< Strona Główna < Na służbie


Podsumowanie roku 2013.

W 2013 roku, na terenie powiatu otwockiego strażacy interweniowali 1446 razy (co daje średnią w skali roku - ponad cztery interwencje dziennie).
W większości przypadków ratownicy wyjeżdżali do działań zakwalifikowanych jako miejscowe zagrożenie. Od kilu lat jest zauważalna tendencja spadkowa ilości pożarów, natomiast wzrasta ilość interwencji określanych miejscowym zagrożeniem (czyli wypadki samochodowe, usuwanie skutków wichur, podtopień itp.) Niestety i w tym roku nie obyło się bez poważnych pożarów i tragicznych w skutkach wypadków samochodowych w których ginęli ludzie.
W porównaniu do roku 2012, ilość interwencji w 2013 roku spadła o prawie 500. Mniejszą ilość zdarzeń zawdzięczamy coraz większej świadomości i odpowiedzialności mieszkańców naszego powiatu. Działalność edukacyjno-prewencyjne oraz odpowiedzialne zachowania przynoszą co roku lepsze statystyki. Dodatkowym sprzymierzeńcem strażaków w 2013 roku była sprzyjająca aura, dzięki której, były mniej korzystne warunki do powstawania pożarów nieużytków rolnych i pożarów lasów.
W 2014 roku życzymy mieszkańcom powiatu otwockiego aby nie mieli okazji spotykać strażaków podczas interwencji, a jedynie podczas działań edukacyjno-prewencyjnych.

Rok 2013 w liczbach:
Pożary: 557
Miejscowe Zagrożenia: 775
Alarmy Fałszywe: 114
Łączna ilość interwencji w 2013 roku: 1446Otwock 04.01.2014 | Opracował: Piotr Tabencki, Krzysztof Jacak | Foto: Dominik KomorowskiWspółpraca Strażaków I „GAZOWNIKÓW”

W dniu 17 grudnia br. Zastępca Komendanta wziął udział w spotkaniu podsumowującym współpracę pomiędzy Państwową Strażą Pożarną a Polską Spółką Gazownictwa Zakład w Mińsku Mazowieckim. Spotkanie odbyło się w reprezentacyjnej Sali „Orchidea” w Siedlcach na którą przybyli przedstawiciele 12 komend straży z trzech województw: mazowieckiego, lubelskiego i podlaskiego. Podczas spotkania, kierownictwo Polskiej Spółki Gazownictwa Zakład w Mińsku Mazowiecki przedstawiło dotychczasowy poziom realizacji projektu pt.: „Współpraca z Państwową Strażą Pożarną”.
Podstawowym cele Projektu jest: „Poprawa poziomu bezpieczeństwa działalności spółki na obszarze Zakładu w Mińsku, dzięki zapewnieniu wysokiej skuteczności i sprawności reagowania służb technicznych PSG i zastępów PSP w sytuacjach awaryjnych i kryzysowych związanych z siecią gazową, której operatorem jest Polska Spółka Gazownictwa”.
W obszarze działania Zakładu Mińsk Mazowiecki wchodzą dwie gminy naszego powiatu tj. Kołbiel i Celestynów. Efektem przeprowadzonych rozmów dwustronnych pomiędzy Zastępcą Komendanta a Panią Joanną Pindelską – Dyrektorem Zakładu oraz Panią Aleksandrą Pszczółkowską – Kierownikiem Projektu jest intencja podpisania w pierwszym kwartale 2014 r. Porozumienia o uczestnictwie w Projekcie Komendy Powiatowej PSP w Otwocku.Otwock 18.12.2013Ksawery w Otwocku.

Nocą, z 5 na 6 grudnia na teren powiatu otwockiego dotarł huragan (orkan) KSAWERY. Silne podmuch wiatru spowodowały, że w wielu rejonach powiatu łamały się gałęzie lub całe drzewa. W okresie od 6 do 8 grudnia, strażacy interweniowali 34 razy.
Ratownicy nieśli pomoc w przypadkach gdzie było bezpośrednio zagrożone życie lub zdrowie ludzi. W większości interwencji, ratownicy usuwali gałęzie i drzewa, które utrudniały, a czasami uniemożliwiały przejazd samochodów, bezpieczne poruszanie się pieszych lub zagrażał budynkom mieszkalnym.
Złamane gałęzie, wyrwane z korzeniami drzewa, a nawet „fruwający” blaszany garaż to skutki przejścia huraganu Ksawery przez nasz powiat.Otwock 09.12.2013 | Tekst: Piotr Tabencki | Foto: Piotr TabenckiWypadek samochodowy w Karczewie.

29 listopada, około godziny 22.40 otwocka Straż Pożarna otrzymała zgłoszenie o wypadku samochodowym do którego doszło na terenie Karczewa. Zgłaszający przekazał, że samochód osobowy marki VW Golf wpadł do cieku wodnego i znajduje się w nim kołami do góry.
Na miejscu wypadku jednocześnie pojawiły się wszystkie służby (Straż Pożarna, Pogotowie Ratunkowe i Policja). Ratownicy zajęli się najciężej poszkodowaną osobą, która leżała obok samochodu. W tym samym czasie został sprawdzony teren wokół wypadku, aby mieć pewność, że wszyscy podróżujący tym samochodem znajdują się pod fachową opieką. Po zakończeniu rozpoznania potwierdzono, że samochodem podróżowały cztery osoby.
Ratownicy Pogotowia Ratunkowego podjęli decyzję, że najciężej poszkodowany uczestnik wypadku będzie przetransportowany do szpitala przy pomocy śmigłowca Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.
Dalsze działania strażaków polegały na zabezpieczeniu lądowiska dla śmigłowca, zabezpieczeniu miejsca wypadku i opieką nad lżej poszkodowanymi uczestnikami wypadku do chwili przybycia kolejnej karetki. Akcja trwała około półtorej godziny i uczestniczyło w niej 15 strażaków (PSP Otwock i OSP Karczew).Otwock 30.11.2013 | Tekst: Piotr Tabencki | Foto: Piotr TabenckiAkcja "hydrant" i „pikietaż”.

Zachęcamy wszystkich druhów z jednostek OSP powiatu otwockiego do wzięcia udziału w akcji "hydrant" i „pikietaż” Akcji polegającej na zbieraniu lokalizacji hydrantów i słupków pikietażowych (km drogi) w naszym powiecie i nanoszeniu ich na mapę internetową. 
Akcja organizowana jest przy współpracy z firmą Abakus Systemy Teleinformatyczne Sp. z o.o. i stowarzyszeniem   http://www.openstreetmap.org

Hydranty i słupki możemy "zbierać" za pomocą aplikacji mobilnej na urządzenia z systemem Android 
Aplikacja StrażakOSM  jest do pobrania bezpłatnie z Google PLAY

Podstawowe informacje o projekcie proponujemy przeczytać na blogu mapa.abakus.net.pl i zapoznać się z instrukcją obsługi  http://mapa.abakus.net.pl/blog/?page_id=280 aplikacji.

Na stronie mamy również mapę na której będą widoczne naniesione hydranty i pikietaż.  Taka sama mapa znajduję się w programie mapowym na Stanowisku Kierowania Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Otwocku i jest używana przez Dyżurnych Operacyjnych podczas działań jednostek Straży Pożarnej
Inna mapę prezentującą (te same hydranty) znajdziemy na stronach openfiremap.org lub Osmapa.plOtwock 29.11.2013 | Opracował: Krzysztof TuszowskiŚwięto Niepodległości z punktu widzenia strażaka.

11-tego listopada, w dniu Narodowego Święta Niepodległości większość obywateli naszego kraju uczestniczyła w różnego rodzaju wydarzeniach mających na celu uczczenie tego szczególnego dnia. Aby jedni mogli świętować, inni musieli pełnić służbę.
11-tego listopada, strażacy z Otwocka działali przy ośmiu zdarzeniach, do których doszło na terenie powiatu otwockiego.
Większość interwencji to pożary, ale również strażacy nieśli pomoc podczas wypadków samochodowych. Jedna akcja polegała na wydobyciu rannego mężczyzny, który samodzielnie nie mógł wydostać się z pomieszczenia piwnicznego.
Najpoważniejsza akcja wydarzyła się około godziny 21, w bloku położonym przy ulicy Staszica. Doszło tam do pożaru w mieszkaniu na trzecim piętrze. Na szczęście lokatorka z dziećmi opuściła lokal zanim pożar zdążył się rozwinąć.
Działania ratowników polegały na opanowaniu pożaru, ewakuowaniu zwierząt domowych (kotów i królików), a także oddymieniu klatki schodowej.
W akcji ratowniczo-gaśniczej, która trwała ponad dwie godziny uczestniczyło trzydziestu ratowników (z PSP i OSP).Otwock 12.11.2013 | Tekst: Piotr Tabencki | Foto: Dominik KomorowskiOtwockie obchody 95 rocznicy Odzyskania Niepodległości.

