< Strona Główna < Na służbie


Nasi strażacy w Wieliczce…

Po raz pierwszy drużyna z tut. Komendy wzięła udział w „VI Barbórkowym Turnieju Strażaków
i Ratowników”. Jak co roku, turniej został przeprowadzony w zabytkowej Kopalni Soli w Wieliczce. Zawodnicy, w trzyosobowych zespołach (w pełnym uzbrojeniu strażaka), pokonywali 110 metrową różnice poziomów szybu im. Daniłowicza. Nasza drużyna zajęła 26 miejsce wśród zespołów strażaków zawodowych, a 41 w klasyfikacji ogólnej. Tegoroczna edycja turnieju cieszyła się ogromną popularnością, o czym świadcz start drużyn z całego kraju oraz z zagranicy. Dlatego też, nie mogło i tu zabraknąć otwockich strażaków.

Zawodnicy, w składzie: st.asp. Łukasz Nowakowski, mł.asp. Dawid Kucharski, sekc. Arkadiusz Kurman
i str. Dawid Jakimiuk deklarują, że w przyszłym roku znacząco poprawią wynikOtwock 15.12.2014 | Tekst: KP PSP Otwock | Foto: http://www.krakow112.plDrużyna z Otwocka VI-ta w województwie mazowieckim…

Już po raz 12 rozegrano turniej finałowy Mistrzostw Województwa Mazowieckiego Strażaków w Halowej Piłce Nożnej. Mecze rozegrano w dwóch obiektach sportowych na terenie Siedlec. W zawodach wzięło udział 8 drużyn z komend powiatowych i miejskich Państwowej Straży Pożarnej.

Nasza drużyna ostateczne zajęła 6 miejsce na 38 komend biorących udział w całości rozgrywek. Najbardziej zaciętymi spotkaniami drużyny z Otwocka były mecze z gospodarzami i strażakami z Radomia. W obu meczach ulegliśmy jedną bramką 2:3. Prawdziwy pech dotknął nas w spotkaniu z Siedlcami, kiedy to sędzia na 34 sekundy przed końcem spotkania podyktował przeciwko nam rzut karny.

Postawa drużyny, zaangażowanie i chęć walki prognozują bardzo dobrze na przyszłość. Może rok 2015 będzie dla naszej reprezentacji piłkarskiej bardziej pomyślny?Otwock 26.11.2014 | Tekst: KP PSP Otwock | Foto: KP PSP OtwockListopadowe święto…

W dniu 11 listopada 2014 r., w 96 rocznicę odzyskania niepodległości przez naszą Ojczyznę poczet sztandarowy Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Otwocku wziął udział w uroczystościach zorganizowanych w Otwocku. Obchody rozpoczęły się mszą świętą w kościele św. Wincentego a Paulo, której przewodniczył proboszcz ks. Bogdan Sankowski. We mszy uczestniczyły władze powiatu, miasta, kombatanci, przedstawiciele służb i organizacji społecznych, liczne poczty sztandarowe oraz goście honorowi z burmistrzem miasta partnerskiego Lennestadt na czele.

Po uroczystościach religijnych, pod pomnikiem Naczelnika Państwa marszałka Józefa Piłsudskiego złożono wieńce i kwiaty. W imieniu służb mundurowych powiatu otwockiego wspólny wieniec złożyli Zastępca Komendanta Powiatowego bryg. Tomasz Dąbrowski i Naczelnik Prewencji Policji asp.sztab. Paweł Szeląg.

Otwock 12.11.2014 | Tekst: KP PSP OtwockHistoryczne zwycięstwo…

Nasza drużyna zwyciężyła w turnieju kwalifikacyjnym strefy II „XII Mistrzostw Województwa Mazowieckiego w Halowej Piłce Nożnej. Turniej odbył się na obiekcie Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Karczewie, dzięki uprzejmości Burmistrza miasta Karczew.

W tym roku ziemia karczewska gościła drużyny z Komend: Mińsk Mazowiecki, Łosice, Siedlce, Sokołów Podlaski, Węgrów i Otwock. O godzinie 9.00 oficjalnie zawody otworzył Komendant Powiatowy PSP w Otwocku st.bryg. Mariusz Zabrocki wraz z Burmistrzem Karczewa Dariuszem Władysławem Łokietkiem. Po zażartych meczach nasza drużyna wywalczyła historycznych awans do fazy finałowej, która odbędzie się w Siedlcach.
Tabela wyników.*Zgodnie z pkt. 15 Regulaminu rozgrywek, o kolejności miejsc drużyn KP PSP Węgrów i KM PSP Siedlce zadecydował wynik bezpośredniego spotkania.Otwock 07.11.2014 | Tekst: KP PSP Otwock | Foto: Piotr TabenckiWypadek TIR-a na trasie K17.

