam miał tragiczny wypadek. Stracił obydwie nogi. Nie poddał się jednak i zamierza wrócić do zawodu. Potrzebuje tylko specjalnych protez. - Zbieram pieniądze na nowe nogi - opowiada. - A kiedy mi się to uda, znów chcę ratować ludzi.

FORMY POMOCY:
- Pomoc za pośrednictwem fundacji:
Dolnośląska Fundacja Rozwoju Ochrony Zdrowia
Bank Pekao S.A. I Oddział Wrocław
45 1240 1994 1111 0000 2495 6839
Z dopiskiem darowizna na cele ochrony zdrowia "Sławek"

- Przekaż 1% podatku:
W zeznaniu podatkowym podaj wysokość zadeklarowanej wpłaty, którą chcesz przekazać, nie więcej niż 1% podatku należnego (wynikającego z zeznania podatkowego po zaokrągleniu do pełnych dziesiątek groszy w dół).
NR KRS - 0000050135
HASŁO - "Sławek"

Otwock 18.02.2012 | Opracował: Krzysztof JacakSpłonął duży dom na ul. Jana Pawła w Otwocku.

Trzeciego lutego o godzinie 4.45 nad ranem otwoccy strażacy zostali poinformowani o pożarze dachu na budynku wielorodzinnym w Otwocku przy ulicy Jana Pawła II.
Po przyjeździe pierwszych zastępów straży pożarnej sytuacja była następująca. W domu o konstrukcji drewnianej palił się dach i ściany na strychu. Budynek zamieszkiwało 10 rodzin, które były ewakuowane przez policjantów. Strażacy przystąpili do akcji gaśniczej z jednoczesnym sprawdzeniem pomieszczeń, czy nikt wewnątrz budynku nie pozostał. Na miejsce akcji został ściągnięty autokar do którego zostali zaprowadzeni ewakuowani lokatorzy domu. W tym dniu temperatura powietrza wynosiła – 28 stopni Celsjusza.
Strażacy po opanowaniu pożaru przystąpili do prac rozbiórkowych. Do działań ratowniczych zostały wykorzystane dwa podnośniki hydrauliczne.
Akcja trwała ponad 8 godzin i uczestniczyło w niej 25 zastępów straży pożarnej.

Filmy:
Otwock pożar świdermajera
Otwock pożar świdermajera cz. 2
pożar przy Jana Pawła II - TV Otwock

Otwock 04.02.2012 | Tekst: Piotr Tabencki, Foto: Piotr Tabencki, Dominik KomorowskiPożar budynku w Otwocku przy ulicy Kościuszki.

Kilka minut po godzinie trzynastej dyżurny Powiatowego Stanowiska Kierowania Państwowej Straży Pożarnej w Otwocku otrzymał zgłoszenie, że z budynku znajdującego się przy ulicy Kościuszki wydobywa się dym.
Na miejsce pożaru zostali zadysponowani ratownicy, którzy stwierdzili, że w mieszkaniu na pierwszym piętrze pali się sufit i ściana działowa. Jak po chwili się okazało pożarem była objęta przestrzeń pomiędzy sufitami na pierwszym piętrze, a połacią dachu. Tam pożar rozwijał się błyskawicznie trawiąc elementy izolacji termicznej (trociny + kolki sosnowe) i konstrukcję dachu od wewnątrz.
Na miejsce pożaru zostały zadysponowane kolejne zastępy strażaków i dwa podnośniki hydrauliczne. Akcją gaśniczą dowodził d-ca Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Otwocku bryg. Tomasz Dąbrowski. Ze względu na rodzaj konstrukcji budynku, aby całkowicie dogasić pożar była niezbędna rozbiórka dachu i części ścian. W akcji, która trwałą ponad 12 godzin uczestniczyło 71 ratowników (z Państwowej Straży Pożarnej i Ochotniczych Straży Pożarnych).
Akcja była prowadzona w temperaturze około – 18 stopni Celsjusza. W tym miejscu należy podziękować pracownikom firmy TECHNOMAC i mieszkańcom sąsiednich budynków, którzy dostarczali ciepłą herbatę ratownikom.

Filmy:
Pożar przy ul. Kościuszki - OtwockTV1
Pożar budynku mieszkalnego w Otwocku - hernciszfilm

Otwock 03.02.2012 | Tekst: Piotr Tabencki, Foto: Piotr Tabencki„ W jedności siła”

12 stycznia br. Ogólnopolski Międzyzwiązkowy Komitet Protestacyjny Związków Zawodowych Służb Mundurowych zorganizował pikiety w miastach gospodarzach Euro 2012.
Pod hasłem : „ W jedności siła” funkcjonariusze Straży Granicznej, Służby Więziennej, Państwowej Straży Pożarnej i Policji protestowali przeciwko obecnej sytuacji w jakiej znajdują się formacje mundurowe. W Warszawie delegacja związkowców przekazała na ręce wojewody mazowieckiego Pana Jacka Kozłowskiego petycję adresowaną do Pana Premiera Donalda Tuska. W tej petycji związkowcy zawarli swoje postulaty. Pikiety podobne do tej w Warszawie zorganizowano również w Gdańsku, Poznaniu i Wrocławiu.
Na pikietę służb mundurowych w Warszawie udali się ratownicy z Otwocka należący do:
- NSZZ „Solidarność”,
- NSZZ Pracowników Pożarnictwa,
-jak również strażacy niezrzeszeni w żadnym związku zawodowym.

Otwock 13.01.2012 | Tekst: Piotr Tabencki, Foto: Piotr TabenckiStrażacy podczas 20 Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Ósmego stycznia otwoccy strażacy uczestniczyli (jak co roku) w imprezach towarzyszących Finałowi Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Tym razem strażacy zorganizowali statyczny pokaz najnowocześniejszego sprzętu jaki jest w posiadaniu otwockich ratowników. Pokaz został zorganizowany w pobliżu budynku Liceum Ogólnokształcącego przy ulicy Filipowicza. Strażacy prezentowali narzędzia i urządzenia jakich używają podczas działań ratowniczo-gaśniczych. Wśród odwiedzających strażackie stoisko, tradycyjnie pojawiło się wielu chłopców i dziewczynek, którzy w przyszłości chcieliby zostać strażakami . Nie zabrakło również dorosłych mieszkańców Otwocka, którzy wypytywali o akcję protestacyjną w której uczestniczą między innymi funkcjonariusze PSP, zadawali również pytania dotyczące codziennej służby strażaków. Druhowie z Ochotniczej Straży Pożarnej w Józefowie przygotowali grochówkę, którą częstowali uczestników imprezy. Strażacki pokaz cieszył się dużym zainteresowaniem, a strażacy byli dumni, że w ten sposób mogli dorzucić strażacką cegiełkę do akcji, której celem jest ratowanie ludzkiego życia.

Otwock 09.01.2012 | Tekst: Piotr Tabencki, Foto: Piotr Tabencki


Copyright@2007Elpaton