11 listopada, o godzinie 10:00 została odprawiona uroczysta Msza Święta w Kościele Św. Wincentego a’Paulo w Otwocku. W uroczystym nabożeństwie w intencji Ojczyzny udział wzięły poczty sztandarowe, przedstawiciele władz samorządowych, służb, instytucji oraz organizacji społecznych. Mszę Świętą jak zwykle uświetniła orkiestra dęta z OSP Karczew.
Po zakończeniu części religijnej, uczestnicy patriotycznej uroczystości uformowali kolumnę i przemaszerowali pod pomnik Naczelnika Państwa Józefa Piłsudskiego. Pod obeliskiem odbył się apel i złożono wieńce i kwiaty.
W imieniu otwockich strażaków, wiązankę kwiatów w barwach narodowych złożył Komendant Powiatowy PSP w Otwocku st. bryg. Mariusz Zabrocki w asyście zastępcy Komendanta Powiatowego PSP w Otwocku bryg. Tomasza Dąbrowskiego.Otwock 11.11.2013 | Tekst: KP PSP OtwockPożar na ul. Mazurskiej.

4 listopada strażacy brali udział w gaszeniu pożaru budynku mieszkalnego. O godzinie 22.43, oficer dyżurny Powiatowego Stanowiska Kierowania otrzymał zgłoszenie o wydostających się płomieniach z budynku mieszkalnego położonego w Otwocku przy ulicy Mazurskiej. Strażacy, którzy dotarli pod wskazany adres zastali pożar, który obejmował jeden pokój i fragment dachu. W trakcie prowadzenia działań gaśniczych z domu został ewakuowana jeden lokator.Była to kobieta, której strażacy udzielili kwalifikowanej pierwszej pomocy , a następnie przekazali załodze Pogotowia Ratunkowego.
Pożar całkowicie strawił jedno pomieszczenie, fragment poddasza i fragment dachu. Do działań gaśniczych była wykorzystana drabina mechaniczna. Podczas dogaszania pogorzeliska zostały znalezione zwęglone zwłoki mężczyzny, który przebywał w pomieszczeniu w którym doszło do pożaru.
Działaniami ratowniczo-gaśniczymi dowodził Naczelnik Wydziały Operacyjnego KP PSP w Otwocku bryg. Krzysztof Tuszowski. Na miejsce akcji przybyła Grupa Operacyjna WSKR KW PSP w Warszawie.
W działaniach ratowniczo-gaśniczych, które trwały ponad cztery godziny, uczestniczyło dwudziestu sześciu ratowników z (PSP i OSP).Otwock 05.11.2013 | Tekst: Piotr Tabencki | Foto: Dominik Komorowski, Piotr TabenckiUroczyste otwarcie strażackiej siłowni.

Uroczystość oficjalnego otwarcia strażackiej siłowni, która się mieści w siedzibie otwockich strażaków przy ulicy Mieszka I, odbyła się 29 października br.
Od kilkunastu lat, otwoccy strażacy starali się zorganizować miejsce, w którym mogliby poćwiczyć i pracować nad utrzymaniem odpowiedniej sprawności fizycznej, która jest bardzo ważnym elementem strażackiego przygotowania do codziennej służby. Pierwsze próby powołania strażackiej siłowni podjęte były jeszcze w poprzednim miejscu stacjonowania ratowników, czyli w budynku przy ulicy Karczewskiej. Ówczesny propagator tej idei, pan Bogdan Bakuła, własnym sumptem gromadził przyrządy, które miały wspomagać rozwój tężyzny fizycznej. Były to w większości przyrządy wykonane własnoręcznie.
Dzisiejsza siłownia znajduje się w specjalnie przeznaczonym na ten cel pomieszczeniu i jest wyposażona w profesjonalne przyrządy. Uroczystego przecięcia wstęgi dokonał Pan Bogdan Bakuła (funkcjonariusz PSP przebywający obecnie na zaopatrzeniu emerytalnym), w towarzystwie z-cy Komendanta Powiatowego PSP w Otwocku bryg. Tomasza Dąbrowskiego. Aby zaznaczyć wkład pracy w powstanie tego miejsca, sala ćwiczeń nosi nazwę : „Siłownia im. Bogdana B….”
Funkcjonariusze KP PSP w Otwocku pragną w tym miejscu serdecznie podziękować kadrze kierowniczej naszej komendy za pomoc i zaangażowanie w pracach na rzecz strażackiej sali do ćwiczeń. Pragniemy również podziękować włodarzom gminy Celestynów za pomoc w pozyskaniu części wyposażenia.
Otwock 02.11.2013 | Tekst: Piotr Tabencki | Foto: Piotr TabenckiKu pamięci.

W przeddzień Wszystkich Świętych na otwockim cmentarzu Komendant Powiatowy PSP st.bryg. Mariusz Zabrocki w asyście współpracowników złożył wieniec na grobie nestora otwockich strażaków Strzeżymira Rawicza-Pruszyńskiego. Zapalono również znicze na grobach byłych komendantów Zawodowej Straży Pożarnej: ppłk. Kazimierza Kowalskiego i ppłk. Tadeusza Mizery.
Pamiętajmy o wszystkich poległych i zmarłych strażakach ziemi otwockiej!Otwock 31.10.2013Ćwiczenia taktyczno-bojowe zastępów Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego z terenu powiatu otwockiego – „ RUCKI 2013”.

Kierownictwo Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Otwocku zaplanowało i zrealizowało ćwiczenia manewrowe na terenie Nadleśnictwa Celestynów. Założenie zostało zrealizowane w dniu 19 października.
W wyniku niezachowania zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym, doszło do zderzenia czołowego dwóch pojazdów: samochodu typu bus oraz samochodu ciężarowego. W wyniku zderzenia rannych zostało 20 harcerzy jadących na obóz. Wypadek miał charakter zdarzenia masowego. Podczas wypadku z jednego pojazdu wypadła butla gazowa, która wybuchła i zainicjowała pożar lasu. Pożar rozwijał się bardzo dynamicznie i obejmował coraz większą zalesioną powierzchnię. Do akcji gaśniczej zostały skierowane jednostki ochrony przeciwpożarowej z terenu powiatu otwockiego.
Wielowątkowe działania ratownicze miały na celu sprawdzenie współpracy z poszczególnymi podmiotami i służbami ratowniczymi z terenu powiatu otwockiego.  W ćwiczeniach udział wzięli przedstawiciele :
-Nadleśnictwa Celestynów,
- Wydziału Zarządzania Kryzysowego,
-otwockiej Policji,
-Pogotowia Ratunkowego,
-Zarządu Dróg Powiatowych,
-firma RUCKI,
-wytypowane jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu powiatu otwockiego,
-funkcjonariusze Komendy Powiatowej PSP w Otwocku
- harcerze z Józefowa, którzy w profesjonalny sposób wcielili się w rolę osób poszkodowanych. Więcej zdjęć tu..
Otwock 20.10.2013 | Tekst: Piotr Tabencki | Foto: Piotr TabenckiOtwoccy strażacy nie zapominają o swojej historii.

Na terenie Otwocka, strażacy niosąc pomoc i ratunek wszystkim potrzebującym, już od ponad 100 lat . Ratownicy z Otwocka mają do dyspozycji nowoczesny sprzęt ratowniczy, przyjazny budynek z odpowiednim zapleczem socjalnym, nowe samochody i wyszkoloną załogę.
Mimo tego, że strażacy codziennie biorą udział w akcjach ratowniczo-gaśniczych i ćwiczeniach doskonalących , znajdują również czas na pielęgnowanie swojej historii.
Zbliżające się Święto Zmarłych, było doskonałą okazją do odwiedzenia na otwockim cmentarzu, grobu Pana Strzeżymira Rawicza-Pruszyńskiego. Pan Rawicz-Pruszyński był inicjatorem założenia w Otwocku straży pożarnej i zarazem pierwszym komendantem otwockich strażaków.
Ratownicy z Otwocka dokonali prac porządkowo – modernizacyjnych miejsca którym od 1915 roku spoczywa trumna z ciałem pierwszego otwockiego strażaka.
Mamy nadzieję, że pamięć o nestorze otwockiego pożarnictwa będzie wiecznie żywa.Otwock 14.10.2013 | Tekst: Piotr Tabencki | Foto: Piotr TabenckiSekcyjny Marek Książek – vice mistrzem Polski Strażaków.