Do poważnego wypadku doszło w dniu 4 listopada na trasie K17, na wysokości miejscowości Gadka.
Z niewyjaśnionych przyczyn, samochód ciężarowy (TIR) z przyczepą znalazł się poza trasą i leżał kołami do góry.
Kierowca samochodu, samodzielnie opuścił pojazd i nie wymagał przewiezienia do szpitala. Ratownicy PSP i OSP zabezpieczyli rozbity samochód wraz z przewożonym towarem. Z przewróconego samochodu wyciekał olej napędowy. Strażacy podjęli działania mające na celu ograniczenie skażenia środowiska. Przy pomocy pomp, które dostarczyli strażacy ze specjalistycznej grupy ratownictwa chemiczno - ekologicznego z Warszawy, ratownicy przepompowali około 600 litrów paliwa.
Po wyeliminowaniu ryzyka, że paliwo dostanie się do gleby, podjęto próbę postawienia samochodu na koła. To zadanie wykonała prywatna firma świadcząca takie usługi.Otwock 05.11.2014 | Tekst: Piotr Tabencki | Foto: Piotr TabenckiKu pamięci tych co odeszli…

Jak co roku w przeddzień Wszystkich Świętych na otwockim cmentarzu Komendant Powiatowy PSP st.bryg. Mariusz Zabrocki w asyście współpracowników złożył wieniec na grobie nestora otwockich strażaków Strzeżymira Rawicza-Pruszyńskiego. Dzięki staraniom strażaków z JRG grób został uporządkowany i przystrojony.
Pamięć o tych co odeszli na wieczną wartę jest naszym zaszczytnym obowiązkiem!Otwock 01.11.2014 | Tekst: KP PSP Otwock | Foto: Maciej ŁodygowskiĆwiczenia na „Szpitalu Powiatowym”

W dniu 29 września br. Jednostka Ratowniczo-Gaśnicza PSP w Otwocku przeprowadziła ćwiczenia w Powiatowym Centrum Zdrowia ul. Batorego 44 w Otwocku, potoczne zwanym „Szpitalem Powiatowym”. Podczas ćwiczeń strażacy zapoznali się z rozkładem ciągów komunikacyjnych, wyjść ewakuacyjnych oraz trasami dojazdu i możliwości manewrowania pojazdami pożarniczymi na terenie
i wokół obiektu. Zapoznano się również z zagrożeniami i trudnościami jakie mogą powstać podczas zdarzeń w budynkach szpitalnych. Scenariusz ćwiczeń zakładał, że w wyniku zwarcia instalacji elektrycznej w części administracyjno-biurowej powstaje pożar z silnym zadymieniem. W wyniku tego zdarzenia uwięzione zostały dwie osoby pracujące na II-ej kondygnacji. W ćwiczeniach brali udział druhowie z OSP Celestynów
i OSP Jabłonna.Otwock 06.10.2014 | Tekst: Dowódca JRG | Foto: KP PSP OtwockĆwiczenia „ELLERT 2014”

W dniu 27 września, w miejscowości EMÓW (powiat otwocki), odbyły się ćwiczenia taktyczno- bojowe zastępów Krajowego Systemu Ratowniczo- Gaśniczego powiatu otwockiego. Ćwiczenia zostały zrealizowane w obiekcie biurowo- magazynowym o wymiarach 62m X 23m X 8m, dwu kondygnacyjnym, konstrukcji murowanej.
Scenariusz ćwiczeń zakładał, że w wyniku zwarcia w elektrycznym urządzeniu grzewczym, znajdującym się w pomieszczeniu biurowym na pierwszym piętrze, doszło do pożaru. Ogień rozprzestrzenił się w podwieszanym suficie, a następnie objął kolejne pomieszczenia biurowe. Następnie pożar rozprzestrzenił się na pomieszczenia hali spedycyjnej znajdującej się na parterze budynku. W magazynie przebywa 12 osób. Cztery z nich zdążyły się ewakuować, pozostałe osoby znajdowały się wewnątrz budynku, gdzie panowało duże zadymienie i coraz wyższa temperatura.

Działania ratowników były ukierunkowane na zrealizowanie celów, które zakładał plan ćwiczeń, tj.:
- prowadzenie działań ratowniczo-gaśniczych połączone z ewakuacją osób poszkodowanych,
z wykorzystaniem drabin przystawnych oraz deski ortopedycznej,
- zorganizowanie tymczasowego punktu medycznego dla osób poszkodowanych i udzielenie im kwalifikowanej    pierwszej pomocy,
- wykorzystanie wentylatorów o dużej wydajności w celu ograniczenia zadymienia,
- wykorzystanie naturalnych cieków wodnych do celów akcji ratowniczo- gaśniczej,
- doskonalenie obsługi pomp pożarniczych,
- doskonalenie umiejętności dostarczania wody na duże odległości różnymi systemami,
- doskonalenie umiejętności organizacji akcji gaśniczej wymagającej podania dużej ilości prądów wody z działek gaśniczych,
- sprawdzenie funkcjonowania systemu łączności podmiotów KSRG,
- sprawdzenie poziomu wyszkolenia ratowników ochotniczych straży pożarnych,
- doskonalenie współdziałania z zastępami spoza obszaru powiatu.
Podczas ćwiczeń zostały wykorzystane dwa punkty czerpania wody. Jeden został zlokalizowany w odległości ok. 3,5 km od miejsca ćwiczeń, w Otwocku, nad rzeką Świder. Drugi punkt czerpania wody był zlokalizowany w Wiązownie, w odległości około 270 metrów od miejsca ćwiczeń, na terenie oczyszczalni ścieków. Po zabezpieczeniu odpowiedniej ilości wody, działania gaśnicze polegały na podaniu skutecznych prądów gaśniczych, przy pomocy 4 działek.
W ćwiczenia zaangażowani byli funkcjonariusze KP PSP w Otwocku, JRG w Otwocku, KM PSP w Warszawie, druhowie: z OSP Świdry Małe, OSP Wiązowna, OSP Glinianka, OSP Malcanów, OSP Józefów, OSP Jabłonna, OSP Gadka, OSP Otwock Wielki, OSP Celestynów i OSP Karczew.Otwock 28.09.2014 | Tekst: P.Tabencki | Foto: KP PSP OtwockVI Zawody Sportowo-Pożarnicze MDP.

W dniu 21 września w miejscowości Osieck zostały zorganizowane VI Zawody Sportowo Pożarnicze Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych powiatu otwockiego.
Do tegorocznej edycji zgłosiło się osiem drużyn, które zostały przydzielone do odpowiednich kategorii wiekowych i przeprowadziły dwie próby w ćwiczeniu bojowym.
Nad prawidłowym przebiegiem zawodów czuwała komisja sędziowska powołana przez Komendanta Powiatowego PSP w Otwocku st.bryg. Mariusza Zabrockiego.
W przerwach pomiędzy ćwiczeniami specjalne dla zawodników i kibiców koncert zagrała orkiestra z Ochotniczej Straży Pożarnej w Karczewie z towarzyszącą jej grupą mażoretek.

Klasyfikacja generalna:

Kategoria chłopcy w wieku 12 – 15 lat:
1 miejsce – OSP Regut
2 miejsce – OSP Jabłonna


Kategoria dziewczęta w wieku 12 – 15 lat:
1 miejsce – OSP Glinianka
2 miejsce – OSP Wólka Mlądzka


kategoria chłopcy w wieku 16 – 18 lat:
1 miejsce – OSP Kąty
2 miejsce – OSP Celestynów
3 miejsce – OSP Sobienie Jeziory
4 miejsce – OSP Wólka MlądzkaOtwock 22.09.2014 | Tekst: P.Tabencki | Foto: KP PSP Otwockst.sekcyjny Marek Książek po raz kolejny na podium Mistrzostw Europy Strażaków.

30 sierpnia 2014 r. w miejscowości Feltre we Włoszech odbyły się Mistrzostw Europy Strażaków w Biegu Ulicznym.
W Mistrzostwach po raz kolejny uczestniczyła reprezentacja polskich strażaków. Trasa ulicznego biegu liczyła 10 km, a w rywalizacji udział wzięło 220 pogromców ognia. Nasi reprezentanci w klasyfikacji drużynowej zdobyli tytuł Wicemistrzów Europy, ulegając nieznacznie gospodarzą zawodów – reprezentującym prowincję Bellono.
Polscy strażacy oprócz wicemistrzostwa odnieśli również indywidualne sukcesy. Strażak z Otwocka st.sekc. - Marek Książek zwyciężył w swojej kategorii wiekowej, a w klasyfikacji generalnej był najszybciej biegającym strażakiem z Polski.
Pozostali reprezentanci zajęli następujące lokaty: Maciej Dawidziuk (KM PSP Jelenia Góra) zwyciężył w swojej kategorii wiekowej, natomiast Damian Glapiak (KP PSP Kościan) zajął w tej klasyfikacji 2 miejsce. Pozostałe miejsca polskich strażaków: Andrzej Mazur (KM PSP Gdynia) – 40 m-ce, Wojciech Walaszczyk (KP PSP Jasło)– 63 m-ce.Otwock 12.09.2014 | Tekst: P.Tabencki | Foto: archiwum M.KsiążkaĆwiczenia Kompanii Powodziowej "Legionowo"

W sobotę 30 sierpnia odbyły się ćwiczenia manewrowe Kompanii Powodziowej „Legionowo” Wojewódzkiego Odwodu Operacyjnego, na które zostali zaproszeni przedstawiciele naszej Komendy. W rolę rozjemców wcielili się: bryg. T.Dąbrowski i kpt. M.Owczarek. Ćwiczenia odbyły się w malowniczej scenerii Kanału Żerańskiego na terenie przyległym do strażnicy OSP Nieporęt. Ze względu na specjalizację kompanii, celem działań było doskonalenie umiejętności poddziałów w zakresie użycia sprzętu pływającego, powodziowego i realizacji kwalifikowanej pomocy medycznej zgodnie z procedurami obowiązującymi w KSRG. W skład kompanii wchodzą zastępy OSP z powiatów: grójeckiego, piaseczyńskiego, pruszkowskiego, wyszkowskiego.
Nasi rozjemcy ocenili bardzo dobrze organizację i realizację postawionych zadań przed pododdziałami kompanii. Efektownym był udział grupy nurków z PSP, którzy pozorowali osoby wymagające pilnej ewakuacji z wody. Udział w tego typu specjalistycznych ćwiczeniach był cennym doświadczeniem dla naszych oficerów. Kierownictwo Komendy PSP w Otwocku planuje przeprowadzenie podobnych ćwiczeń na terenie naszego powiatu.Otwock 01.09.2014 | Tekst: KP PSP OTwock | Foto: KP PSP OTwockVIII Ogólnopolska Piesza Pielgrzymka Strażaków na Jasną Górę w Otwocku.