6 października 2013 r., w Rakoniewicach odbyły się XIX - Indywidualne i Drużynowe Mistrzostwa Polski Strażaków Państwowej Straży Pożarnej w Biegu na 10 km.
W zawodach udział wzięło 1250 zawodników, wśród których było 221 strażaków PSP, w tym jeden z Otwocka sekcyjny Marek Książek.
Marek bierze udział w większości zawodów organizowanych w ramach Pucharu Polski Strażaków w Biegach o Puchar Komendanta Głównego PSP i godnie reprezentuje naszą jednostkę. Zawodnicy mieli do pokonania atestowaną trasę – 2 pętle po 5 km. W tej rywalizacji sekc. Marek Książek zajął drugie miejsce.
Mistrzostwa Polski były jednocześnie zawodami kończącymi rywalizację w Pucharze Polski Strażaków w Biegach o Puchar Komendanta Głównego PSP.  Po rozegraniu 5 imprez biegowych, w klasyfikacji końcowej mężczyzn, w kategorii „B” (30-39 lat):
mistrzostwo zdobył - Maciej Dawidziuk – KM PSP Jelenia Góra, a vice mistrzem Polski został : Marek Książek z KP PSP w Otwocku. Jest to wielki sukces naszego strażaka, na który zapracował ciężką i systematyczną pracą podczas codziennych treningów.
W imieniu kierownictwa i kadry dowódczej Komendy Powiatowej PSP w Otwocku oraz wszystkich funkcjonariuszy składamy Markowi gratulacje i życzymy powtórzenia takich wyników w przyszłorocznej edycji.Otwock 11.10.2013 | Opracował : Piotr Tabencki | Foto: straz.gov.plStrażacy w szpitalu im. Prof. Grucy.

Na terenie Otwocka znajduje się Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny im. Prof. Adama GRUCY. Placówka ta, jest jednym z największych wysokospecjalistycznych ośrodków urazowo-ortopedycznych w kraju. Szpital dysponuje 437 łóżkami, a w ciągu roku hospitalizowanych jest blisko 11.000 pacjentów.
Pacjenci są często osobami o ograniczonych możliwościach poruszania się ze względu na specyfikę placówki. W związku z tym, kierownictwo Komendy Powiatowej PSP w Otwocku zaplanowało i zrealizowało ćwiczenia na tym obiekcie.
Ćwiczenia przeprowadzono 9 października. W tym dniu ratownicy ze zmiany służbowej nr III, wspomagani przez druhów z OSP>(Jabłonna, Wólka Mlądzka)> zrealizowali wyreżyserowane założenie.
Do działań ratowniczych został zaangażowany również szpitalny personel.
Tego typu działania mają na celu zaznajomienie ratowników PSP ze specyfikom placówki i wypracowanie skutecznych mechanizmów współpracy personelu szpitala ze służbami ratowniczymi.
W ciągu kolejnych dwóch dni, placówkę odwiedzili ratownicy z pozostałych zmian służbowych.
Korzystając z okazji kierownictwo Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Otwocku pragnie złożyć na ręce dyrekcji Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego w Otwocku najserdeczniejsze życzenia z okazji 40-lecia działalności placówki.Otwock 10.10.2013 | Tekst: Piotr Tabencki | Foto: Maciej ŁodygowskiWypadek we wsi Kosumce.

Pierwszego października, około godziny 17.50, we wsi Kosumce doszło do wypadku dwóch samochodów. Osobowy Opel Astra zderzył się z samochodem ciężarowym marki Man. W wyniku zderzenia trzy osoby podróżujące Oplem zostały poszkodowane. Ratownicy Państwowej Straży Pożarnej po zabezpieczeniu miejsca wypadku, udzielili pierwszej pomocy przedmedycznej poszkodowanym i do momentu przyjazdu Karetki Pogotowia Ratunkowego zaopiekowali się tymi osobami.
Następnie policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego przystąpili do swoich czynności aby ustalić w jaki sposób doszło do tego wypadku.Otwock 02.10.2013 | Tekst: Piotr Tabencki | Foto: Piotr TabenckiMedale od Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

23 września, w siedzibie Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego odbyła się uroczysta zbiórka. Podczas tej uroczystości wyróżniający się strażacy z terenu woj. mazowieckiego otrzymali Złote, Srebrne i Brązowe Medale za Długoletnią Służbę, nadane przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej - Bronisława Komorowskiego. Odznaczenia, w imieniu Prezydenta wręczył wojewoda mazowiecki - Jacek Kozłowski.
W uroczystości wzięli udział : nadbryg. Piotr Kwiatkowski, zastępca komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej oraz nadbryg. Gustaw Mikołajczyk, mazowiecki komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej.
Wśród odznaczonych znaleźli się otwoccy strażacy:
- mł. asp. Izabella Tuszowska ( KP PSP)
- st. kpt. Marek Oficjalski (KP PSP)
- kpt. Radosław Podgórski ( d-ca JRG)
- st. asp. Piotr Tabencki (z-ca d-cy zmiany JRG)Otwock 24.09.2013 | Foto: KW PSP w WarszawiePożar na stacji benzynowej w Karczewie.

16 września, na stacji paliw w miejscowości Karczew zostały zorganizowane ćwiczenia. Ratownicy z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Otwocku wsparci przez druhów z OSP Karczewa prowadzili wielowątkową akcję ratowniczą. Według założenia, ćwiczący prowadzili działania ratownicze oraz gaśnicze. Dodatkowo realizowane były założenia z kwalifikowanej pierwszej pomocy.
Tego typu ćwiczenia pomagają przygotować się zarówno ratownikom i pracownikom do prawidłowych zachowań podczas prawdziwej akcji ratowniczej.
Opracowywane i ćwiczone procedury mają wpływ na prowadzenie działań w tego typu obiektach.
Ćwiczenia ratowników PSP ze zmiany służbowej nr 1 oceniał dowódca Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Otwocku kpt. Radosław Podgórki.Otwock 17.09.2013 | Tekst: Piotr Tabencki | Foto: Piotr TabenckiSzkolenia dla dowódców zmian i ich zastępców.

Komenda Wojewódzka PSP w Warszawie rozpoczęła cykl szkoleń skierowanych do dowódców zmian oraz ich zastępców. Trzydniowe panele szkoleniowe są realizowane w Ośrodku Szkoleniowym w Pionkach. Docelowo, wszyscy ratownicy zajmujący stanowiska dowódcze będą uczestniczyć w takich zajęciach doskonalących. Wykładowcy przygotowali bardzo ciekawe pokazy oraz założenia do zrealizowania przez uczestników szkolenia. Dodatkowo, każdy uczestnik przechodzi najnowocześniejszą komorę dymową. Oprócz pogłębiania wiedzy teoretycznej i przede wszystkim praktycznej jest przewidziany czas na panele dyskusyjne.
W czasie tego pobytu, dowódcy mają spotkanie z rzecznikiem prasowym Komendanta Mazowieckiego, który przekazuje ważne zagadnienia z punktu widzenia osoby zajmującej się przygotowywaniem informacji z miejsca działań. Rzecznik instruuje jak powinna wyglądać prawidłowa współpraca Kierującego Działaniami Ratowniczymi z przedstawicielami mediów.
Dużym plusem tych szkoleń jest poligon z coraz bardziej rozbudowaną bazą treningową.Otwock 14.09.2013 | Tekst: Piotr Tabencki | Foto: Piotr TabenckiKolejny sportowy sukces otwockiego strażaka st.sekcyjnego Marka Książka.

St. sekcyjny Marek Książek, który na co dzień pełni służbę w Jednostce Ratowniczo-Gaśniczej w Otwocku został powołany do reprezentacji Polski na Mistrzostwa Europy Strażaków w Biegu Ulicznym. Tegoroczne wzmagania strażaków z europy zostały rozegrane 31 sierpnia we włoskim mieście Feltre. Oprócz Mistrzostw Europy Strażaków rozegrano tego dnia m.in. Mistrzostwa Włoch Weteranów, a także wyścig główny.
Do biegu na dystansie 10 kilometrów przystąpiło ponad 200 strażaków. W tej grupie, w swojej kategorii wiekowej pierwsze miejsce zajął strażak z Otwocka – st. sekc. Marek Książek. W klasyfikacji ogólnej Mistrzostw Europy Strażaków w Biegu Ulicznym nasz strażak zajął 8 miejsce. Jest to kolejny sukces otwockiego strażaka tym razem na arenie międzynarodowej. Marek po raz kolejny godnie reprezentował ziemię otwocką, swoją formację mundurową i naszą ojczyznę. Życzymy Markowi kolejnych sukcesów i wytrwałości na treningach, bo dzięki swojej codziennej determinacji i tysiące kilometrów przebiegniętych podczas treningów możemy cieszyć z jego sukcesów.Otwock 06.09.2013 | Tekst: Piotr Tabencki | Foto: Szymon Ławecki & girodellemura.itTragedia na trasie krajowej K-50.