5 sierpnia z Bazyliki Katedralnej Św. Floriana wyruszyła Ogólnopolska Piesza Pielgrzymka Strażaków na Jasną Górę. Jak co roku otwoccy strażacy gościli pielgrzymów w murach strażnicy dając chwilę wytchnienia przed dalszą drogą. Uczestników pielgrzymki powitał Komendant Powiatowy wraz ze współpracownikami. Wśród uczestników znaleźli się także strażacy i ich rodziny z jednostek straży pożarnych naszego powiatu.Otwock 12.08.2014 | Tekst: Tomasz Dąbrowski | Foto: KP PSP OTwockWypadek busa i osobówki w Kołbieli, 10 osób rannych.

20 lipca około godziny 15.00 na trasie krajowej nr 17, na wysokości miejscowości Gadka, doszło do wypadku dwóch pojazdów. Samochód osobowy marki Honda Civic zderzył się czołowo z busem, który przewoził pasażerów z Kazimierza Dolnego do Warszawy.
W zdarzeniu brało udział 18 osób ( 17 pasażerów busa oraz kierowca samochodu osobowego)


Strażacy prowadzili działania mające na celu wykonanie przy pomocy narzędzi hydraulicznych dostępu do kierującego samochodem osobowym i ewakuowaniu go z pojazdu. Po przeprowadzeniu ewakuacji, strażacy przekazali kierowcę Hondy ratownikom Zespołu Ratownictwa Medycznego. Ta osoba została przetransportowana śmigłowcem Lotniczego Pogotowia Ratunkowego do warszawskiego szpitala.
Pozostałych dziewięciu poszkodowanych zostało przewiezionych przez ZRM do pobliskich szpitali. W czasie prowadzenia działań ratowniczych ruch samochodowy w obu kierunkach był zatrzymany. Na miejsce wypadku przybył d-ca JRG w Otwocku st.kpt. Radosław Podgórski.
Z informacji przekazanych od policjantów wynikało, że dwie osoby podróżujące busem zaraz po wypadku oddaliły się z miejsca wypadku, mówiąc, że się spieszą i pojadą dalej na własną rękę.
Aby mieć pewność, że te osoby w skutek szoku powypadkowego nie odeszły w kierunku pobliskich łąk, kierujący działaniami ratowniczymi podjął decyzję o profilaktycznym sprawdzeniu w promieniu około 300 metrów okolic miejsca wypadku. W czasie poszukiwań nikogo nie znaleziono. Akcja trwała około 3 godzin i uczestniczyli w niej ratownicy z JRG Otwock, OSP Kołbiel, OSP Gadka oraz Grupa Operacyjna z WSKR.Otwock 21.07.2014 | Tekst: Piotr Tabencki | Foto: wwwPożar w Narodowym Centrum Badań Jądrowych w Świerku.

W dniach 26 i 27 czerwca, dowództwo Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Otwocku zorganizowało ćwiczenia bojowe, które odbyły się w Narodowym Centrum Badań Jądrowych w Świerku.
W ćwiczenia zaangażowani byli ratownicy Państwowej Straży Pożarnej z Otwocka, druhowie z Ochotniczych Straży Pożarnych: Wólki Mlądzkiej, Glinianki i Jabłonnej oraz pracownicy NCBJ w Świerku z wewnętrznej służby ratowniczej.

Ćwiczenia praktyczne były poprzedzone szkoleniem dotyczącym „Podstaw Ochrony Radiologicznej”. W szkoleniu udział wzięła kadra tutejszej komendy oraz druhowie z OSP. Szkolenie zostało zakończone egzaminem i wydaniem odpowiednich zaświadczeń.

W dniu 26 czerwca ratownicy działali na obiekcie Reaktora „Maria”. Ratownicy wykonali sprawnie zadania postawione do realizacji: ewakuowali dwie osoby poszkodowane, a następnie ugasili pożar. Ćwiczenia miały również na celu sprawdzić procedury i elementy współdziałania strażaków z pracownikami NCBJ, którzy są odpowiedzialni za prowadzenie działań ratowniczych przed przybyciem służb ratowniczych. Po zakończeniu działań wszyscy uczestnicy ćwiczeń zostali profilaktycznie przebadani przez Służbę Dozymetryczną pod kątem ewentualnego napromieniowania.

W drugim dniu, ćwiczenia odbyły się w obiekcie „Polatomu”. Scenariusz uległ zmianie, ponieważ w chwili wyjazdu zastępów PSP w rejon koncentracji, do Powiatowego Stanowiska Kierowania w Otwocku wpłynęło zgłoszenie o tragicznym w skutkach wypadku w miejscowości Majdan. W związku z tym część zastępów została zadysponowana do tego zdarzenia.
Podczas spotkania podsumowującego kierownictwo NCBJ i przedstawiciele PSP podjęli wspólną decyzję o przeprowadzeniu kolejnych ćwiczeń w IV kwartale bieżącego roku.Otwock 28.06.2014 | Tekst: Maciej Łodygowski | Foto: KP PSP OTWOCKPiknik w przedszkolu.