22 sierpnia, kilkanaście minut po godzinie dwunastej doszło do groźnego wypadku na trasie krajowej K-50 w miejscowości Rudno. Wypadek miał miejsce na granicy dwóch powiatów mińskiego i otwockiego. W akcji ratowniczej uczestniczyli ratownicy z JRG Mińsk Mazowiecki i JRG Otwock.
W wyniku czołowego zderzenia dwóch samochodów: osobowego Forda Mondeo i ciągnika siodłowego IVECO z naczepą zostały zmiażdżone obydwa pojazdy. Ratownicy mieli utrudnione zadanie aby dotrzeć do kierującego samochodem osobowym, ponieważ pojazd ten miał mocno zmiażdżony przód i przedział kierowcy. Dodatkowym utrudnieniem było to, że przewożony ładunek (szlam) z naczepy samochodu ciężarowego wylał się na miejsce prowadzonych działań.
Po dotarciu do osoby kierującej Fordem, lekarz stwierdził zgon. Kierujący samochodem IVECO został przekazany załodze Pogotowia Ratunkowego.
Po zakończeniu działań ratowniczych, zarządca drogi GDDKiA przystąpił do przygotowania jej do dalszej eksploatacji.
Po uprzątnięciu rozbitych samochodów i zalegającego szlamu Policja dopuściła ruch samochodowy. W akcji uczestniczyło 18 ratowników z PSP (Mińsk Mazowiecki, Otwock) i OSP(Kołbiel).Otwock 23.08.2013 | Tekst: Piotr Tabencki | Foto: Michał DziubakZablokowana trasa krajowa K-50.

22 sierpnia, po północy doszło do zderzenia dwóch ciągników siodłowych z naczepami (TIR-ów) na trasie krajowej K-50 w okolicach miejscowości Sobiekursk (gmina Karczew).
W skutek zderzenia kierowca jednego z ciągników został uwięziony w kabinie pojazdu. Poszkodowany był przytomny. Aby uwolnić uwięzione nogi kierowcy, ratownicy PSP użyli narzędzi hydraulicznych. Działania ratownicze były prowadzone jednocześnie z dwóch stron kabiny. Równocześnie teren działań został zabezpieczony, odpowiednio oznakowany i oświetlony. Rozbite samochody całkowicie tarasowały przejazd trasą K-50 w związku z czym ruch samochodowy był zablokowany.
Zderzenie doprowadziło do wycieku płynów eksploatacyjnych z jednego z pojazdów, które obwałowano środkiem sorpcyjnym uniemożliwiając ich rozprzestrzenianie i zabezpieczono przed skażeniem środowiska. Powiadomiono zarządcę drogi o konieczności uprzątnięcia rozlewiska.Otwock 23.08.2013 | Tekst: Piotr Tabencki | Foto: Piotr TabenckiPożar od uderzenia pioruna.

W dniu 9 sierpnia, otwoccy strażacy od godzin porannych wzmagali się z pożarami traw i pożarami lasów. Wysoka temperatura oraz brak opadów deszczu spowodował, że wysuszona roślinność połączona z nieodpowiedzialnymi zachowaniami ludzi skutkowała licznymi pożarami.
W godzinach wieczornych nad powiatem otwocki przeszła burza połączona z obfitymi opadami deszczu oraz licznymi wyładowaniami atmosferycznymi.
Około godziny 22.30 oficer dyżurny Powiatowego Stanowiska Kierowania otwockiej straży pożarnej odebrał zgłoszenie o pożarze budynków gospodarczych w miejscowości Władzin (gmina Kołbiel). Pożar został spowodowany uderzeniem pioruna w budynek, w którym były hodowane zwierzęta inwentarskie oraz składowana słoma. Na miejsce pożaru zostały skierowane jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu gminy Kołbiel oraz zastępy Państwowej Straży Pożarnej.
Ratownicy gasząc pożar starali się tak poprowadzić akcję ratowniczą aby nie dopuścić do rozprzestrzenienia się pożaru na przylegające budynki (między innymi na stodołę) Po opanowaniu sytuacji pożarowej przystąpiono do prac mających na celu wyrzuceniu z poddasza tlącej się słomy. Były to czasochłonne i wyczerpujące działania. Wysoka temperatura, duże zadymienie i ciężka praca fizyczna wymuszała dokonywanie częstych podmiany ratowników. Wyrzucana, tląca się słoma była dokładnie przelewana wodą.
Po zakończeniu działań gaśniczych, pogorzelisko zostało dokładnie sprawdzone, aby upewnić się, że wszystkie zarzewia ognia zostały ugaszone.
W działania ratownicze, które trwały prawie 9 godzin zaangażowanych było 36 strażaków z PSP i OSP.Otwock 10.08.2013 | Tekst: Piotr Tabencki | Foto: Piotr TabenckiWyciek AMONIAKU.

W nocy z 4 na 5 czerwca, ratownicy Państwowej Straży Pożarnej z Otwocka oraz druhowie z OSP Karczew i OSP Otwock Wielki uczestniczyli w nocnych ćwiczeniach zorganizowanych w zakładzie produkującym margarynę –BUNGE.
Według scenariusza, w zakładzie doszło do uszkodzenia instalacji chłodniczej, z której wydostał się amoniak. Ratownicy PSP i Zakładowej Służby Ratowniczej, w ubraniach ochrony przeciwchemicznej CUG podjęli działania mające na celu ograniczenie wycieku amoniaku i ewakuowaniu poszkodowanego pracownika. Użyto również kurtyn wodnych. Dowodzący akcją sprawdził czy ilość ewakuowanych pracowników zgadza się z ilością osób, które powinny przebywać w tym czasie na terenie zakładu.
Dodatkowym utrudnieniem ćwiczeń był drugi epizod. Jednocześnie z prowadzoną akcją ratownictwa chemicznego w innej części zakładu doszło do pożaru. W tym epizodzie wiodącą rolę odegrali druhowie z OSP Karczew i OSP Otwock Wielki. Ratownicy między innymi mieli za zadanie odnalezienie osoby poszkodowanej, która przebywała w zadymionym pomieszczeniu. Dodatkowe zadania to udzielanie pomocy medycznej i oddymianie pomieszczeń. Ćwiczenia zakończyły się po północy, a podsumował je d-ca Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Otwocku bryg. Tomasz Dąbrowski, który obserwował działania ratownicze. Uwagi i wnioski jakie zostały wyciągnięte z ćwiczeń na pewno przyczynią się do jeszcze lepszej współpracy pomiędzy ratownikami PSP i OSP.Otwock 06.06.2013 | Tekst: Piotr Tabencki | Foto: Tomasz DąbrowskiSkomplikowana akcja ratownicza na trasie K-17.

3 czerwca, tuż przed godziną 8.00 w miejscowości Góraszka na trasie K-17 Warszawa – Lublin doszło do poważnego wypadku samochodowego. W zdarzeni brały udział trzy samochody. Samochód osobowy marki Mercedes zderzył się z ciągnikiem siodłowym, który ciągnął cysternę wypełnioną gazem propan-butan, trzecim samochodem był osobowy Saab. W wyniku zderzenia kierująca Mercedesem został zakleszczona w pojeździe. Ratownicy PSP z Otwocka przy pomocy sprzętu hydraulicznego zrobili dostęp do osoby poszkodowanej i ją ewakuowali. Następnie działania strażaków sprowadzały się do zabezpieczenia i podniesienia cysterny w celu przepompowania gazu do cysterny podstawionej przez właściciela firmy przewozowej. To zadanie okazało się trudne ze względu na ciężar cysterny i jej umiejscowienie. Dodatkowym utrudnieniem było to, że cysterna leżała na zaworach spustowych do których nie było dostępu. Aby podnieść cysternę, należało wcześniej wypompować gaz. Do akcji wydostania cysterny były wykorzystane trzy ciężkie holowniki. Akcją ratowniczą kierował Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Otwocku st.bryg. Mariusz Zabrocki. Podczas operacji przepompowywania gazu z pobliskich domostw było ewakuowanych 60 osób. Na miejsce działań przybyła specjalistyczna grupa ratownictwa chemiczno-ekologiczne z warszawskiej straży pożarnej. Na czas prowadzenia działań ratowniczych policja zorganizowała objazdy. Akcja trwała ponad 14 godzin.Więcej foto..
Otwock 04.06.2013 | Tekst: Piotr Tabencki | Foto: Piotr Tabencki100 lat Otwockiej Staży Pożarnej.