Jedną z atrakcji pikniku rodzinnego w Przedszkolu Nr 3 na ul. Jodłowej w Otwocku było uczestnictwo strażaków z JRG. Na zaproszenie p. Dyrektor i Rady Pedagogicznej w pikniku udział wziął zastęp pod dowództwem kpt. Mariusza Owczarka. Przedszkolaki bardzo interesowały się wozem bojowym, jego wyposażeniem i zdawały masę pytań. Nie obyło się też bez „sesji fotograficznej” w wykonaniu rodziców naszych milusińskich. Zdjęcia wzbogacą rodzinne albumy i będą sympatyczną pamiątką z dzieciństwa. Kulminacją pobytu strażaków był pokaz działań praktycznych, w którym wzięły udział same przedszkolaki. Może któryś z dzielnych przedszkolaków złapał bakcyla i w przyszłości zostanie naszym następcą. Czekamy ...Otwock 08.06.2014 | Tekst: KP PSP OTWOCK | Foto: KP PSP OTWOCKDziałania przeciwpowodziowe.

W dniach 19 – 21 maja przez teren powiatu otwockiego przepływała rzeką Wisłą fala wezbraniowa. W związku z przekroczeniem przez rzekę stanu ostrzegawczego wynoszącego 370 cm, Komendant Powiatowy PSP powołał sztab koordynujący działania przeciwpowodziowe. Najbardziej zagrożonymi terenami były gmin: Sobienie-Jeziory, Karczew i Józefowa. Działania zastępów strażackich polegały na monitorowaniu poziomu wody w Wiśle oraz kontrolowaniu stanu wałów przeciwpowodziowych na długości blisko 40 km. Na wniosek sztabu, Komendant Powiatowy PSP postanowił wzmocnić zastępy strażackie siłami Policji. Zadysponowano 114 policjantów, którzy tworzyli piesze patrole wraz ze strażakami. Celem patroli było bieżące monitorowanie sytuacji na poszczególnych odcinkach wałów w porze dziennej i nocnej. Podczas trzydniowych działań zaangażowanych było 56 strażackich zastępów (łącznie 198 strażaków).

Fala kulminacyjna na naszym terenie osiągnęła wysokość 473 cm i przekraczała stan alarmowy o 53 cm.
Od 17 maja ratownicy z Otwocka zostali również zadysponowani na południe Mazowsza do realizowania zadań związanych z uszczelnianiem i podwyższaniem korony wałów przeciwpowodziowych w zagrożonych miejscowościach. Zastęp z JRG brał udział w działaniach Wojewódzkiego Odwodu Operacyjnego Kompania „Wisła”.
Do działań w ramach Kompani Specjalnej „ZALEW” został powołany Zastępca Komendanta Powiatowego PSP w Otwocku bryg. Tomasz Dąbrowski. Pododdziały tej Kompani broniły wały w okolicy Niska w woj. podkarpackim, a następnie działały w powiecie kozienickim.Otwock 22.05.2014 | Tekst: Tomasz Dąbrowski, Piotr Tabencki | Foto: KP PSP OTWOCKPożar Sali Konferencyjnej w Sobieniach Szlacheckich.

28 kwietnia, o godzinie 3.44, oficer dyżurny Powiatowego Stanowiska Kierowania otwockiej straży pożarnej, odebrał zgłoszenie o pożarze Sali Konferencyjnej znajdującej się w kompleksie budynków Hotelu Sobienie Królewskie w miejscowości Sobienie Szlacheckie.

W chwili dotarcia do miejsca pożaru zastępów PSP, działania gaśnicze prowadzili druhowie z OSP Sobienie Jeziory. Pożarem objęty był budynek Sali Konferencyjnej o wymiarach 50m X 15m X 8m. Pożarem objęte były wszystkie ściany budynku oraz dach. Budynek bezpośrednio przylegał do obiektu, w którym znajdowała się stajnia dla około 20 koni.

Ratownicy jednocześnie prowadzili działania gaśnicze budynku Sali Konferencyjnej i działania polegające na niedopuszczeniu do przedostania się ognia do budynku stajni. Po opanowaniu sytuacji pożarowej ratownicy prowadzili działania rozbiórkowe, przemieszczali elementy konstrukcyjne oraz fragmenty pokrycia dachu w wyznaczone miejsca. Następnie strażacy dogasili pojedyncze zarzewia ognia wewnątrz Sali Konferencyjnej.

W akcji która trwała ponad 6 godzin uczestniczyło 35 ratowników z (PSP i OSP)Otwock 29.04.2014 | Tekst: Piotr Tabencki | Foto: Piotr TabenckiTrening służb MSW – PIONEX 2014.

W dniach 23 – 25 kwietnia odbyły się największe od 40 lat ćwiczenia służb mundurowych podległych Ministrowi Spraw Wewnętrznych. W ćwiczenia zaangażowanych było ponad 2 tys. funkcjonariuszy: Państwowej Straży Pożarnej, Policji i Straży Granicznej.

Manewry zostały zrealizowane na granicy województw : mazowieckiego i świętokrzyskiego. W tym samym czasie, w różnych lokalizacjach były realizowane epizody, w których uczestniczyli strażacy z czterech województw: mazowieckiego, świętokrzyskiego, lubelskiego i podkarpackiego.

Ćwiczenia miały sprawdzić koordynację poszczególnych służb, w trakcie dużych założeń realizowanych w różnych miejscach, kwestie łączności i logistyki. Weryfikacji poddano także przepływ informacji między służbami na poszczególnych szczeblach dowodzenia.

Łącznie funkcjonariusze brali udział w 30 różnych epizodach, które zostały przewidziane w scenariuszu. Ćwiczący znali jedynie część założeń, natomiast całość znana jest tylko dowódcom ćwiczeń. Zadania, które były realizowane w ramach ćwiczeń, były zaskoczeniem dla uczestników manewrów.

W trakcie manewrów, wizytacji dokonali między innymi: Prezes Rady Ministrów- Donald Tusk, Minister Spraw Wewnętrznych - Bartłomiej Sienkiewicz, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego-  gen. Stanisław Koziej, Komendant Główny PSP - gen. bryg. Wiesław Leśniakiewicz , Mazowiecki Komendant Wojewódzki PSP - nadbryg. Gustaw Mikołajczyk .

Na tak dużych i ważnych manewrach nie mogło zabraknąć funkcjonariuszy z Otwocka. Za jeden z najciekawszych epizodów, który rozgrywał się w godzinach nocnych, był odpowiedzialny Z-ca Komendanta Powiatowego PSP w Otwocku – bryg. Tomasz Dąbrowski. Epizod ten obejmował wypadek cysterny ( przewożącej substancję skrajnie łatwopalną, tworząca mieszaninę wybuchową z powietrzem )z dwoma samochodami ( osobowym i busem). W tym wypadku rannych zostało siedemnaście osób . Samochody osobowe wpadły do zbiornika wodnego, a cysterna uległa rozszczelnieniu. W akcji ratowniczej, która trwała około pięciu godzin wiodącą rolę odgrywali ratownicy ze Specjalistycznych Grup Ratownictwa Chemiczno-Ekologicznego, sekcji Ratownictwa Medycznego, a w końcowej fazie ćwiczeń ratownicy ze Specjalistycznej Grupy Ratownictwa Technicznego.

Inny epizod zakładał, że na terenie zakładu pracy doszło do pożaru, w wyniku którego część pracowników została odcięta od dróg ewakuacyjnych. W tej akcji zaangażowani byli ratownicy z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej z Otwocka, którzy działali w ramach Kompanii Gaśniczej WISŁA, gdzie d-cą plutony był kpt. Mariusz Owczarek z JRG Otwock. Wspólne działania z ratownikami specjalistycznych Grup Ratownictwa Wysokościowego doprowadziły do zlikwidowania zagrożenia i bezpiecznej ewakuacji osób poszkodowanych przy użyciu technik linowych.

Kolejnym otwockim akcentem na Ćwiczeniach PIONEX 2014 był udział st.asp. Piotra Tabenckiego z JRG Otwock , który był powołany do grupy obserwatorów i podczas ćwiczeń wykonał dokumentację fotograficzną tego przedsięwzięcia.
Więcej foto

Został zrealizowany również film z przebiegu ćwiczeń, dzięki któremu możemy z bliska przekonać się jak wyglądał największy od lat 70-tych trening służb MSW. 
Zobacz FilmOtwock 26.04.2014 | Tekst: Piotr Tabencki | Foto: Piotr TabenckiWypadek na trasie 801 w Dziecinowie.

17 kwietnia, około godziny 11.50 w miejscowości Dziecinów, doszło do groźnego wypadku dwóch samochodów. W wyniku zderzenia samochód osobowy Renault Clio został przygnieciony do słupa energetycznego przez samochód dostawczy Fiat Ducato.
Ratownicy po zabezpieczeniu miejsca zdarzenia przystąpili do akcji uwalniania i ewakuowania kierującego samochodem osobowym. Zespół Ratownictwa Medycznego zadecydował o zadysponowaniu na miejsce wypadku śmigłowca Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Strażacy wyznaczyli i odpowiednio zabezpieczyli miejsce lądowiska dla śmigłowca, który zabrał poszkodowanego kierowcę.
W akcji, która trwała ponad dwie godziny uczestniczyło 11 ratowników PSP i 9 OSP.
Otwock 18.04.2014 | Tekst: Piotr Tabencki | Foto: JRG OtwockPożar budynku mieszkalnego w miejscowości Zakręt.

11 marca, około godziny osiemnastej, doszło do groźnego pożaru budynku mieszkalnego w miejscowości Zakręt.
Dojazd do miejsca pożaru był znacznie utrudniony ze względu na wąską drogę dojazdową do posesji. Szerokość drogi nie jest przystosowana do poruszania się po niej samochodów ciężarowych.
Pożarem objęty był dwustanowiskowy garaż oraz poddasze użytkowe budynku jednorodzinnego, dwukondygnacyjnego wykonanego w stylu kanadyjskim.
Wewnątrz garażu znajdowała się kotłownia olejowa oraz samochód.
Podczas pożaru, w pomieszczeniu garażu doszło do kilku eksplozji. Dodatkowym utrudnieniem był pożar oleju opałowego służącego do ogrzewania domu.
W akcji, która trwała ponad siedem godzin uczestniczyło czterdziestu ośmiu ratowników ( z PSP i OSP)Otwock 16.03.2014 | Tekst: Piotr Tabencki | Foto: Wojtek BedyńskiPożar trzykondygnacyjnego budynku w Otwocku.