W sobotę, 25 maja w Otwocku odbyły się obchody Mazowieckiego Dnia Strażaka oraz 100-lecia powstania Otwockiej Straży Pożarnej.
O godz.11.30 brać strażacka zgromadziła się na mszy świętej w kościele pw. Świętego Wincentego a’Paulo. Po zakończonym nabożeństwie ulicami otwocka przejechała kolumna strażackich samochodów, która poprowadziła uczestników uroczystości do Parku Miejskiego. Tam Komendant Główny PSP gen. brygadier Wiesław Leśniakiewicz  dokonał przeglądu pododdziałów, po czym nastąpiło podniesienie flagi państwowej. Następnie nadbryg. Gustaw Mikołajczyk, Mazowiecki Komendant Wojewódzki PSP przywitał przybyłych gości.
Swoją obecnością strażackie święto m.in. zaszczycili: Adam Struzik – Marszałek woj. mazowieckiego, gen. brygadier Wiesław Leśniakiewicz – Komendant Główny PSP, Dariusz Piątek – wicewojewoda mazowiecki, nadbryg. Gustaw Mikołajczyk – Mazowiecki Komendant Wojewódzki PSP, st. bryg. Dariusz Malinowski – dyrektor Gabinetu Komendanta Głównego PSP; płk Tadeusz Likus – szef Wojskowej Ochrony Przeciwpożarowej,  mł. insp. Rafał Batkowski – Mazowiecki Komendant Wojewódzki Policji, dh Antoni Jan Tarczyński – prezes Zarządu Wojewódzkiego ZOSP RP woj. mazowieckiego, ppłk Anna Osowska-Rembecka – dyrektor Okręgowego Inspektoratu Służby Więziennej w Warszawie, ks. mł. kpt Jerzy Sieńkowski – kapelan mazowieckich strażaków, Starosta Otwocki – Bogumiła Więckowska, Prezydent Otwocka – Zbigniew Szczepaniak.
Kulminacyjnym momentem uroczystości była ceremonia nadania, poświęcenia i wręczenia sztandaru Komendzie Powiatowej PSP w Otwocku. W imieniu Ministra Spraw Wewnętrznych sztandar na ręce st. bryg. Mariusza Zabrockiego, Komendanta Powiatowego PSP w Otwocku, przekazał gen. brygadier Wiesław Leśniakiewicz. Następnie odbyła się uroczystość nadania wyższych stopni służbowych i odznaczeń strażakom z terenu woj. mazowieckiego.
Kolejnym punktem uroczystości była defilada, którą z trybuny honorowej przyjmował Komendant Główny PSP gen. brygadier Wiesław Leśniakiewicz. W defiladzie udział wzięły pododdziały strażackie oraz pojazdy ratownicze wyprodukowane w latach 1900 – 2010. Po defiladzie część artystyczną rozpoczął koncert w wykonaniu orkiestry dętej Ochotniczej Straży Pożarnej w Karczewie.
Następnie, na scenie pojawili się m.in. : Wojciech Gąssowski, Norbi, zespół Fiesta Siesta oraz Kinga i Artur Głogowscy. Ważnym punktem programu była inscenizacja przygotowana przez ratowników z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Otwocku. Strażacy z przymrużeniem oka przedstawili akcję gaśniczą domu wykonanego w stylu Świdermajej z wykorzystaniem sikawki ręcznej i dwóch zaprzęgów konnych.100-LECIE OTWOCKIEJ STRAŻY POŻARNEJ - film prywatny
Otwocka Straż ma już 100 lat! - Linia TV

Podziękowania.


Otwock 26.05.2013 | Tekst: Piotr Tabencki | Foto: JRG Otwock… strażacy na wesoło!

Podczas festynu z okazji 100-lecia Otwockiej Straży Pożarnej, który odbył się 25 maja br. w Parku Miejskim w Otwocku strażacy  z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej przedstawili inscenizację pt.”ŚWIDERMAJER 1913”. Oprócz oficjalnych uroczystości znani z poczucia humoru  i dystansu do ciężkiej służby dnia codziennego, strażacy z jednostki chcieli rozweselić zgromadzoną publiczność. Wesoła inscenizacja przeniosła widzów do roku 1913.. Akcja toczyła się w świdermajerze , w którym mieszkała matka  z dwiema dorodnymi  córkami. Pewnego dnia w drewnianym domku wybuchł pożar. Na pomoc ruszyli dzielni strażacy, którzy z powodzeniem gaśli ogień za pomocą konnej „sikawki”. A tak gasili, że aż zaiskrzyło między strażakiem, a piękną córką właścicielki domu. Strażak oświadczył się córce i brać strażacka się powiększyła… a najważniejsze to, że wszyscy żyli długo i szczęśliwie…Zobacz ten Film ..
Otwock 26.05.2013 | Tekst: Tomasz Dąbrowski | Foto: JRG OtwockKonkurs Plastyczny dla dzieci i młodzieży pod hasłem:
„100 LAT OTWOCKIEJ STRAŻY POŻARNEJ.”

Podczas uroczystości rocznicowych stulecia istnienia Otwockiej Straży Pożarnej zostali ogłoszeni laureaci konkursu plastycznego : „100 LAT OTWOCKIEJ STRAŻY POŻARNEJ.”
Konkurs ogłoszony przez Komendanta Powiatowego PSP w Otwocku st.bryg. Mariusza Zabrockiego - adresowany do uczniów szkół podstawowych i gimnazjów oraz uczniów ośrodków szkolno-wychowawczych spotkał się z bardzo dużym zainteresowaniem. Do siedziby otwockich strażaków spłynęło tak dużo prac plastycznych, że komisja konkursowa miała poważny problem ze znalezieniem odpowiedniego pomieszczenia w, którym mogła obejrzeć wszystkie prace z poszczególnych grup wiekowych.
Po kilku godzinnych naradach, komisja wytypowała prace, które spełniały wymogi regulaminu i posiadały to „coś” co urzekło członków komisji. Wytypowanie zwycięzcy było bardzo trudno, ponieważ większość prac przedstawiało wysoki poziom artystyczny i merytoryczny.
Poniżej przedstawiamy kilka prac konkursowych, które wpadły w oko naszemu fotografowi.Otwock 19.05.2013 | Tekst: Piotr Tabencki | Foto: Piotr TabenckiDzień otwarty

18 maja, w siedzibie otwockich strażaków był zorganizowany dzień otwarty. Strażacy tego dnia nie mieli chwili wytchnienia. Naszą jednostkę odwiedziło ponad 300 osób. Największą atrakcją było zwiedzanie koszar, samochodów ratowniczych, przymierzanie mundurów i hełmów. Strażacy chętnie odpowiadali na pytania, a tych zwłaszcza najmłodsi zadawali bardzo dużo.Otwock 19.05.2013 | Tekst: Piotr Tabencki | Foto: Maciej ŁodygowskiOtwoccy strażacy w „Pytaniu na śniadanie” TVP2

17 maja, otwoccy strażacy zostali zaproszeni do udziału w programie telewizyjnym TVP2 – „Pytanie na śniadanie”. Ratownicy uatrakcyjniali wejścia antenowe sympatycznej POGODYNKI, Pani Aleksandry Kostki.Zaprezentowali również nowoczesny samochód ratowniczy GCBAt 5/32/2,5 Scania wraz z wyposażeniem. W tygodniu poprzedzającym obchody 100-lecia powstania Otwockiej Straży Pożarnej, otwockich strażaków można było zobaczyć również w innych programach telewizyjnych.Zobacz ten Film ..
Otwock 17.05.2013 | Tekst: Piotr Tabencki | Foto: Piotr Tabencki

Życzenia Komendanta PSP w Otwocku z okazji Dnia StrażakaOtwock 04.05.2013Wypalanie traw zabija!

Już od wielu lat przełom zimy, wiosny oraz przedwiośnie to okresy, w których wyraźnie wzrasta liczba pożarów łąk i nieużytków. Spowodowane jest to, niestety, wypalaniem traw i pozostałości roślinnych. Obszary zeszłorocznej wysuszonej roślinności, która ze względu na występujące w tym czasie okresy wegetacji stanowi doskonałe podłoże palne, co w zestawieniu z dużą aktywnością czynnika ludzkiego w tym sektorze, skutkuje gwałtownym wzrostem pożarów. Za ponad 94% przyczyn ich powstania odpowiedzialny jest człowiek, nadal bowiem wśród niektórych rolników panuje przekonanie, że spalenie trawy spowoduje szybszy i bujniejszy odrost młodej trawy, a tym samym przyniesie korzyści ekonomiczne. Nic bardziej błędnego. Niestety, często trawy podpalane są przez nieodpowiedzialne dzieci i młodzież „dla zabawy”.
Problem wypalania traw jest już na tyle nagłośniony, że dziś chyba mało kto może jeszcze sądzić, że spalenie starej trawy powoduje szybszy i bujniejszy wzrost młodej. Podpalenia starej trawy są aktami wandalizmu. Każdego roku w pożarach takich giną ludzie, często sami podpalacze, ale też przypadkowe osoby. Spalone zostają domy i lasy – ludzie często tracą dorobek całego życia.Od początku tego roku śmierć na skutek wypalania traw poniosło już 5 osób!

WYPALANIE TRAW JEST NAPRAWDĘ NIEBEZPIECZNE, ALE TEŻ NIEDOZWOLONE!

Zobacz ten Film ..
Otwock 25.04.2013 | Tekst: Piotr Tabencki | Foto: Piotr TabenckiPożar na ul. Słowackiego.

W nocy z 21 na 22 kwietnia doszło do pożaru opuszczonego budynku mieszkalnego, który znajdował się w Otwocku przy ulicy Słowackiego. W chwili, gdy przybyli na miejsce pożaru pierwsi ratownicy, większość budynku objęta była płomieniami. Wszystko wskazuje na to, że opuszczony dom o konstrukcji drewnianej został celowo podpalony. Płomienie obejmowały również dach sąsiedniego budynku. Strażacy prowadzili działania gaśnicze równocześnie od wewnątrz budynku i z zewnątrz. Przeszukano również wszystkie pomieszczenia aby mieć pewność, że wewnątrz pustostanu nie przebywają ludzie lub zwierzęta. Po opanowaniu sytuacji pożarowej ratownicy prowadzili prace rozbiórkowe, aby mieć pewność, że wszystkie zarzewia ognia zostały ugaszone.
W akcji gaśniczej, która trwała ponad 5 godzin wzięło udział 35 ratowników (z PSP i OSP)

Otwock 22.04.2013 | Tekst: Piotr Tabencki | Foto: Piotr TabenckiPodwyższony poziom wody w rzekach.

W dniach 13 – 18 kwietnia strażacy z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Otwocku patrolowali wały przeciwpowodziowe na rzece Wiśle na odcinku pomiędzy miejscowościami Gusin i Karczew.
Ratownicy monitorowali poziom rzeki oraz stan wałów. W początkowej fazie wiosennego ocieplenia i związanego z tym gwałtownego przyboru wody w rzekach , strażacy również kontrolowali mniejsze rzeki płynące przez teren powiatu.
Na szczęście nie stwierdzono poważniejszych zagrożeń.

Otwock 18.04.2013 | Tekst: Piotr Tabencki | Foto: Piotr TabenckiSzkolenie dla dowódców JRG

W pierwszej połowie bieżącego miesiąca dowództwo JRG w Otwocku brało udział w doskonaleniu zawodowym dla kadry dowódczej w Ośrodku Szkolenia Komendy  Wojewódzkiej PSP w Pionkach. Celem doskonalenia było zapoznanie z nowoczesnymi  rozwiązaniami wykorzystywanymi w procesie szkolenia i doskonalenia zawodowego kadry pożarniczej, doskonalenie wypracowywania decyzji dowódczych i kierowania działaniami ratowniczymi oraz metod komunikowania i współpracy z mediami.
Dowódca i zastępca z Otwocka zapoznali się z bazą szkoleniową Ośrodka w Pionkach, a szczególnie z infrastrukturą poligonu pożarniczego. Oprócz zajęć  teoretycznych, każdy uczestnik musiał  pokonać w pełnym wyposażeniu ochronnym strażaka komorę dymową. Innym ciekawym aspektem ćwiczeń było poprowadzenie działań ratowniczo-gaśniczych podczas pożaru z udziałem niebezpiecznych środków chemicznych. Kadra Ośrodka przedstawiła całą gamę stanowisk  do różnego rodzaju symulacji sytuacji niebezpiecznych.

Otwock 17.04.2013 | Tekst: Tomasz Dąbrowski | Foto: Tomasz DąbrowskiAkcja ratownicza na drodze wojewódzkiej nr 801.

7 marca doszło do groźnego wypadku na drodze wojewódzkiej nr 801 w pobliżu wsi Ostrówiec. W zderzeniu udział brały trzy samochody. Na miejsce działań przybyły trzy karetki pogotowia ratunkowego, śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, ratownicy z Państwowej Straży Pożarnej w Otwocku, ochotnicy z Karczewa oraz policjanci.
Działania strażaków polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz wydobyciu z pogniecionego wraku samochodu jednego z kierujących. Do tych czynności ratownicy użyli specjalistycznego sprzętu hydraulicznego. Po dokonaniu ewakuacji poszkodowanego kierowcy, strażacy przetransportowali ranną osobę do śmigłowca. Po zakończeniu działań ratowniczych, strażacy na prośbę policjantów uprzątnęli jeden z pasów drogowych, aby można było przywrócić ruch na trasie Warszawa-Puławy.

Otwock 08.03.2013 | Tekst: Piotr Tabencki | Foto: Piotr TabenckiNieostrożność – przyczyną pożaru.

5 marca, w jednej z karczewskich firm zajmującej się ubojem drobiu, doszło do pożaru naczepy samochodowej, która znajdował się w hali warsztatowej. Podczas prowadzenia prac spawalniczych, mechanicy zaprószyli ogień, w efekcie czego doszło do pożaru plastikowych skrzynek służących do przewozu drobiu. Pracownicy warsztatu, po telefonicznym wezwaniu straży pożarnej, samodzielnie przystąpili do gaszenia pożaru korzystając z wewnętrznej sieci hydrantowej. Przybyli na miejsce pożaru strażacy (PSP Otwock i OSP Karczew) dogasili palące się skrzynki i oddymili halę. Akcja gaśnicza trwała około 60 minut.

Otwock 06.03.2013 | Tekst: Piotr Tabencki | Foto: Tomasz DąbrowskiĆwiczenia na zamarzniętych akwenach wodnych.

W miesiącu lutym, dowództwo Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Otwocku zaplanowało ćwiczenia z doskonalenia technik ratowniczych na zamarzniętych akwenach.
Od 11 lutego ratownicy ćwiczyli z wykorzystaniem poduszkowca, natomiast w kolejnych dniach z wykorzystaniem sań lodowych. W ćwiczenia zaangażowani byli nie tylko zawodowi strażacy, ale również ochotnicy z Karczewa i Otwocka Wielkiego.
Ćwiczenia odbyły się na karczewskim akwenie : Moczydło-Jezióko. Zarząd Koła Polskiego Związku Wędkarskiego nr 25 w Karczewie już po raz kolejny udostępnił otwockim strażakom akwen o powierzchni około 4 ha do prowadzenia szkolenia.
Każdy uczestnik ćwiczeń był zarówno osobą poszkodowaną jak i ratującą. Wcielenie się w rolę osoby oczekującej na pomoc pomogło ratownikom w pełniejszym zrozumieniu sytuacji w jakiej znajdują się ludzie pod którymi załamał się lód.
Miejmy nadzieję, że zdobyte podczas ćwiczeń doświadczenie nie będzie musiało być wykorzystywane w prawdziwych akcjach ratowniczych.

Otwock 06.03.2013 | Tekst: Piotr Tabencki | Foto: Piotr TabenckiSeminarium - „ bezpieczeństwo pożarowe budynków..”

Uczestnikami seminarium byli przedstawiciele firm i instytucji z terenu powiatu otwockiego (ogółem 51 osób. Seminarium prowadzili mł.bryg. Marcin Leszczak i st. kpt. Marek Oficjalski. Uczestnicy otrzymali zaświadczenia i materiały merytoryczne dot. bezpieczeństwa pożarowego obiektów.
Jest to pierwsza w skali kraju tego typu inicjatywa realizowana na poziome powiatu.

Otwock 29.02.2013 | Tekst: Mariusz Zabrocki | Foto: Krzysztof TuszowskiNocny pożar na ul Fredry.

18 lutego, tuż przed północą, do otwockich strażaków dotarło zgłoszenie o pożarze parterowego budynku położonego w Otwocku przy ulicy Fredry. Ratownicy po dotarciu na miejsce pożaru przystąpili do gaszenia pomieszczeń mieszkalnych i dachu. Strażacy równocześnie przeszukali dom w celu upewnienia się, że wewnątrz nie ma żadnych osób. Okazało się, że budynek jest niezamieszkały i wewnątrz nikt nie przebywał. Po zlokalizowaniu pożaru ratownicy przystąpili do prac rozbiórkowych części poddasza w celu dotarcia do wszystkich zarzewi pożaru. W akcji, która trwała ponad dwie godziny uczestniczyło dwudziestu siedmiu ratowników z PSP i OSP.

Otwock 19.02.2013 | Tekst: Piotr Tabencki | Foto: Dominik KomorowskiPożar kotłowni w Karczewie.

17 lutego, tuż przed godziną dziewiątą doszło do pożaru przydomowej kotłowni w miejscowości Karczew. Na miejsce pożaru zostały skierowane dwa samochody gaśnicze z Państwowej Straży Pożarnej w Otwocku oraz ochotnicy z Karczewa i Świdrów Małych.
Pożarem było objęte całe pomieszczenie, w którym znajdował się piec centralnego ogrzewania oraz zapas węgla i drewna. Budynek kotłowni był usytuowany w odległości jednego metra od budynku mieszkalnego, co stanowiło dodatkowe zagrożenie związane z możliwością rozprzestrzenienia się pożaru. Strażakom udało się opanować sytuacje pożarową i nie dopuścić do rozwoju pożaru w sąsiednich budynkach.