W nocy z 8 na 9 marca, otwoccy strażacy otrzymali zgłoszenie o płonącym budynku, który znajdował się w Otwocku przy ulicy Leśnej. Pożarem objęty był trzykondygnacyjny budynek z poddaszem nieużytkowym o konstrukcji drewnianej i murowaną klatką schodową. Płomienie trawiły jedną ścianę zewnętrzną wraz z werandą oraz poddasze i część dachu.
Działania ratowników polegały na prowadzeniu działań gaśniczych i jednoczesnym przeszukaniu budynku pod kątem sprawdzenia, czy wewnątrz nie przebywają osoby.
Budynek był całkowicie niezamieszkały. Działania gaśnicze były prowadzone od wewnątrz budynku jak również zewnątrz przy pomocy dwóch podnośników hydraulicznych (jeden z JRG w Otwocku, drugi z JRG-10 w Warszawie) Po opanowaniu sytuacji pożarowej ratownicy przystąpili do prac rozbiórkowych. Działania te połączone były z dalszym dogaszaniem zarzewi ognia i monitorowaniem pogorzeliska kamerą termowizyjną. W akcji która trwała ponad pięć godzin uczestniczyło pięćdziesięciu pięciu ratowników z Państwowej Staży Pożarnej i Ochotniczych Straży Pożarnych.
Do kolejnego groźnego pożaru ratownicy wyjechali 9 marca o godzinie 9.30. Kłęby dymu wydobywały się z mieszkania budynku wielorodzinnym położonego w Otwocku przy ulicy Kościuszki. Strażacy z płonącego mieszkania wyprowadzili jego lokatorkę. Ratownicy po zlokalizowaniu pożaru prowadzili intensywne działania polegające na oddymieniu wszystkich kondygnacji tego budynku. W akcji która trwała ponad trzy godziny uczestniczyło trzydziestu pięciu ratowników ( z PSP i OSP) .Otwock 16.03.2014 | Tekst: Piotr Tabencki | Foto: Piotr TabenckiNie wypalajmy traw!!!
Otwock 15.03.2014 | Materiał: pixeltvinfoApel o pomoc - dla strażaków!

Mirosław Jeremicz, strażak ochotnik z OSP Chojna (powiat gryfiński) 20 października 2010 r. podczas wyjazdu do usunięcia plamy oleju z jezdni w miejscowości Lisie Pole został przygnieciony do pojazdu gaśniczego przez przejeżdżający samochód osobowy, który wpadł w poślizg. W wyniku tego wypadku strażak stracił jedną nogę. Lekarze przez ponad miesiąc starali się uratować drugą nogę, której obrażenia niestety były tak rozległe, że również trzeba było ją amputować. Proces rehabilitacji i powrotu do zdrowia poszkodowanego strażaka jest długotrwały i bardzo kosztowny, niezbędny będzie również zakup protez oraz specjalistycznego sprzętu ortopedycznego. Wielkim marzeniem Mirka jest zakup wózka elektrycznego, który pozwoli by mu wyjść z czterech ścian. Obecnie strażak wraz z żoną i dwojgiem małych dzieci znajdują się w ciężkiej sytuacji finansowej, gdyż Mirosław Jeremicz był jedynym żywicielem rodziny. Niezbędna jest pomoc finansowa, aby proces rehabilitacji i powrotu do zdrowa przebiegał bez przeszkód, a rodzina mogła prowadzić normalny tryb życia.

Dobrowolnych wpłat można dokonywać również na konto:
Związek OSP RP Zarząd Oddziału Powiatowego w Gryfinie,
ul. Łużycka 1, 74-100 Gryfino
Nr konta: 90 9377 0000 0000 1094 2000 0001
z dopiskiem: POMOC DLA RANNEGO STRAŻAKAPomaganie innym to nie była tylko praca. To był sens jego życia. Niestety, spiesząc na ratunek konającemu mężczyźnie strażak Sławomir Wilczyński (32 l.) z Kątów Wrocławskich sam miał tragiczny wypadek. Stracił obydwie nogi. Nie poddał się jednak i zamierza wrócić do zawodu. Potrzebuje tylko specjalnych protez. - Zbieram pieniądze na nowe nogi - opowiada. - A kiedy mi się to uda, znów chcę ratować ludzi.

FORMY POMOCY:
- Pomoc za pośrednictwem fundacji:
Dolnośląska Fundacja Rozwoju Ochrony Zdrowia
Bank Pekao S.A. I Oddział Wrocław
45 1240 1994 1111 0000 2495 6839
Z dopiskiem darowizna na cele ochrony zdrowia "Sławek"

- Przekaż 1% podatku:
W zeznaniu podatkowym podaj wysokość zadeklarowanej wpłaty, którą chcesz przekazać, nie więcej niż 1% podatku należnego (wynikającego z zeznania podatkowego po zaokrągleniu do pełnych dziesiątek groszy w dół).
NR KRS - 0000050135
HASŁO - "Sławek"

Otwock 19.02.2014 | Opracował: Krzysztof Jacak

Ratownictwo lodowe – 2014.