Otwock 18.02.2013 | Tekst: Piotr Tabencki | Foto: Piotr TabenckiSzkolenie pilotów poduszkowca.

W pierwszych dniach lutego, otwoccy strażacy kontynuowali szkolenie z pilotażu poduszkowca. Ćwiczenia odbyły się na karczewskim akwenie : Moczydło-Jezióko. Zarząd Koła Polskiego Związku Wędkarskiego nr 25 w Karczewie już po raz kolejny udostępnił otwockim strażakom akwen o powierzchni około 4 ha do prowadzenia szkolenia.
Ratownicy ćwiczyli techniki prawidłowego poruszania się po zamarzniętych zbiornikach wodnych i zaśnieżonych terenach. Pod okiem instruktora doskonalili warsztat i zdobywali niezbędne doświadczenie. W kolejnych tygodniach szkolenie ma być kontynuowane.

Otwock 11.02.2013 | Tekst: Piotr Tabencki | Foto: Piotr TabenckiPożar w Józefowie.

10 lutego, w godzinach przedpołudniowych otwoccy strażacy otrzymali zgłoszenie o pożarze budynku mieszkalnego w Józefowie.
W domu, który był ogrzewany kominkiem paliło się poddasze w okolicach komina. Prawdopodobną przyczyną powstania pożaru była nieszczelność przewodu kominowego. Strażacy prowadzili akcję gaśniczą z sąsiedniego budynku i z wnętrza pomieszczenia, nad którym paliło się poddasze. Ratownicy starali się nie dopuścić do rozprzestrzenienia się pożaru na przyległe budynki. Jednocześnie z działaniami gaśniczymi prowadzili ewakuację mebli i przedmiotów codziennego użytku. Po ugaszeniu pożaru cały obiekt został sprawdzony przy pomocy kamery termowizyjnej, w celu upewnienia się, czy wszystkie zarzewia ognia zostały wyeliminowane.
W akcji ratowniczej udział wzięło 20 ratowników z Państwowej Straży Pożarnej Otwock oraz Ochotniczych Straży Pożarnych z Józefowa i Świdrów Małych.

Otwock 11.02.2013 | Tekst: Piotr Tabencki | Foto: T. Dąbrowcki & P.TabenckiPożar w centrum Otwocka.

28 stycznia, otwoccy strażacy gasili pożar parterowego budynku, w którym swoją siedzibę miały Biuro/Galeria Otwock i Klub Motocyklowy „ZRYW”. W chwili dojazdu pierwszych strażackich zastępów, większość budynku była objęta płomieniami. Temperatura powietrza ( – 15 stopni Celsjusza) nie ułatwiała prowadzenia działań gaśniczych. Ratownicy przystąpili równocześnie do akcji gaśniczej i sprawdzania, czy wewnątrz budynku nie ma żadnych osób. Nie do wszystkich pomieszczeń, ratownicy zdołali dotrzeć, z powodu zawalenia się stropodachu na części pawilonu.
Podczas akcji ratowniczej strażacy przeprowadzili ewakuację mienia należącego do Klubu Motocyklowego ZRYW. Udało się uratować między innymi cztery motocykle, wyposażenie klubu i przedmioty posiadające wartość kolekcjonerską i historyczną.
Po opanowaniu sytuacji pożarowej, ratownicy prowadzili działania rozbiórkowe, aby wyeliminować wszystkie zarzewia ognia.
W akcji, która trwała około 7 godzin uczestniczyło 38 ratowników ( z PSP i OSP)

Otwock 29.01.2013 | Tekst: Piotr Tabencki | Foto: Piotr TabenckiXXI FINAŁ WIELKIEJ ORKIESTRY ŚWIĄTECZNEJ POMOCY.

Tradycją stało się, że podczas imprez towarzyszącym kolejnym finałom WOŚP można spotkać otwockich strażaków. W tym roku, ratownicy z Otwocka zaangażowali się w uatrakcyjnienie orkiestrowej imprezy, która odbyła się w sąsiedztwie Otwockiego Domu Kultury. Strażacy z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej zaprezentowali trzy samochody wraz z wyposażeniem. Każdy zainteresowany mógł wsiąść do wielkiej czerwonej maszyny, przymierzyć hełm i porozmawiać ze strażakami.
Główną atrakcją, jaką przygotowali strażacy dla uczestników XXI Finału WOŚP był labirynt, którym należało przejść z punktu „A” do punktu „B”. Aby to zadanie nie było zbyt proste, uczestnicy tej zabawy poruszali się w dymie. W ten sposób, mogli poczuć się, jak strażacy podczas akcji gaśniczej, którzy niejednokrotnie poruszają się w zadymionych pomieszczeniach po omacku.
Dla każdego śmiałka, który dotarł do wyjścia był przygotowany, drobny strażacki upominek zrobiony przez strażaków specjalnie na XXI Finał WOŚP. Dodatkowo, każdy mógł poczęstować się słodyczami. Strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Józefowie, tradycyjnie częstowali uczestników otwockiego finału strażacką grochówką.

Otwock 16.01.2013 | Tekst: Piotr Tabencki | Foto: Piotr OrnatKP PSP Otwock na podium.

W dniu 11 stycznia 2013r. reprezentacja KP PSP w Otwocku wzięła udział w rozgrywkach strefowych IX Mistrzostw Województwa Mazowieckiego Strażaków w Piłce Siatkowej, które odbyły się w hali sportowej Zespołu Szkół nr 1 w Łosicach. W rozgrywkach tej strefy wzięły udział reprezentacje:

KP PSP Łosice
KP PSP Sokołów Podlaski
KP PSP Otwock
KM PSP Siedlce
KP PSP Garwolin

Drużyna z KP PSP Otwock zajęła trzecie miejsce i otrzymała z rąk Komendanta Powiatowego w Łosicach pamiątkowy dyplom. Rozgrywki strefowe wygrała reprezentacja KP PSP Garwolin.

Otwock 16.01.2013 | Tekst: Radosław Podgórski | Foto: Radosław Podgórski53 samochody w ogniu.

11 stycznia, otwoccy strażacy zostali zadysponowani do pożaru samochodu. Gdy ratownicy dotarli pod wskazany adres, okazało się ,że nie palił się jedno auto, a pięćdziesiąt trzy samochody…..
Prawdopodobnie, podczas prowadzenia prac pożarowo niebezpiecznych, doszło do pożaru jednego częściowo zdemontowanego samochodu. W wyniku dużej ilości nagromadzonych materiałów palnych, ogień błyskawicznie rozprzestrzenił się na sąsiednie pojazdy, które były tam składowane.
Opisana akcja miała miejsce na jednym ze skupów złomu. Ratownicy prowadzili akcję gaśniczą w bardzo dużym zadymieniu. Po opanowaniu sytuacji pożarowej, do prac pomocniczych zostały zaangażowane dwa wózki widłowe oraz dwie koparko-ładowarki. W akcji, która trwała prawie pięć godzin, uczestniczyło 31 ratowników (z PSP i OSP)

Otwock 12.01.2013 | Tekst: Piotr Tabencki | Foto: Piotr TabenckiPożar budynku w Józefowie.

9 stycznia, około godziny dwudziestej pierwszej do otwockiej straży pożarnej dotarło zgłoszenie o pożarze budynku mieszkalnego, który znajduje się w Józefowie, przy ulicy Marii Curie Skłodowskiej.
Po dotarciu pierwszego zastępu ratowników, okazało się, że z pomieszczeń drewnianego parterowego budynku wydobywają się płomienie. Również płomieniami objęty był dach. Strażacy natychmiast przystąpili do działań gaśniczych oraz jednoczesnego sprawdzenia wnętrza budynku. Dom posiadał sześć wejść do oddzielnych pomieszczeń.Wewnątrz jednego mieszkania strażacy znaleźli śpiącego mężczyznę, którego wyprowadzono. Po zlokalizowaniu pożaru ratownicy przystąpili do prac rozbiórkowych. Prace rozbiórkowe były monitorowane przy użyciu kamery termowizyjnej.
Akcja ratownicza trwała prawie trzy godziny, a uczestniczyło w niej dziewiętnastu ratowników (z PSP i OSP)

Otwock 10.01.2013 | Tekst: Piotr Tabencki | Foto: Piotr TabenckiNie dla czadu – oczami dziecka.