W dniach 12-14 lutego dowództwo Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Otwocku zorganizowało dla trzech zmian służbowych i trzech jednostek OSP, szkolenie z zakresu Ratownictwa Lodowego.
Część teoretyczna odbywała się w siedzibie JRG, a ćwiczenia praktyczne na karczewski akwenie : MOCZYDŁO-JEZIÓRKO.
Kolejny raz Zarząd Koła Polskiego Związku Wędkarskiego nr 25 w Karczewie udostępnił otwockim strażakom akwen i miejsce do przygotowania zaplecza socjalno-technicznego. Ratownicy pod okiem instruktorów doskonalili techniki ratownicze z wykorzystaniem sań lodowych i katamaranów ratowniczych system woda-lód.Otwock 15.02.2014 | Tekst: Piotr Tabencki | Foto: Piotr TabenckiTragiczny wypadek samochodowy w Woli Duckiej.

10 lutego, kilka minut po godzinie dziewiętnastej do otwockich strażaków wpłynęło zgłoszenie o zderzeniu autokaru i samochody osobowego, do którego doszło na trasie K-17 w Woli Duckiej.
Autobus relacji Poznań – Kołomyja, którym podróżowało 19 osób i samochód osobowy Opel Vectra znajdowały się na poboczu jezdni. Autobus był przewrócony na prawy bok, a samochód osobowy wbity w bok autobusu leżał na dachu.
Przybyli na miejsce wypadku ratownicy przystąpili do wydobywania osób znajdujących się w obydwu pojazdach. Następnie strażacy przystąpili do wstępnej segregacji i przekazywania osób poszkodowanych zespołom ratownictwa medycznego. W wyniku wypadku, śmierć ponieśli kierowcy obydwu pojazdów, a osiemnaście osób zostało poszkodowanych.
Akcja ratownicza trwała siedem godzin i uczestniczyło w niej 69 ratowników w tym Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Technicznego z warszawskiej JRG 10 oraz sekcja ratownictwa medycznego z JRG 8.
Na miejscu działań obecni byli : Mazowiecki Komendant Wojewódzki – nadbryg. Gustaw Mikołajczyk, z-ca komendanta Powiatowego bryg. Tomasz Dąbrowski, naczelnik wydziału operacyjnego KP PSP w Otwocku bryg. Krzysztof Tuszowski, oficer prasowy KW PSP w Warszawie st.kpt. Karol Kierzkowski, oficer inspekcyjny KW PSP w Warszawie , dowódca JRG Otwock – kpt. Radosław Podgórski, który dowodził przez większość czasu trwania trudnej akcji ratowniczej.
Na miejsce wypadku przybyli również: Wicestarosta Powiatu Otwockiego- Mirosław Pszonka i Wice Konsul Ukrainy.
O godzinie 22.52 wpłynęła informacja, że kilka kilometrów dalej w miejscowości Dobrzyniec doszło do kolejnego wypadku samochodowego. Na miejsce zdarzenia zostały skierowane kolejne zastępy ratowników. Na szczęście w wypadku w Dobrzyńcu nikt nie zginął.Otwock 11.02.2014 | Tekst: Piotr Tabencki | Foto: Piotr TabenckiOgólnopolski Turniej Wiedzy Pożarniczej.

Komenda Powiatowa PSP w Otwocku przekazuje informacje dotyczące Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej edycja 2014.

1.Zgłoszenia do turnieju są przyjmowane do 7 lutego br.
2. W turnieju mogą uczestniczyć po 3 osoby z każdej grupy wiekowej z gminy tj. 3 ze szkół podstawowych, 3 z gimnazjum.
W grupie szkół ponad gimnazjalnych po 3 osoby z każdej szkoły.
3. Regulamin turnieju dostępny jest tutaj. tutaj.

Otwock 30.01.2014 | Opracował: Krzysztof Tuszowski22-Finał WOŚP w Otwocku.

Tradycyjnie, jak co roku otwoccy strażacy zaangażowali się w kolejny finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Tym razem funkcjonariusze z Jednostki Ratowniczo Gaśniczej w Otwocku postanowili wykorzystać okazję i wszystkim którzy pojawili się przed budynkiem Młodzieżowego Domu Kultury w Otwocku, zaprezentowali krótki program edukacyjny skierowany zarówno do dzieci jak i osób dorosłych.
Otwoccy strażacy, specjalnie na ten dzień przygotowali instalację edukacyjną, która miała ostrzec i przypomnieć, że nie wolno gasić pożarów olei i tłuszczy przy pomocy wody.
Strażacy z otwocka wykonali samodzielnie instalację edukacyjną, imitującą kuchenkę gazową, na której zapalał się tłuszcz w patelni. Następnie odpowiednia ilość wody była kierowana wprost do patelni. Wtedy pojawiała się kula ognia. Po eksplozji tłuszczu, strażacy wyjaśniali mechanizmy jakie zachodzą podczas tej prezentacji i przypominali o bezpiecznych metodach gaszenia tłuszczy w warunkach domowych. Równolegle, dla wszystkich chętnych były przygotowane dwa samochody ratowniczo-gaśnicze do których można było wsiąść, przymierzyć strażacki hełm i zadać pytania ratownikom.
Po zakończeniu części edukacyjnej, jeden zastęp PSP zabezpieczał pokazy pirotechniczne – Światełko do Nieba.
Tradycyjnie druhowie z OSP Józefów przygotowali ciepły posiłek (grochówkę najlepszą w powiecie) dla zmarzniętych uczestników tej charytatywnej akcji.


Zobacz ten Film ..
Otwock 15.01.2014 | Tekst: Piotr Tabencki | Foto: Piotr Tabencki
Copyright@2007Elpaton