W ramach tegorocznej akcji „NIE dla czadu” Komenda Głównej PSP i fundacja „Dzieci – Dzieciom” zainicjowała projekt edukacyjny, polegający na tym, aby dzieci przygotowały dla dzieci bajkę, w której będą ostrzegać przed tlenkiem węgla.
Do tego projektu została włączona Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Otwocku. 20 grudnia 2012 r. karczewskie przedszkole „Tęczowa Kraina” odwiedziła bajkowa postać o imieniu Leonardo. Leonardo pojawił się w towarzystwie kominiarza i strażaka. Trzej panowie spotkali się z grupą przedszkolaków, aby w przystępny sposób przybliżyć im tematykę związaną z zagrożeniem jakim jest czad. Podczas tego spotkania dzieci bawiły się i jednocześnie uruchamiały wyobraźnię, tworząc bajkę, w której bohaterowie spotykają się z groźnym gazem. Postacie z bajki, były mieszkańcami świata, jaki stworzyła dziecięca wyobraźnia. Podczas tego edukacyjnego przedsięwzięcia, dzieci ostrzegały przed gazem, który jak mówiły : jest „bezwęchny i zabija na śmierć”.
Pięcio- i sześciolatkowie z Karczewa stworzyli bajkę, która według założenia ma być inspiracją dla dzieci z całej Polski do twórczej zabawy i jednoczesnego poznawania zagrożeń z jakimi mogą spotkać się w swoim życiu. Właściwe zachowanie dzieci, oraz podstawowa wiedza , mogą być szansą na zmniejszenie ilości zdarzeń, do których strażacy wyjeżdżają każdego roku. Działania karczewskich przedszkolaków, Leonarda, kominiarza i strażaka obserwowała telewizyjna kamera. Być może z tego edukacyjno-bajkowego projektu powstanie krótki spot, w którym dzieci będą ostrzegać dzieci przed czadem.

Otwock 21.12.2012 | Opracowanie: Piotr Tabencki | Foto: Katarzyna BoguszewskaUwaga na słaby i kruchy lód

Mroźna aura sprawiła, że na akwenach pojawił się pierwszy w tym roku lód. Pamiętajmy, że lodowa tafla nie jest jeszcze jednak najmocniejsza. Zamarznięte jezioro czy rzeka zachęca do wejścia przede wszystkim najmłodszych.
Załamanie pokrywy lodowej kończy się zazwyczaj tragicznie. Pamiętajmy, że szczególnie jeziora zamarzają i odmarzają od brzegów. Na środku woda zamarza później, więc lód w tym miejscu jest cieńszy niż przy brzegu. Najbezpieczniejsza zabawa jest na lodowiskach nadzorowanych. Jeżeli jednak takiego nie ma w okolicy, korzystając z naturalnych zbiorników wodnych, pamiętajmy:
Lód musi być wcześniej sprawdzony przez osoby dorosłe pod względem jego grubości, pęknięć, ubytków. Uważajmy, bo pod śniegiem mogą znajdować się zdradliwe przeręble.
Lód powinien mieć co najmniej 15 cm grubości. Także temperatura otoczenia musi być ujemna. Przestrzegajmy dzieci, aby bez opieki dorosłych nie wchodziły na zamarznięte stawy, rzeki i jeziora. Nie wchodźmy na lód, jeśli w pobliżu nikogo nie ma. Do tej zasady winni stosować się szczególnie wędkarze. Jeśli usłyszymy, że lód pęka, nie zatrzymujmy się, ale natychmiast zawróćmy w kierunku brzegu. Szczególnie niebezpieczne są miejsca w pobliżu tam, jazów, mostów, przy ujścia rzek i kanałów.

Uwaga!

Gdy załamie się lód:
Jeśli widzisz, że pod kimś załamał się lód, w miarę możliwości przed rozpoczęciem akcji ratunkowej wezwij pomoc dzwoniąc na telefon alarmowy: 998 lub 112.

Należy zachować spokój i nie wpadać w panikę. Jeśli na miejscu są inne osoby zapewnij sobie ich pomoc.

Ratując osobę, pod którą załamał się lód najlepiej jest podczołgać się do niej. Nie biegnijmy, gdyż może to spowodować dalsze załamywanie się lodu.

Osoba tonąca nie powinna wykonywać gwałtownych ruchów. Najlepiej w takim przypadku położyć się płasko, rozłożyć szeroko ręce i starać się wsunąć na lód. Jeżeli to się udało, to dalej należy poruszać się w kierunku brzegu leżąc cały czas na lodzie. Jeżeli na miejscu są osoby ratujące należy stosować się do ich wskazówek.

Do ratowania wykorzystajmy rzeczy będące w zasięgu ręki, np. długi szalik czy gałąź. Ostrożnie podajmy poszkodowanemu drugi koniec i bezpiecznie wyciągnijmy na lód.

Pamiętajmy, że człowiek w lodowatej wodzie może przeżyć tylko kilka minut. Uratowanego należy natychmiast przenieść do suchego i ciepłego pomieszczenia. Najlepiej zmienić mu ubranie i okryć kocami. Należy również ocenić jego stan i wezwać lekarza.

Otwock 19.12.2012 | KP PSP OtwockNie wpuszczajmy cichego zabójcy do naszego domu. Zadbajmy o bezpieczeństwo naszych bliskich !!!

Tlenek węgla (CO),
zwany potocznie czadem, jest gazem silnie trującym, bezbarwnym i bezwonnym, nieco lżejszym od powietrza, co powoduje, że łatwo się z nim miesza i w nim rozprzestrzenia. Łączy się w sposób trwały z hemoglobiną krwi, blokując jej funkcje jako nośnika tlenu. Ten gaz w sezonie grzewczym 2011-2012 spowodował śmierć 108 osób, a prawie 1 800 osób z objawami podtrucia trafiło do szpitali. Dlatego tlenek węgla często nazywany jest cichym zabójcą. Pojawia się w najmniej spodziewanych momentach. Do zatruć czadem dochodzi w łazience, sypialni, garażu czy nawet w kuchni.
Problem związany z czadem wzrasta szczególnie w okresie jesienno-zimowym, chociaż do akcji ratowniczych związanych z tlenkiem węgla strażacy wyjeżdżają w ciągu całego roku.

Skąd się bierze czad, jakie mogą być źródła powstawania tlenku węgla?
Czad może pojawić się w naszych domach(mieszkaniach) w których mamy własne źródła ciepła. Mam tu na myśli piece (węglowe, olejowe, gazowe, itp.), kominki, gazowe podgrzewacze wody. Tlenek węgla może powstać przy niepełnym spalaniu każdego z paliw.
Najczęściej źródłami czadu są niesprawne lub źle zainstalowane: instalacje grzewcze, podgrzewacze gazowe oraz nieszczelne lub niedrożne przewody kominowe, wentylacyjne i nawiewne. Urządzenia zamontowane w małych pomieszczeniach (np. łazience), bez sprawnego przewodu kominowego, mogą w ciągu minuty wyprodukować śmiertelną dawkę tlenku węgla. Proces spalania musi odbywać się w warunkach ciągłego przepływu powietrza i spalin. Stały przepływ powietrza musi być zapewniony przez dopływ powietrza (tlenu) z zewnątrz.

Jak chronić się przed czadem?
Do zatrucia tlenkiem węgla najczęściej dochodzi z powodu niewłaściwej eksploatacji budynku i zainstalowanych w nim urządzeń i instalacji grzewczych. Aby uchronić się przed zatruciem tlenkiem węgla trzeba przestrzegać następujących zasad:

• Należy wyposażyć mieszkanie w czujkę i tlenku węgla i czujnik dymu. Detektor tlenku węgla zasygnalizuje pojawienie się czadu. Jest to jedyny i skuteczny sposób na wykrycie tego groźnego gazu.
• Już na etapie budowy należy zadbać o prawidłowe wykonanie komina i dobór zgodny z rodzajem urządzenia grzewczego.
• W pomieszczeniach, w których znajdują się urządzenia grzewcze, należy zapewnić odpowiednią wentylację: grawitacyjną i nawiewną.
• Nie wolno zatykać przewodów wentylacyjnych i kratek wentylacyjnych, np. w drzwiach do łazienki.
• Niezbędne są regularne przeglądy przewodów wentylacyjnych i spalinowych. Istotne jest także ich czyszczenie. Wszystkie prace związane z konserwacją czy modernizacją urządzeń grzewczych muszą być wykonywane przez osoby wykwalifikowane i mające odpowiednie uprawnienia.
• Zakazane jest stosowanie mechanicznej wentylacji wyciągowej (okapy kuchenne) w pomieszczeniach z kominkami i kotłami z otwartą komorą spalania i grawitacyjnym odprowadzaniem spalin (może to doprowadzić do zasysania spalin oraz odwrócenia ciągu w przewodach wentylacji grawitacyjnej)

Otwock 11.11.2012 | Opracowanie: Piotr Tabencki | Krzysztof Jacak
Copyright@2007Elpaton